facebook RSS # #

22.03.2019 16:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-10 22:41       aktualizacja: 2018-04-10 22:48       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Koperty Życia. Gdańsk realizuje kolejne działania w ramach polityki senioralnej

Koperty Życia. Gdańsk realizuje kolejne działania w ramach polityki senioralnej
Fot. UM Gdańsk
500 Kopert Życia (KŻ) przekażą pracownicy socjalni w Gdańsku dla samotnych seniorów, osób w bardzo zaawansowanym wieku, a także niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych – poinformował gdański magistrat.

Koperty Życia to specjalne druki, które zawierają m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia, chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach czy osobach do kontaktu. Dzięki Kopertom Życia służby medyczne przybyłe na pomoc np. samotnemu seniorowi natychmiast mogą zapoznać się z danymi o stanie pacjenta i podjąć decyzję, jak zadziałać, czy jakie leki podać.

„Dbamy o aktywizację, integrację ale i szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych, niepełnosprawnych, często samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych” – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. „Ochrona zdrowia mieszkańców jest działaniem priorytetowym. Koperty Życia mogą uratować człowieka. Ich kolportaż w ramach naszej kampanii ma wymiar długofalowy, nie jest akcją, a ciągle rozwijanym procesem, obejmującym nowe kręgi odbiorców” – zaznacza.

W wypełnieniu druku koperty mają pomagać potrzebującym pracownicy socjalni i opiekunowie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Ilość Kopert Życia ma być zwiększana w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie.

Jak poinformowała Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, formularz Kopert Życia w plastikowym, zamykanym etui zostanie umieszczony w lodówce podopiecznego. Zestaw uzupełnia nalepka na drzwi chłodziarki, która jest wskazówką dla ratownika medycznego lub lekarza, że Koperta Życia jest wewnątrz oraz dodatkowo karta ICE – do noszenia np. w portfelu (tam znajdą się dane m.in. o zgodzie lub jej braku na pobranie narządów i nazwisku oraz numerze telefonu właściciela).

„Koperta dobrze sprawdza się szczególnie, gdy samotny, starszy pacjent stracił przytomność – dane z formularza mogą być wówczas na wagę życia” – podkreśliła Ressel.

Koordynatorem i organizatorem kampanii - programu „Gdańska Koperta Życia” jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Partnerami akcji jest m.in. MOPR, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Centrum Medyczne Synexus.

W ubiegłym roku w partnerskiej akcji pracownicy GOPZ i MOPR przekazali potrzebującym, głównie starszym, samotnym i schorowanym mieszkańcom prawie 4 tysiące Kopert Życia.

Na 460 tysięcy mieszkańców Gdańska aż 120 tysięcy to osoby powyżej 60 roku życia. To oznacza, że w Gdańsku jest dwa razy więcej osób w wieku senioralnym niż młodych ludzi w wieku szkolnym.

„Ci starsi ludzie nie mogą być wykluczeni, muszą uczestniczyć w życiu miasta, kształcić się na uniwersytecie trzeciego wieku, być częścią miasta” – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta ds. polityki senioralnej.

W Gdańsku działa m.in. Akademia Seniora, w ramach której są bezpłatne zajęcia dla seniorów, a także 60 Klubów Seniora. Straż miejska i policja prowadzą zajęcia o bezpieczeństwie dla seniorów w Nowym Porcie. Prezydent Gdańska wydaje też Bale Seniora.

Na południu Gdańska powstaje kolejny dom opieki dla seniorów budowany razem z niemiecką Diakonią, gdzie w jednym miejscu działać będzie Dom Pomocy Społecznej, przychodnia i przedszkole.

We wrześniu w Gdańsku odbędą się wybory do powoływanej właśnie Gdańskiej Rady Seniorów, która ma być ciałem doradczym dla Rady Miasta.

Więcej o polityce senioralnej Gdańska na wideoczacie.

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25