facebook RSS # #

22.03.2019 16:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-15 23:02       aktualizacja: 2018-04-16 09:02       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Stacja Biblioteka. W Rudzie Śląskiej na terenie zabytkowego dworca będzie biblioteka, kawiarnia i „bibliogród”

Stacja Biblioteka. W Rudzie Śląskiej na terenie zabytkowego dworca będzie biblioteka, kawiarnia i „bibliogród”
Fot. UM Ruda Śląska
Po rewitalizacji zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu swoją siedzibę będzie miała miejska biblioteka. Powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród”. Na warty ponad 8 mln zł projekt „Stacja Biblioteka” miasto pozyskało 6,5 mln zł unijnego dofinansowania. 

Rudzki samorząd wykupił obiekt dworca w Chebziu od PKP pod koniec 2016 r. za blisko 1 mln zł.
„Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce „żyło” – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. „Jestem przekonana, że jesienią zobaczymy jeden z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania dworcowej przestrzeni w kraju” – dodaje. 

Kompleksowa rewitalizacja dworca polega przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali budynku dworca powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego, przy wykorzystaniu przeszkleń, wydzielona zostanie przestrzeń pod wypożyczalnie, tam też będzie się znajdowało wejście na antresolę.

Ponadto, projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. Jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca ma być „bibliogród”. 

„To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku” – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji w UM Ruda Śląska. 

W ramach inwestycji w budynku dworca powstanie także zaplecze administracyjno-biurowe biblioteki. Natomiast z tyłu dworca utworzony zostanie parking dla 48 samochodów. „Zachowana zostanie główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. W budynku wybudowane zostaną całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych. Dodatkowo część holu głównego zaadaptowana zostanie pod kawiarnię” – informuje rudzki samorząd. 

Koszt rewitalizacji dworca to ponad 8 mln zł, w marcu br. Zarząd Województwa Śląskiego przyznał miastu na tę inwestycję 6,5 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. 

Jak informują rudzcy samorządowcy, wykonano już roboty rozbiórkowe wewnątrz budynku, w trakcie czyszczenia jest elewacja dworca. „Wykonano już roboty rozbiórkowe w zakresie ścian, stropów, jak i posadzek w głównej hali dworca. Wybudowano też większość ścian działowych oraz naprawiono konstrukcję zdegradowanych ścian i elementów konstrukcyjnych stropodachów. Przygotowane zostały również elementy posadowienia konstrukcji antresoli w nawach bocznych. Obecnie trwa czyszczenie elewacji i inne prace zewnętrzne, powstają też instalacje wewnętrzne” – wylicza Piotr Janik. 


Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na październik br. Później nastąpi wyposażanie obiektu i przeprowadzka biblioteki do nowej siedziby, co zajmie około 2 miesięcy. 

Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900 -1902, a następnie 1902-1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową. 

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska 

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25