facebook RSS # #

20.06.2019 08:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-04 13:14       aktualizacja: 2018-06-04 13:28       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Zdrowe praktyki. Członkowie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich zaprezentowali granty zrealizowane w 2017 r.

Zdrowe praktyki. Członkowie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich zaprezentowali granty zrealizowane w 2017 r.
Depresja u osób w podeszłym wieku i dzieci, zdrowe nawyki żywieniowe już od żłobka, gra miejska związana z ochroną środowiska – to tematy niektórych projektów realizowanych w ubiegłym roku przez miasta członkowskie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

Miasta coraz częściej realizują projekty prozdrowotne dotyczące aktualnych zagrożeń zdrowotnych, promują zdrowie żywienie, aktywny tryb życia wśród swoich mieszkańców.

Co roku Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich ogłasza konkurs grantów w tematyce określonej przez walne zgromadzenie SZMP, w ramach którego członkowie mogą ubiegać się o dofinansowanie autorskich programów i projektów, które proponują w swoim mieście. Środki na granty pochodzą ze składek miast członkowskich stowarzyszenia.

W tym roku miasta członkowskie SZMP zaprezentowały granty realizowane w 2017 r. ze środków stowarzyszenia podczas 27. Konferencji Zdrowych Miast Polskich.

Ruch i zdrowa dieta – już od żłobka

Miasta w swoich projektach w ub. roku postawiły m.in. na promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i naukę zdrowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza wśród najmłodszych.

- Najczęściej popełniane błędy w żywieniu to: zbyt krótkie karmienie piersią, spożycie dużej ilości cukru i węglowodanów, dosładzanie i dosalanie potraw, nie przestrzeganie gramatury spożycia mięsa dla dzieci i osób sędziwych, nieodpowiednia ilość spożycia płynów oraz słaba aktywność ruchowa – podkreśliła Kinga Witek z Przedszkola Publicznego nr 31 w Tarnowie prezentując działania w zakresie zdrowego odżywiania w ramach programu „Zdrowie w każdym wieku” . Program to przede wszystkim edukacja wielopoziomowa: rodzina, przedszkolna (dzieci, nauczyciele) dotycząca także personelu (intendent, kucharz, dietetyk, psycholog) oraz ludzi mediów.

Z kolei w Polkowicach zrealizowano grant ze Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich dla dzieci i rodziców ze żłobka nr 1 „Krasnal”. Odbyły się warsztaty z dietetykiem i warsztaty kulinarne z podopiecznymi żłobka, a dla rodziców i opiekunów przeprowadzono zajęcia z dietetykiem i piknik rodzinny „Dzień Krasnala” dla 500 osób.

- Na terenie zielonym żłobka dzieci wraz z opiekunami założyły ogródek warzywno – owocowy. Dodatkowo w grupach powstały hodowle ziół w doniczkach. Dzieci przez wiele tygodni dbały o roślinki, aby wyrosły z nich warzywa, które zostały później wykorzystane do przygotowania zdrowych posiłków – zrelacjonowała Agnieszka Tomczak, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach. W ramach projektu odbył się również konkurs kulinarny na zdrowe i kolorowe danie dla dzieci. Jego głównym celem było wydanie miniksiążki kucharskiej z najlepszymi przepisami na potrawy i desery dla najmłodszych.

Grant Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich w ub. roku zdobyło także Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku za projekt „W roztańczonym rytmie po zdrowie”. Jego celem była m.in. poprawa kondycji fizycznej i tolerancji wysiłkowej, ukształtowanie koordynacji ruchowej, poprawa stanu zdrowia w zakresie psychicznym i fizycznym, przywrócenie wiary w możliwości fizyczne uczestników projektów. W projekcie wzięło udział 128 osób.

Jak poinformowała Ewa Ostrowska z Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, zajęcia odbywały się w dwóch grupach tańca towarzyskiego (różne poziomy zaawansowania) raz w tygodniu, zajęcia latino solo dwa razy w tygodniu. Zorganizowano także warsztaty weekendowe. Całość została zakończona pokazem tanecznym.
 
W Bielsko Białej Stowarzyszenie „ProActive Team” przeprowadziło ze środków grantu SZMP w 2017 r. Grę Miejską „Zdrowie i środowisko”. Uczestnicy mieli do pokonania 20-kilometrową trasę, na której organizatorzy wytyczyli 8 punktów kontrolnych, gdzie było do wykonania 12 zadań związanych z ochroną środowiska oraz ze zdrowiem.

Jak radzić sobie z depresją? - edukacja, ruch i integracja

Z kolei Miejskie Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku realizowało w 2017 r. grant zwracając szczególną uwagę na problem depresji u osób w podeszłym wieku.

- Badania przeprowadzone w ramach projektu badawczego PolSenior wykazały, że w Polsce na depresję cierpi blisko 30 proc. osób w wieku powyżej 65 lat. Powstawaniu depresji u osób starszych sprzyjają czynniki psychospołeczne takie jak: poczucie izolacji i wyobcowania, rzadki kontakt z dziećmi, z przyjaciółmi, przewlekły stres, przejście na emeryturę, obciążające wydarzenia życiowe, żałoba po utracie bliskiej osoby, pogorszenie sprawności ruchowej, związane z wiekiem pogorszenie funkcjonowania zmysłów, kłopoty z pamięcią – poinformowała Beata Portka z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku.

W ramach projektu seniorzy (ogółem w całym projekcie wzięło udział 1500 osób) uczestniczyli m.in. w cyklu ośmiu imprez tanecznych, które odbywały się na świeżym powietrzu, przy muzyce na żywo w lipcu i sierpniu pod hasłem „Tańce w ogrodzie”. Zaproponowano im udział w takich modułach jak zdrowy ruch, zdrowe odżywianie, gimnastyka umysłu (ćwiczenia prowadzone przez psychologa mające na celu integrację półkul mózgowych w celu efektywniejszego działania (Metoda Dennisona) a także zajęcia kreatywne). Zorganizowano także konferencję dla rodzin i opiekunów poświęconą problematyce depresji.

- Celem realizacji tego projektu było umożliwienie osobom starszym nawiązania relacji i znajomości z szerokim gronem społeczności lokalnej w celu wykluczenia poczucia osamotnienia i izolacji, propagowanie zdrowego stylu życia jako czynnika zapewniającego dobre samopoczucie, uświadomienie seniorom, że aktywność intelektualna i fizyczna w każdym okresie życia jest najlepszą profilaktyką w tym antydepresyjną – podkreśliła Beata Portka z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku.

Na problem zagrożenia depresją wśród dzieci w szkole zwrócono również uwagę w Skierniewicach poprzez realizację projektu „Zapobieganie depresji w szkole”. W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 9 w Skierniewicach przeprowadzono m.in. zajęcia warsztatowe dotyczące zagrożeń płynących z używania mediów społecznościowych, zajęcia warsztatowe dla uczniów gimnazjum - zapoznanie z tematem depresji oraz dotyczące radzenia sobie z emocjami i stresem, przedstawienia profilaktyczne dla całej społeczności szkolnej.

- Akcja przyniosła pożądany efekt - podniosła świadomość społeczności szkolnej na temat depresji wśród uczniów. Program „Zapobieganie depresji w szkole” i wynikające z niego zadania uświadomiły uczniom, nauczycielom i rodzicom, że depresja jest chorobą, która występuje również u dzieci i młodzieży – poinformowała Magdalena Rogala-Kobus ze SP nr 9 w Skierniewicach. Drażliwość i trudne zachowania mogą świadczyć o depresji dzieci.

Więcej o działaniach Zdrowych Miast Polskich można przeczytać tutaj: Zdrowe Miasta.

amk/
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25