facebook RSS # #

21.01.2019 09:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-06 06:49       aktualizacja: 2018-06-06 12:17       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Ulgi dla inwestorów. Ruda Śląska poszerza zachęty podatkowe dla firm inwestujących w mieście

Ulgi dla inwestorów. Ruda Śląska poszerza zachęty podatkowe dla firm inwestujących w mieście
Fot. UM Ruda Śląska
Ruda Śląska zwiększa zachęty podatkowe dla inwestorów. Wprowadzając m.in. nawet 10-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Zwolnienie z tego podatku na tak długi okres może otrzymać firma, która zainwestuje w mieście co najmniej 20 mln zł i zatrudni minimum 50 pracowników.

Uchwałę w tej sprawie na wniosek prezydent Grażyny Dziedzic podjęli podczas ostatniej sesji rudzcy radni. Aktualizuje ona wachlarz ulg dla firm inwestujących w Rudzie Śląskiej. Na wprowadzonych zmianach skorzystają też przedsiębiorcy, którzy zainwestują mniejsze pieniądze oraz podmioty, które wyłożą odpowiednie środki na inwestycje, ale nie zatrudnią wymaganej dotychczas liczby pracowników.

– Wydłużamy obowiązujące w mieście dotychczas okresy zwolnienia z podatku od nieruchomości, w zależności od zainwestowanych środków i utworzonych nowych miejsc pracy - od 1 do 3 lat. Wprowadzamy także maksymalny czas korzystania z takiego przywileju do 10 lat dla tych, którzy zainwestują przynajmniej 20 mln zł i zatrudnią minimum 50 osób – wylicza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Na okres 2 lat zwolnieni z podatku od nieruchomości będą ci przedsiębiorcy, którzy w związku z zainwestują co najmniej 200 tys. zł oraz nie dłużej niż w 3 lata utworzą 2 nowe miejsca pracy związane z tą inwestycją. 4 lata zwolnienia z podatku przysługiwać będzie w przypadku zainwestowania przynajmniej 500 tys. zł i utworzenia w ciągu 3 lata 8 nowych miejsc pracy. Analogicznie przy zwolnieniu z podatku na 6 lat kryteria te wyniosą odpowiednio: 2 mln zł i 15 nowych miejsc pracy, a w przypadku zwolnienia na 8 lat: 10 mln zł i 30 nowych miejsc pracy. Najwięcej zyskają te firmy, które zainwestują przynajmniej 20 mln zł i utworzą nie mniej niż 50 nowych miejsc pracy. W tym przypadku zwolnienie z podatku od nieruchomości wyniesie 10 lat.

Nowym rozwiązaniem mającym zachęcić do inwestowania w Rudzie Śląskiej jest wprowadzenie okresowych zwolnień z podatku od nieruchomości także dla tych firm, które ulokują swój biznes w Rudzie Śląskiej i przeznaczą na ten cel odpowiednie kwoty, jednak nie utworzą nowych miejsc pracy.

Okresy zwolnień dla firm inwestujących w mieście, ale nie zatrudniających nowych pracowników przedstawiają się następująco: zwolnienie na 1 rok w przypadku zainwestowania przynajmniej 200 tys. zł, 2 lata przy inwestycji co najmniej półmilionowej, 3 lata dla inwestycji minimum o wartości 2 mln zł, 4 lata, gdy inwestycja wyniesie przynajmniej 10 mln zł oraz 5 lat dla firm gotowych zainwestować 20 mln zł i więcej.

W Rudzie Śląskiej istnieją także inne udogodnienia dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest ulga w podatku od nieruchomości od budynku w zależności od utworzonej liczby nowych miejsc pracy. I tak stawka podatku od budynku, w którym utworzonych zostanie od 1 do 5 etatów wynosi 16 zł, dla 6 do 20 etatów – 12 zł, natomiast w przypadku utworzenia więcej niż 20 etatów stawka wynosi 10 zł.

Jesienią ubiegłego roku rudzcy radni na wniosek prezydent miasta podjęli także uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości kierowaną do właścicieli budynków objętych ochroną konserwatorską, którzy w ciągu 2 lat przeprowadzą remont całej elewacji budynku. Zwolnienie w tym przypadku obowiązuje na okres 10 lat. – Wcześniej w mieście obowiązywała uchwała gwarantująca takie zwolnienie w przypadku remontu elewacji frontowej. Chcieliśmy nadal zachować tę ulgę, ale jednocześnie zmobilizować właścicieli do remontów całych elewacji budynków, stąd wprowadzane zmiany – wyjaśnia skarbnik miasta Ewa Guziel.

Przyjęta uchwała wprowadza jeszcze dwie istotne zmiany. O zwolnienie mogą się starać osoby, które nie mają zaległości finansowych względem miasta, a samo zwolnienie w ciągu 10 lat nie może przekroczyć nakładów finansowych poniesionych w związku z remontem elewacji danego budynku. Obecnie w mieście ze zwolnienia z opłaty podatku od nieruchomości ze względu na remont elewacji korzystają 23 podmioty.

– Skutecznie zachęcamy do inwestowania w Rudzie Śląskiej, a ulgi w podatkach to tylko jedno z narzędzi. Wiemy z naszego doświadczenia, że inwestorzy, którzy chcą ulokować swój biznes w danym mieście, patrzą na wiele innych aspektów – na to, czy na miejscu znajdą wykwalifikowaną kadrę, czy miasto posiada rozwiniętą sieć drogową, czy nawet na to, jak lokalne władze dbają o najbliższe otoczenie - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Wprowadzone zmiany w katalogu zachęt dla inwestorów mają być dodatkową motywacją do tego, by swoje przedsięwzięcia realizowali w Rudzie Śląskiej.

W mieście od 2015 r. funkcjonuje specjalny zespól ds. obsługi inwestora, w skład którego wchodzą pracownicy kilku wydziałów urzędu miasta. Ich zadaniem jest kompleksowa obsługa potencjalnych, a także działających już w mieście inwestorów. Dzięki temu rozwiązaniu zainteresowany przedsiębiorca zdobędzie wszystkie informacje w jednym miejscu, otrzyma także bezpośrednią i fachową pomoc przy załatwianiu spraw w różnych wydziałach.

jmk/

Źródło: UM Ruda Śląska
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25