facebook RSS # #

17.02.2019 12:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-11 12:00       aktualizacja: 2018-06-11 16:41       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Gmach z konkursu. Urząd Miasta w Rybniku zorganizował kolejny konkurs architektoniczny

Gmach z konkursu. Urząd Miasta w Rybniku zorganizował kolejny konkurs architektoniczny
Fot. UM Rybnik/W.Troszka
Rybnicki magistrat zlecił Stowarzyszeniu Architektów Polskich zorganizowanie konkursu na koncepcję budynku mieszkalno-usługowego. Konkurs właśnie rozstrzygnięto.

Gmach, na którego koncepcję architektoniczno-urbanistyczną ogłoszono konkurs, ma stanąć przy pl. Hallera. Wyniki konkursu zostały przedstawione 11 czerwca.

Organizatorem konkursu na zlecenie Urzędu Miasta Rybnika był katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zgodnie z regulaminem, do konkursu dopuszczono ponad 80 pracowni, a w terminie wpłynęło 20 koncepcji. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować obiekt „dopasowany do kontekstu urbanistycznego”, zawierający 80 mieszkań (48 dwupokojowych i 32 trzypokojowe) oraz część usługową o powierzchni 800 m2.

Sąd konkursowy w składzie:

• Andrzej Duda – architekt SARP
• Dieter Paleta – architekt SARP
• Marek Pelc – architekt SARP
• Wojciech Kotecki – architekt SARP
• Piotr Masłowski – Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika
• Janusz Orzeł – Naczelnik Wydziału Architektury UM Rybnika
• Artur Gliwicki – Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku

oceniał zgłoszone koncepcje, biorąc pod uwagę m.in. kompozycję przestrzenną, rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne oraz walory zaproponowanych form architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych. Istotne było to, jak projektowany obiekt wpisuje się w otaczający teren – zarówno w planowane zagospodarowanie „kwartału Rzeczna” z układem drogowym, jak i istniejącą zabudowę śródmieścia, w szczególności pierzei ul. Gen. J. Hallera. Oceniano także walory ekonomiczne
z punktu widzenia realizacji i wieloletniej eksploatacji obiektów.

– Tradycja konkursów architektonicznych jest w Rybniku podtrzymywana – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - To jest ważne
z punktu widzenia pewnego twórczego fermentu i wielorakiego spojrzenia na problem. Około trzech lat temu zdefiniowaliśmy te przestrzenie publiczne, które będą wymagały zagospodarowania. To przestrzenie bardzo ważne, strategiczne dla miasta – tak jak teren przy ul. Hallera. Dziś prezentujemy koncepcje konkursowe, ciesząc się z dyskusji, jaka wokół tej przestrzeni ma miejsce. Każda z tych koncepcji zaciekawia i powoduje, że serce bije raźniej – wszak o sercu miasta mówimy. To jeden z etapów budowania nowego wyglądu śródmieścia.

Prezydent Rybnika podkreśla, że plany dotyczące tej części miasta wpisują się w działania już wykonane i realizowane obecnie.

– Mało kto pamięta już, że w okolicy do niedawna była mało estetyczna przychodnia, którą udało się zburzyć i stworzyć skwer – zaznacza Piotr Kuczera. - Dziś budujemy parking wielopoziomowy i nowy układ drogowy. Jest wybrana w konkursie koncepcja budynku Centrum Edukacji Artystycznej. Sądzę, że małymi krokami, ale systematycznie i konsekwentnie będziemy w stanie w najbliższych latach zabudować ten kwartał miasta.

– Konkurs architektoniczny to najlepsza forma uzyskania dobrej pracy, wyłonienia dobrej pracowni do realizacji inwestycji - przekonuje Agnieszka Kaczmarska, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - A to inwestycja bardzo nietypowa – rzadko zdarzają się konkursy na architekturę mieszkaniową. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a poziom prac był bardzo wysoki, uszanowany jest kontekst, koncepcie wpisują się w zastaną tkankę miasta.

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce i nagrodę w wysokości 30 000 zł brutto przyznano zespołowi SLAS / MARIUSZ KOMRAUS w składzie: Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus, Sonia Manssour.

Praca została doceniona za:

• poszanowanie dla tradycji miejsca,
• prawidłową kompozycję urbanistyczną i usytuowanie,
• dobre relacje z istniejąca zabudową,
• dobrze wytworzony otwarty i nasłoneczniony dziedziniec,
• współczesną prostą architekturę, oszczędną w detalu, o silnej i zdecydowanej kompozycji nadającej nowy atrakcyjny wymiar zabudowy śródmiejskiej miasta,
• funkcjonalne mieszkania z bardzo ciekawym włączeniem loggii w przestrzeń mieszkania, dobrze nasłonecznione, z rzutami pozytywnie odbiegającymi od standardów deweloperskich stanowiących o jakości budynku, ich różnorodność.

II miejsce i nagrodę w wysokości 20 000 zł brutto przyznano zespołowi jojko+nawrocki architekci s.c. Marcin Jojko Bartłomiej Nawrocki. Członkowie zespołu Autorskiego: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Agnieszka Weber, Jakub Kaczmarek, Paweł Góral, Anna Nowakowska.

Praca została doceniona za:

• dobry i prosty układ urbanistyczny dający możliwość wytworzenia dużej przestrzeni zieleni, przy realizacji drugiego etapu tworzy świetny wewnętrzny kwartał,
• prostą architekturę o szlachetnych proporcjach, oszczędną i powściągliwą, nawiązującą klimatem do tradycji śląskiej architektury familokowej,
• odwagę w poszukiwaniu nowej typologii mieszkań, ułożonych na głębokich traktach,
z wewnętrznym doświetlającym atrium.

III nagroda w wysokości 10 000 zł brutto została przyznana zespołowi w składzie: Mikołaj Iwańczuk, Katarzyna Iwańczuk. Nagrodę przyznano za:

• ciekawą architekturę,
• trafne usytuowanie bryły budynku w stosunku do otoczenia,
• wytworzenie placu wejściowego z istniejącymi budynkami,
• dziedziniec wewnętrzny,
• funkcjonalne mieszkania posiadające dobry standard deweloperski.


WYRÓŻNIENIA (premiowane kwotą 3 tys. zł każde):

I WYRÓŻNIENIE

Piotr Kłoskowski


Przyznane za zaproponowany układ budynków o wysokiej ekonomii realizacji z prostymi elewacjami i przemyślanymi mieszkaniami, prezentujący przykład modelowej architektury funkcjonalnej.

II WYRÓŻNIENIE

Architekci MR Moska i Rachuba Sp. J.

Członkowie zespołu Autorskiego: Mariusz Rachuba, Leszek Moska, Agnieszka Porębska, Aleksandra Kuśmierz

Przyznane za próbę odważnego rozbicia bryły budynku na cztery wzajemnie powiązane mniejsze elementy, przy zachowaniu zwartości geometrycznej całości założenia oraz za pokazanie sposobu wkomponowania istniejących budynków w nową zabudowę, nadającego założeniu indywidualnego charakteru,

III WYRÓŻNIENIE

Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj

Członkowie zespołu Autorskiego: Wojciech Dunaj, Rafał Stemporowski, Piotr Wilento, Bartek Dyja

Przyznane za zgrabną zabudowę o charakterze współczesnych familoków, dobre wpasowanie w charakter starej zabudowy Rybnika, za stworzenie klimatu wewnętrznej uliczki z dużą dozą intymności dla przyszłych mieszkańców.

Więcej informacji o konkursie:

http://www.sarp.katowice.pl/Konkurs_Rybnik.html
TAGI: KONKURS
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25