facebook RSS # #

20.05.2019 22:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-13 11:29       aktualizacja: 2018-06-13 12:04       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Partner w Chinach. Chińskie miasta z regionu Chengdu poszukują polskiego partnera

Partner w Chinach. Chińskie miasta z regionu Chengdu poszukują polskiego partnera
Fot. Konsulat Generalny RP w Chengdu
Miasta z regionu Chengdu w zachodnich Chinach są zainteresowane nawiązaniem współpracy z polskim partnerem – poinformowała Konsul Generalna RP w Chengdu Katarzyna Wilkowiecka.

List w tej sprawie konsul generalna w Chengdu napisała do Związku Miast Polskich. Konsulat chętnie wspiera takie inicjatywy, oczekując, że będą one czymś więcej niż tylko podpisanym dokumentem. - Z dużą satysfakcją obserwuję współpracę Chengdu z Łodzią i woj. łódzkiego z prowincją Syczuan. Ostatnio udało mi się znaleźć interesującego partnera dla Ostrowa Wielkopolskiego - napisała Wilkowiecka w liście do Związku Miast Polskich.

Konsul liczy, że w przyszłości uda się podpisać porozumienia o współpracy w różnych dziedzinach pomiędzy takimi chińskimi miastami jak Chongqing, Meishan, Leshan, Mianyang, Dujiangyan (mają porozumienie z Koluszkami, ale od momentu podpisania nie było żadnych kontaktów).

Związek Miast Polskich zachęca na swojej stronie internetowej polskie miasta, zainteresowane nawiązaniem współpracy z chińskim partnerem, do kontaktu z konsulatem RP w Chengdu, który obsługuje prowincje i miasta wydzielone: Syczuan, Junnan, Kuejczou i Chongqing. Konsulat deklaruje przesłanie propozycji po uzyskaniu informacji o polskich kandydatach.

Trzy lata temu porozumienie miast partnerskich na pięć lat podpisała Łódź z Chengdu. Zakładało ono m.in. promocję współpracy obydwu miast w zakresie handlu i logistyki, pogłębianie wymiany edukacyjnej, stymulowanie współpracy pomiędzy ośrodkami szkolnymi obu miast, poszukiwanie możliwości współpracy pomiędzy miastami w obszarze kultury i turystyki. Władze obu miast utrzymują przyjazne stosunki, inicjują wzajemne spotkania oraz misje gospodarcze dla pogłębienia wzajemnej współpracy w różnych dziedzinach.

Chengdu jest ośrodkiem gospodarczym o handlowym charakterze. Z uwagi na swoje położenie jest centrum regionalnym dla komunikacji i transportu. To ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy o doskonale rozwiniętym przemyśle elektronicznym, maszynowym, chemicznym, drzewnym, mineralnym, lekkim, spożywczym i metalurgicznym. Chengdu przeżywa obecnie szybki wzrost gospodarczy. W 2013 r. PKB Chengdu osiągnęła 911 miliardów RMB, co daje 7700 dolarów na mieszkańca.

Z kolei dwa lata temu porozumienie o współpracy podpisały chińska prowincja Syczuan (ponad 87 mln ludności, powierzchnia 480 tys. km kwadratowych) i woj. łódzkie.

Obecnie polskiego partnera poszukuje m.in. Chongqing – jeden z największych kompleksów miejskich w zachodnich Chinach, którego liczba mieszkańców sięga ponad 32 mln osób. W samym mieście mieszka prawie 9 mln osób, zaś większość mieszkańców - 23 mln osób to rolnicy. Metropolia Chongqing składa się z 26 dystryktów, 8 powiatów i 4 powiatów autonomicznych i rozciąga się na powierzchni 82 tys. km2, z czego większość to tereny traktowane jako wiejskie.

Inne chińskie miasto, które szuka partnera to Meishan (formalna nazwa to Meizhou), które leży w chińskiej prowincji Syczuan i liczy 3,5 miliona mieszkańców. Dokładne charakterystyki chińskich miast poszukujących partnera w Polsce zamieszczono na stronie internetowej ZMP.

amk/ woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-14 08:04:37
om: "Obecnie polskiego partnera poszukuje m.in. Chongqing – jeden z największych kompleksów miejskich w zachodnich Chinach, którego liczba mieszkańców sięga ponad 32 mln osób" - uważam, że odpowiednim polskim partnerem dla tego kompleksu miejskiego byłby kraj Rzeczpospolita Polska. Porównywalny potencjał. Bo inaczej będzie jak w tym kawale:
- Panie chiński burmistrzu, chce do nas przyjechać delegacja z polskiego partnerskiego miasta.
- A co wiemy o nich?
- No, jest ich ok. 500 tysięcy.
- Dobrze, to w którym hotelu ich zameldujemy?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25