facebook RSS # #

22.02.2019 08:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-04 13:11       aktualizacja: 2018-07-04 16:15       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Stan w aplikacji. Aplikacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza ma być wdrożona w Płocku

Stan w aplikacji. Aplikacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza ma być wdrożona w Płocku
Fot. UM Płocka

Nagrodzoną aplikację „Płockostan” stworzyli studenci na imprezie programowania non-stop zorganizowanej przez Urząd Miasta Płocka.

Podczas imprezy City Coders Hackathon Płock, po 34 godzinach programowania non-stop, powstały adresowane do płocczan i turystów aplikacje.  Zwycięski program pod nazwą „Płockostan” dotyczy kontroli stanu powietrza. Został przygotowany przez zespół studentów Politechniki Warszawskiej - w składzie Łukasz Skarżyński, Bartosz Barwikowski i Konrad Daroch.

Zadaniem aplikacji jest przekazanie informacji o pojawieniu się w atmosferze substancji niebezpiecznych. Jednym z jej elementów jest mapa, która pokazuje, w jaki sposób oraz w jakim kierunku obłok zanieczyszczeń przesuwa się pod wpływem wiatru.

- Aplikacja ma więcej funkcji, ostrzega np. o awariach i wypadkach, z powodu których nie ma na wybranych ulicach przejazdu lub o utrudnieniach w poruszaniu się po ulicach z powodu np. jakiejś imprezy – poinformowano na stronach internetowych UM Płock.

Aplikacja pozwala również interweniować w sytuacjach kryzysowych, np. w razie wypadku drogowego. - Zamiast telefonować do dyżurnego policji czy straży pożarnej i tłumaczyć, co i gdzie się wydarzyło – wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać do dyżurnego – podał w komunikacie płocki urząd.

Aby funkcja ostrzegania przed złym stanem powietrza zaczęła działać samorząd musi jeszcze kupić i zainstalować zestaw czujników.

Drugie miejsce w City Coders Hackathon Płock zajął zespół w składzie: Paweł Świerblewski, Jan Janusz, Maksymilian Szcześniak, który przygotował aplikację „Płock wczoraj i dziś”.

Prezentuje ona historię i zabytki miasta za pomocą osi czasu, wykorzystującą technologię AR oraz wirtualną rzeczywistość – atrakcje turystyczne prezentowane są za pomocą map sferycznych.

Trzecia nagrodzona aplikacja to „Smart park”, którą przygotował zespół w składzie Michał Smolarek, Kamil Węclewski, Adam Jędrzejczak. Dotyczy ona miejsc parkingowych w Płocku i zakłada wykorzystanie czujników montowanych na parkingach. Dzięki „Smart park” kierowcy otrzymają informację, gdzie i ile jest wolnych miejsc parkingowych. Natomiast zarządcy drogi będą mogli prowadzić m.in. statystyki dotyczące parkowania.
 
Hackathon City Coders Płock, to bezpłatne wydarzenie dla wszystkich pasjonatów programowania, organizowane przez Urząd Miasta Płocka. W drugiej edycji imprezy wzięło udział czterdziestu młodych programistów podzielonych na dwu- lub trzyosobowe zespoły. W ciągu 34 godzin programowania non-stop powstało 14 interesujących aplikacji, a zwycięskie zostaną wdrożone.


amk/


TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25