facebook RSS # #

20.04.2019 23:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-09 12:24       aktualizacja: 2018-07-09 12:40       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Miejsce dla drzewa. Toruń wdraża nową aplikację dla mieszkańców „Zielony Toruń - moje drzewo”

Miejsce dla drzewa. Toruń wdraża nową aplikację dla mieszkańców „Zielony Toruń - moje drzewo”
Fot. UM Toruń/ M. Litwin

Aktywna już aplikacja mobilna „Zielony Toruń - moje drzewo” umożliwia mieszkańcom Torunia wskazanie lokalizacji w mieście, w których chcieliby, żeby zostały posadzone drzewa.

Jak tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski, mieszkańcy Torunia zgłaszali do urzędu miejsca, gdzie według nich powinny rosnąć drzewa.  - Połączyliśmy zatem zainteresowanie torunian z dużym potencjałem miasta, jako że co roku sadzimy kilka tysięcy drzew, na przykład w roku 2017 aż 3500. Od dziś zatem mogą to zrobić poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo”, a my sprawdzimy wskazaną lokalizację i możliwość, by rosły tam drzewa – wyjaśnił Zaleski.

Aplikacja „Zielony Toruń - moje drzewo” dostępna jest w serwisie www.mojedrzewo.torun.pl

- Skupiliśmy się na tym, żeby aplikacja była maksymalnie prosta i intuicyjna, by w 3-4 krokach każdy mieszkaniec mógł wskazać miejsce, gdzie według niego powinno rosnąć drzewo. Może to zrobić także na swoim telefonie – powiedział Mariusz Szefera, dyrektor Biura Projektów Informatycznych Urzędu Miasta Torunia.

W pierwszej kolejności, po wejściu do serwisu www.mojedrzewo.torun.pl, użytkownik może zapoznać się z katalogiem gatunków drzew, które są wskazane do posadzenia w mieście. – Jest to 8 gatunków rodzimych wpisujących się przestrzeń miejską i już istniejącą w niej zieleń. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozpatrywać i analizować zgłoszeń drzew innych gatunków – wyjaśniła Jolanta Swinarska, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Następnie użytkownik może wskazać na mapie lokalizację, gdzie chciałby, by drzewo zostało posadzone.

- System od razu weryfikuje, czy jest to teren prywatny, czy należy do Gminy Miasta Toruń. Dalszym krokiem jest wypełnienie wniosku, w którym poza wybraną lokalizacją, użytkownik wskazuje celowość nasadzenia, jak i wybrany gatunek oraz liczbę drzew. Wniosek ten trafia do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, który wdraża stosowną procedurę – wyjaśnili toruńscy urzędnicy w komunikacie prasowym dot. aplikacji.
Na podany adres mailowy bądź na konto utworzone w serwisie użytkownik będzie otrzymywał informacje o kolejnych działaniach podejmowanych w sprawie proponowanych nasadzeń.

Do weryfikacji wniosków został powołany zespół złożony z 9 jednostek organizacyjnych miasta ze sfery gospodarki przestrzennej i komunalnej. - Analizuje on każdą lokalizację pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu, bezpieczeństwa drogowego czy kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku zostaje przesłana odpowiedź, czy drzewo we wskazanym miejscu się pojawi, czy nie, czy też zostanie zaprogramowane do tzw. zamrażarki, co oznacza, że po zakończeniu procesu inwestycyjnego na danym terenie wniosek trafi do realizacji – tłumaczyła Jolanta Swinarska.

Nasadzenia są wykonywane zawsze w okresach wczesnowiosennych lub jesiennych. Dlatego wnioski składane do końca czerwca danego roku będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy, a ich realizacja nastąpi jesienią. Z kolei wnioski składane w drugiej połowie roku będą realizowane wiosną.

Źródło: UM Toruń

amk/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25