facebook RSS # #

20.04.2019 23:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-09 14:25       aktualizacja: 2018-07-09 14:26       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Kolorowe podwórka. Śląskie przygotowuje poradnik mikrorewitalizacji podwórek

Kolorowe podwórka. Śląskie przygotowuje poradnik mikrorewitalizacji podwórek
Fot.PAP/A.Grygiel
Poradnik mikrorewitalizacji podwórek przygotowuje należący do samorządu woj. śląskiego Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Dzięki inicjatywie każdy ma zyskać szansę odnowić swoje podwórko niewielkim kosztem, przy zachowaniu walorów trwałości, użyteczności i piękna.

Członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik podał, że przewodnik pod hasłem „Kolorowe podwórka” ma być ogólnodostępną i czytelną w formie instrukcją typu: krok po kroku - kierowaną do przedstawicieli społeczności lokalnych, chcących angażować się w sprawy swojego najbliższego otoczenia. Publikacja ma byćgotowa w październiku.

Pomysł na poradnik powstał wobec różnej jakości wielu działań podejmowanych w najmniejszej skali. „Podwórka to też architektura – najbliższa człowiekowi. To przestrzeń półprywatna, czyli jeszcze nie publiczna, ale już nie mieszkanie. Powinna więc spełniać te cechy, które powinna spełniać architektura” - wskazał Mercik.

Całe przedsięwzięcie pod nazwą „Kolorowe podwórka” to jedna z inicjatyw tworzonego przez zarząd województwa – przy udziale mieszkańców i ekspertów – regionalnego programu „Kierunek Śląskie 3.0”. Umieszczono tam dotąd m.in. wojewódzki budżet obywatelski (powstaje już projekt jego mechanizmu), projekty rewitalizacyjne, modernizację Parku Śląskiego (już rozpoczynana), ochronę dziedzictwa w ramach Beskidzkiego Obszaru Kulturowego czy modernizację Szlaku Orlich Gniazd (jesienią ma odbyć się współorganizowane z woj. małopolskim pierwsze święto tego szlaku).

Program uwzględnia m.in. postulaty już realizowane - jak ograniczanie niskiej emisji czy politykę senioralną i rowerową, a także zupełnie nowe - jak stworzenie Centrum Dizajnu Społecznego i Przedsiębiorczego.

Inne projekty, które znalazły się w dokumencie, to m.in. stworzenie Funduszu Proinnowacyjnego, Regionalnego Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego czy Funduszu Rewitalizacyjnego i Akademii Rewitalizacji, oferującej wsparcie doradcze dla samorządów. W dokumencie mowa też np. o budowie nowych połączeń drogowych oraz rozwoju transportu szynowego ze sztandarowym połączeniem kolejowym z Katowic do Pyrzowic.

Pomysł na stworzenie inicjatywy Śląskie 3.0 zrodził się ponad trzy lata temu. Dwa lata temu spisano 28 projektów stworzonych z udziałem ekspertów, uzupełnionych następnie o 30 zgłoszeń mieszkańców. Zbierano je w kilkunastu miejscowościach, które odwiedził tzw. filmobus. Pomysły można też było przesyłać przez internet.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25