facebook RSS # #

24.03.2019 15:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-02 07:23       aktualizacja: 2018-08-02 09:47       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Dbają o seniorów. Kolejne samorządy wdrażają specjalne usługi dla seniorów

Dbają o seniorów. Kolejne samorządy wdrażają specjalne usługi dla seniorów
Fot. UMWM
Kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów w Białymstoku, Opaska Medyczna SOS w Poznaniu, czy usługi teleopiekuńcze w kolejnych 14 gminach Warmii i Mazur – tak samorządy dbają o swoich najstarszych mieszkańców.

Demografia w najbliższych latach to wielkie wyzwanie dla samorządów. Seniorzy, czyli osoby po 60. roku życia, stanowią obecnie prawie 24 proc. (9 mln) naszego społeczeństwa. Za kilkanaście lat w wiek senioralny wejdzie co trzeci mieszkaniec Polski. Wzrasta też grupa osób po osiemdziesiątce. Obecnie jest ich ok. 1,5 mln, a za dwadzieścia lat będzie takich osób już ponad 3 mln. 

Z opublikowanego w tym roku raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki, mimo że należy to do ich obowiązków.

Są jednak takie samorządy, które coraz częściej biorą pod uwagę zmiany związane ze starzeniem się społeczeństwa i zwracają uwagę na potrzeby swoich najstarszych mieszkańców. W wielu gminach funkcjonuje Karta Seniora, powoływane są Rady Seniora czy organizowane specjalne Dni Seniora. Miasta wychodzą z ofertą bezpośrednio skierowaną do osób 60 +.

Bezpłatne szczepienia,„teleopieka”, złota rączka" i taksówka dla seniora

Miasto Białystok planuje od września do listopada br. po raz kolejny przeprowadzić bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla białostoczan po 60 roku życia w ramach „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017–2020”. Na ten cel w 2018 r. miasto przeznaczy 190 tys. zł.

– Celem programu jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciwko grypie dla białostockich seniorów. Bezpłatnymi szczepieniami objętych jest około 4 tys. mieszkańców rocznie – poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski cytowany na stronach internetowych miasta. Udział w programie jest dobrowolny. Skorzystać z niego mogą osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

Z darmowych szczepień przeciwko grypie korzystają też seniorzy w Poznaniu.

 Kolejne samorządy w kraju wdrażają również systemy teleopieki, czyli tzw. systemy przywoławcze działające w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz np. brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Program wdrażany jest m.in. na Warmii i Mazurach, gdzie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał umowy z przedstawicielami 14 gmin na wdrożenie usług teleopiekuńczych.

- Jako jedyne województwo realizujemy tego typu program w sposób kompleksowy, z udziałem samorządów gminnych. Inne województwa, gminy oraz miasta też taką teleopiekę wprowadzają, ale podobnego systemu jaki zaproponowaliśmy na Warmii i Mazurach nie posiadają. Jest to pionierski pomysł – podkreślił marszałek Gustaw Marek Brzezin. - W styczniu 2018 roku samorząd województwa wsparł 20 gmin w formie dotacji celowej o łącznej wartości prawie 145 tys. zł. Pomocą objęto 400 osób w wieku powyżej 60. roku życia. W lipcu tego roku dotacje w wysokości ponad 73 tys. zł przekazano kolejnym 14 gminom, dzięki czemu wsparciem zostanie objętych dodatkowych 280 osób – dodał.

Wśród gmin, które właśnie przystąpiły do programu usług teleopiekuńczych jest m.in. Miłomłyn. – W naszej gminie jest dużo ludzi samotnych i chorych. Dlatego bierzemy udział w tym projekcie, aby pomóc im w przypadku, gdy coś się zadzieje, a obok nich nie będzie nikogo – powiedział burmistrz miasta i gminy Miłomłyn Stanisław Siwkowski. - My na razie zaczynamy z małego pułapu, bo chcemy pomóc 20 osobom, ale będziemy to rozbudowywać. Wiemy, że potrzeby są większe – dodał.

Z kolei w Poznaniu w ramach pakietu Poznań Viva Senior wdrożona ma Poznańska Opaska Medyczna SOS. To niewielka skilikonowa opaska, na której zostaną umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela np. numer kontaktowy do osoby bliskiej, przyjmowane leki, istniejące choroby osoby jej używającej. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.

- Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia - wyjaśnił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale - co równie ważne - sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc – dodał. Nowa usługa w Poznaniu ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat.

Poznań w ogóle promuje się jako miasto przyjazne starzeniu. W ramach pakietu Viva Senior funkcjonuje na przykład projekt "Złota Rączka dla seniora", który umożliwia starszym mieszkańcom Poznania skorzystanie z darmowej pomocy fachowca, który wykona drobne naprawy w domu. - Tylko w 2017 roku wykonano 846 takich usług w mieszkaniach 613 seniorów. W 2018 roku w budżecie miasta zarezerwowano pieniądze na kolejne 1,5 tys. drobnych napraw – poinformowały służby prasowe Poznania.

Z kolei projekt „Taksówka dla seniora” pozwala starszym poznaniakom za darmo dojechać taksówką do lekarza specjalisty czy urzędu. Do połowy lipca 2018 r. wykonano ponad 3.9 tys. takich kursów. Natomiast w ramach usługi "Książka dla Seniora" osoby, które skończyły 60 lat, mogą wypożyczać książki, audiobooki i filmy z Biblioteki Raczyńskich z bezpłatnym dowozem.

Jedną z najnowszych usług jest działająca od czerwca 2018 miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70. rok życia. Sprzęt jest wypożyczany na trzy miesiące.

Nowością w Poznaniu jest też projekt "Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów". - Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem - choć ruszyła pod koniec czerwca 2018, zdążyło z niej skorzystać już 38 seniorów – poinformowali poznańscy urzędnicy na stronach internetowych miasta. Więcej na ten temat: VIVA Senior

Wsparcie usług dla seniorów z UE

Pieniądze na usługi opiekuńcze dla seniorów samorządy mogą pozyskiwać m.in. z Unii Europejskiej. Przykładowo Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 poddziałanie 7.2.2. Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe pozyskał właśnie ponad 2,6 mln zł na nowoczesne usługi asystencie i opiekuńcze.

- Wartość całego projektu wynosi 2.827.358,89 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 2.685.990.94 zł. Realizacja projektu zaplanowana jest na trzy lata i rozpocznie się od września 2018 r. – poinformował Maciej Woliński, rzecznik prasowy UMiG w Swarzędzu.

W ramach projektu zaplanowano usługi opiekuńcze i asystenckie w miejscu zamieszkania, w tym teleopiekę jako formę usług opiekuńczych wykorzystująca nowoczesne technologie informacyjne, poradnictwo specjalistyczne obejmujące porady rehabilitanta, psychologa, logopedy, pedagoga specjalnego, pielęgniarki i lekarza medycyny rodzinnej, utworzenie Dziennego Domu Pomocy oraz wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno – wspierającego.
W gminach pojawiają się też pomysły na specjalne dofinansowania przeznaczone na dostosowanie mieszkań dla osób starszych, czy w ogóle inwestycje w budowę mieszkań dla seniorów.

Zdaniem ekspertów w Polsce nie ma mieszkalnictwa senioralnego, specjalnych systemów zamieszkiwania osób starszych, które są pomiędzy zamieszkiwaniem u siebie w niedostosowanym często budynku, a mieszkaniem w domu pomocy społecznej. Mieszkania są często niedostosowane do potrzeb osób starszych. Tę lukę zamierza wypełnić Rybnik, który planuje inwestycję mieszkaniową dla osób starszych i budowę ok. 150 mieszkań dla osób starszych i tzw. Rybnickiego Ośrodka Geriatrycznego ROGER. Czytaj: Lokum dla seniora.

Pomysłów na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów, zadbaniu o ich potrzeby zdrowotne oraz mieszkaniowe jest dużo. Zdaniem ekspertów gminy powinny koncentrować się na wspieraniu seniorów już na początku ich drogi, kiedy ci przechodzą na emeryturę, tak, aby jak najdłużej byli obecni w swojej lokalnej społeczności.

- Jeżeli gmina zainwestuje we wsparcie na początku drogi starzenia się danego seniora, czyli dostosuje transport, mieszkanie, zapewni dostęp do kultury, informacje o przysługującej seniorowi pomocy z OPS-ów, czy o nieodpłatnej pomocy prawnej, to senior będzie bardziej aktywny i zdrowszy, a co za tym idzie będzie rzadziej korzystał z najdroższych form pomocy, które gmina ma obowiązek dostarczyć – mówiła prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Marzena Rudnicka w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP.

Rola samorządu nie kończy się jednak tylko na wsparciu finansowym dla seniorów. Równie ważne wydaje się zachęcanie osób starszych do aktywności i integrowanie ze społecznością lokalną.

Więcej na ten temat: Gminy seniorom

Lokum dla seniora

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25