facebook RSS # #

20.04.2019 23:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-10 15:00       aktualizacja: 2018-09-10 16:58       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Miasto „elektryków”. W Katowicach w lawinowym tempie przybywa stacji ładowania aut elektrycznych

Miasto „elektryków”. W Katowicach w lawinowym tempie przybywa stacji ładowania aut elektrycznych
Fot. UM Katowice
Do przyszłego roku w Katowicach będzie aż 115 punktów ładowania aut elektrycznych. Miasto wydzierżawiło swe nieruchomości firmom, które będą tam instalować takie ładowarki.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Katowicach podpisał umowy dzierżawy z dwiema firmami (na okres 3 lat), GreenGoo (grupa Transporters) oraz Magenta Grupa Tauron, które na wynajętych od niego nieruchomościach wybudują 29 ładowarek. Pierwsze z nich pojawią się jeszcze w tym roku, a ostatnie do początku 2020 r.

- Działania na rzecz rozwoju elektromobilności w Katowicach sięgają 2010 roku, kiedy zostaliśmy partnerem międzynarodowego projektu Elektryczne Pojazdy w Miejskiej Europie w ramach programu URBACT II – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Powstał wówczas Lokalny Plan Działania, którego efektem był zakup elektrycznego samochodu służącego do celów promocyjnych, a także opracowanie karty pojazdu elektrycznego dla mieszkańców Katowic i testowanie autobusów z alternatywnymi napędami. Postanowiliśmy, jako pierwsze miasto w Polsce, przeprowadzić kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 61 punktów ładowania, czyli 30 stacji ładowania. Do końca 2020 r. powstanie 100 nowych punktów ładowania.

Obecnie na terenie miasta funkcjonują ogólnodostępne stacje ładowania zlokalizowane na terenach prywatnych. To łącznie 7 punktów ładowania oraz kilka ładowarek prywatnych podmiotów wykorzystywanych do własnych potrzeb, a także 4 tzw. superchargery Tesli. Kolejne 22 stacje na terenach prywatnych są obecnie w trakcie budowy przez Magenta Grupa Tauron. Sumując, do końca przyszłego roku w Katowicach będzie aż 115 ogólnodostępnych punktów ładowania aut elektrycznych. „Można założyć, że w styczniu 2020 roku, Katowice będą najbardziej zelektryfikowanych pod tym względem miastem w Polsce” – chwali się katowicki magistrat.

Zanim Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Katowicach ogłosił przetargi na dzierżawę nieruchomości pod budowę ładowarek aut elektrycznych, wytypował takie miejsca, na których z jednej strony można było zainstalować takie urządzenia, a z drugiej – wydawały się atrakcyjną lokalizacją dla nich.

- Wybraliśmy 65 takich potencjalnych miejsc, które skonsultowaliśmy z Tauronem Dystrybucja pod względem możliwości przyłączenia ładowarek do sieci elektroenergetycznej oraz dostępnej mocy, co było tak naprawdę głównym i ostatecznym determinantem w tym wyborze – mówi Magdalena Kolka, zastępca naczelnika wydziału obsługi inwestorów. - W efekcie wybraliśmy 26 nieruchomości, na których powstanie 30 stacji ładowania. Będą się one znajdowały w śródmieściu, przy centrach przesiadkowych, w okolicach najważniejszych budynków użyteczności publicznej oraz na terenach osiedli mieszkaniowych.

Dzierżawcy, jako operatorzy infrastruktury ładowania, odpowiadają za przyłączenia stacji ładowania do sieci elektroenergetycznej, koszty jej instalacji, serwisowania i utrzymania, ale mogą pobierać opłaty za usługę ładowania. Warunki cenowe dzierżawy nieruchomości utrzymano na poziomie 0,30 zł /1 m2/miesięcznie, aby zachęcić firmy do zainwestowania w infrastrukturę. Roczne przychody z tytułu dzierżawy nieruchomości wyniosą: 4,32 tys. zł, natomiast trzyletnie 13,96 tys. zł. Koszt oznakowania pionowego i poziomego to ok. 35 tys. zł, zabezpieczony w budżecie MZUM.

- Realizowana przez nas inwestycja nie ogranicza się jedynie do budowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, ale składa się z kilku przemyślanych zadań, które wprowadzone równolegle będą odpowiedzią na potrzeby rynku elektromobilności, użytkowników pojazdów BEV oraz mieszkańców regionu – mówi Tomasz Jędrusik, dyrektor działu handlowego firmy Transporters S.A. Dodaje, że wspomniane zadania to zarówno instalacja stacji ładowania na 10 starannie wybranych lokalizacjach na terenie miasta Katowice, zapewnienie mieszkańcom oraz turystom samochodów elektrycznych w formie car-sharingu jak również dostarczenie rozwiązania teleinformatycznego, którego na rynku brakuje. Zapowiada także szereg funkcji, które będą uruchamiane dla użytkowników, m.in.:

- możliwość znalezienia najbliższej ładowarki wraz z odczytem jej statusu (dostępna, zajęta, serwis),
- możliwość rezerwacji ładowarki w wybranym terminie i godzinie,
- możliwość znalezienia samochodu BEV do wynajmu „na minuty”, dokonanie jego rezerwacji oraz wynajmu,
- dokonanie płatności w ramach transakcji bezgotówkowych,
- oraz wiele innych możliwości, które będą udostępniane w ramach rozbudowy aplikacji.

Zanim jednak w pełni zacznie funkcjonować system, będzie można skorzystać z pierwszych stacji pilotażowych, które pojawią się w listopadzie tego roku. Budowa sieci ładowarek pozwoli również na rozwój usługi wypożyczania samochodów elektrycznych na minuty (car-sharing), co może nastąpić jeszcze w tym roku. Obie wybrane w przetargu w/w firmy, oprócz budowy ładowarek, chcą wdrożyć plany związane z udostępnieniem elektrycznych samochodów w opcji wypożyczania ich na minuty.

– Chcemy, by goście grudniowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach mieli możliwość korzystania z usługi car-sharingu opartej całkowicie o samochody elektryczne – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Projekt budowy sieci ładowarek ma pozytywnie wpłynąć na możliwość rozwoju floty pojazdów elektrycznych na terenie miasta, poprzez stworzenie warunków technicznych do podjęcia decyzji o zakupie aut tego typu przez osoby prywatne oraz firmy. Obecnie w Katowicach zarejestrowane są 73 pojazdy elektryczne (w tym 17 motorowerów, 3 motocykle i 2 czterokołowce (Quady)). Powyższe inicjatywy, w połączeniu ze stopniową wymianą taboru Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Katowice na napęd elektryczny, mają przyczynić się do rozwoju elektromobilności oraz rozszerzenia wachlarza działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Katowicach.

Źródło: UM Katowice
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25