facebook RSS # #

17.07.2019 17:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-06 10:20       aktualizacja: 2018-11-06 14:52       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Sposób na smog. Zalety geotermii

Sposób na smog. Zalety geotermii
Jedną z najlepszych i najtańszych metod na smog jest geotermia – przypomina NFOŚiGW przy okazji 25-lecia Geotermii Podhalańskiej, największego zakładu geotermalnego w Polsce.

40 proc. ciepła i ciepłej wody użytkowej (do mycia) w Zakopanem dostarcza właśnie spółka Geotermia Podhalańska. Dostarczana przez nią energia cieplna jest tam tańsza niż w przypadku ogrzewania się i podgrzewania wody gazem. Dlatego już ponad tysiąc budynków mieszkalnych (jednorodzinnych i wielorodzinnych) w Zakopanem oraz na Podhalu ogrzewa się ciepłem i korzysta z ciepłej wody użytkowej kupowanych od tej geotermalnej spółki, w której większościowym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejna korzyść to ograniczenie zanieczyszczenia powietrza: dzięki działalności Geotermii Podhalańskiej w ostatnim 25-leciu zużyto na Podhalu, jednym z najbardziej uczęszczanych regionów turystycznych w Polsce, ponad 265 tys. ton węgla mniej.

Początki były skromne: ogrzanie wsi Bańska Niżna. Dzisiaj Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA ma 110 km własnej sieci ciepłowniczej, obsługuje pięć odwiertów i ponad 1,5 tys. obiektów w czterech gminach – Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane. Władze spółki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Na horyzoncie są nowe inwestycje: rozbudowa, a w ślad za tym podłączanie nowych odbiorców, m.in. Nowego Targu.

Spółka wykorzystuje energię odnawialną, zawartą w wodach geotermalnych do centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, turystyki i rekreacji oraz balneologii.

– Po długim czasie inwestowania – blisko 260 mln zł na przestrzeni lat 1998-2017, z czego połowa to dotacje – w odwierty, badania geologiczne i hydrologiczne, czy kosztowną budowę praktycznie od zera sieci ciepłowniczej, w 2008 r. wyszliśmy na plus i od tego czasu spółka osiąga zyski – mówi prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok.

Geotermalne przedsięwzięcie przyniosło korzyści nie tylko samej spółce. W 2016 r. także jej klienci doczekali się pierwszej obniżki cen ciepła sieciowego – o 1,25-2,51 proc. w zależności od grupy taryfowej. W 2018 r. utrzymano dotychczasowe ceny mimo wzrostów cen energii. Właściciel budynku jednorodzinnego o powierzchni ok. 120 m2 za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową płacił średnio 352 zł miesięcznie, a obecnie to 345 zł.

Geotermia Podhalańska powstała z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 1993 r. Oprócz budynków mieszkalnych zaopatruje w energię także budynki usługowe i użyteczności publicznej oraz hotele i pensjonaty. Wśród instytucjonalnych odbiorców są: Tatrzański Park Narodowy, kompleks rekreacyjny Termy Szaflary, zakopiański Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy tamtejsze starostwo powiatowe.

– Naszym celem jest stały rozwój, czyli rozbudowa Geotermii Podhalańskiej i podłączanie nowych odbiorców. W strategii na najbliższe lata nasze działania ukierunkowujemy na nowych użytkowników na linii Szaflary – Nowy Targ. Myślimy o sieci ciepłowniczej w gminie Szaflary i magistrali ciepłowniczej dla Nowego Targu – zapowiada prezes Ignacok.

Stąd pomysł na realizację kolejnego odwiertu produkcyjnego o nazwie Bańska PGP-4, najgłębszego odwiertu geotermalnego w Polsce, bo sięgającego ponad 5 km z możliwością pogłębienia do 7 km. Tam spodziewana jest woda o temperaturze nawet 130 st. C. Tyle wystarczyłoby już nie tylko do produkcji ciepła, ale i prądu elektrycznego. To droga inwestycja, dlatego z pomocą przyszedł NFOŚiGW, przyznając gminie Szaflary (wnioskodawca) dotację w wysokości prawie 45 mln zł. Pieniądze pozwolą na wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego. Nawet jeśli nie potwierdzą się szacowane parametry złóż wód termalnych, to i tak wydobywana woda będzie miała powyżej 80 st. C, co wystarczy na ogrzanie Nowego Targu.

Obecnie trwa przetarg na wykonanie badań sejsmicznych i magnetotellurycznych, które mają określić miejsce nowego podhalańskiego odwiertu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace „lokalizacyjne” odbędą się już jesienią i zimą, a samo wiercenie ruszy w przyszłym roku i potrwa ok. 6-7 miesięcy.

Wody podziemne uznaje się za geotermalne, jeśli ich temperatura na wypływie ze źródła lub otworu wiertniczego wynosi co najmniej 20 st. C. Ocenia się, że właśnie na Podhalu panują idealne warunki dla rozwoju geotermii, bo Bańska Niżna w pobliżu Zakopanego, gdzie prowadzi eksploatację wód geotermalnych Geotermia Podhalańska, łączy wysoką temperaturę wody (86 st. C) z dużą wydajnością (500-550 m3/h) i niską mineralizacją (2,5g/l).

Ale nie tylko tam prężnie działa geotermia. W ślady Podhala poszły Mszczonów, Uniejów, Poddębice, Pyrzyce (pyrzycka geotermia też należy do NFOŚiGW), Stargard Szczeciński, Toruń czy Tarnowo Podgórne.
Teraz do tego grona mają dołączyć m.in. Lądek-Zdrój, Sochaczew i Sieradz, którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał niedawno dofinansowanie na projekty geotermalne.

jmk/

Źródło: NFOŚiGW
TAGI: ENERGIA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25