facebook RSS # #

24.08.2019 07:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-06 15:31       aktualizacja: 2019-02-06 15:33       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Samowystarczalni. Miasto Ostrów Wielkopolski samo produkuje prąd, a teraz będzie przesyłać go własną siecią do odbiorców

Samowystarczalni. Miasto Ostrów Wielkopolski samo produkuje prąd, a teraz będzie przesyłać go własną siecią do odbiorców
Fot. UM Ostrów Wielkopolski
W Ostrowie Wielkopolskim ma powstać samorządowa lokalna sieć do przesyłu prądu, który tamtejsza spółka komunalna sama produkuje.

Ma to być część większego projektu pod nazwą „Ostrowski Rynek Energetyczny”. Prace nad jego wdrożeniem ruszyły rok temu.

- Lokalne bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w obliczu podwyżek cen i niepewności na rynku energii elektrycznej, stało się jednym z najważniejszych wyznań nowej kadencji samorządu. Ostrów Wielkopolski przewidział to zjawisko i z wyprzedzeniem podjął własną inicjatywę stając się pionierem w dziedzinie lokalnej energetyki. Patrząc perspektywicznie i dalekowzrocznie chcemy dać przedsiębiorcom i mieszkańcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ważnym elementem wyróżniającym Ostrowski Rynek Energetyczny (ORE) ma być współdziałanie na linii samorząd - sektor komunalny - przedsiębiorcy - mieszkańcy.

- To ogromna wartość całego przedsięwzięcia, bo miasto jest całością. ORE tworzy nie tylko szansę na tańszy prąd w gniazdkach, ale również przestrzeń do lokalnych inwestycji w obszarze ekologicznych źródeł energii - mówi Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Jednym z elementów ORE planowanych na rok 2019 jest budowa własnej lokalnej sieci do przesyłu prądu, który wytwarza tamtejsza spółka komunalna. Otworzy to możliwość korzystania z lokalnej energii ostrowskim instytucjom i przedsiębiorcom, a także pierwszym mieszkańcom miasta.

- Pierwszy odcinek sieci obejmie trasę od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej. Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany przez OZC m.in. z biomasy drzewnej. Inwestycja będzie realizowana w pierwszym półroczu tego roku - wyjaśnia Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, należącego do tamtejszego samorządu miejskiego.

Koordynatorem projektu odpowiedzialnym za kontakty z przyszłymi odbiorcami miejskiej „zielonej” energii jest specjalistyczna spółka CRK Energia. - Planujemy, aby pierwsi odbiorcy mogli korzystać z naszych usług już z początkiem 2020 roku - informuje Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Ostrowski Rynek Energetyczny ma obecnie ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych. - To bardzo znacząca dla gospodarki miejskiej inwestycja, ale również przedsięwzięcie niosące duże zalety społeczne, skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców i samych mieszkańców. Co istotne, dotyczy miejskiego obszaru rewitalizacji i stanowi jej ważny innowacyjny element - zaznacza Mateusz Nycek z ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Od samego początku ostrowski projekt wspierają ogólnopolskie autorytety naukowe, na czele z prof. Janem Popczykiem - pionierem i twórcą polskiej energetyki obywatelskiej. - Działania Ostrowa Wielkopolskiego znakomicie wpisują się w potrzeby i przewidywane kierunki rozwoju polskiej i europejskiej energetyki - podkreśla prof. Popczyk. Przewiduje on, że Ostrów Wielkopolski może osiągnąć samowystarczalność energetyczną najpóźniej do 2040 roku.

jmk/

Na podstawie: UM Ostrów Wielkopolski
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25