facebook RSS # #

17.07.2019 17:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-07 11:25       aktualizacja: 2019-02-07 15:32       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Wzorcowa gmina. Jarocin przykładem wzorcowego zarządzania gminą i gospodarką komunalną

Wzorcowa gmina. Jarocin przykładem wzorcowego zarządzania gminą i gospodarką komunalną
Fot. UM Jarocin
Finansowanie i proces restrukturyzacji firm na przykładzie gminy Jarocin to temat wykładu, który wygłosił burmistrz Jarocina studentom ekonomii Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie.

Do podzielenia się wiedzą i 20-letnim doświadczeniem samorządowym zachęcili burmistrza Jarocina przedstawiciele władz konińskiej uczelni.

Punktem wyjścia był fakt, że w 2002 roku, kiedy Adam Pawlicki objął funkcję burmistrza, gmina Jarocin zarządzała majątkiem o wartości 162 mln zł. Dziś, kiedy Pawlicki pełni tę funkcje już po raz piąty, majątek gminy wzrósł 6 -krotnie i przekracza miliard złotych. Kolejne projekty - o wartości 250 mln zł – są już w realizacji.

Jak jest recepta na sukces? Zdaniem Adama Pawlickiego potrzebne są: odwaga, pasja i chęci, żeby zmiany przeprowadzić. - Decyzje trudne i bolesne niełatwo się podejmuje. Jednak, żeby gospodarka dobrze funkcjonowała, to trzeba te trudne decyzje podejmować– podkreślał burmistrz Jarocina, dodając, że jednocześnie trzeba stworzyć odpowiedni zespół ludzi, którzy są w stanie osiągnąć założone cele.

W ślad za tym w gminie Jarocin powstało 7 spółek prawa handlowego, które wykonują zadania gminy z zakresu mieszkalnictwa, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, komunikacji miejskiej, rekreacji, monitoringu miejskiego, oświetlenia ulicznego i przedsiębiorczości. Dzięki restrukturyzacji, dziś te gminne spółki mogą realizować ogromne, nowatorskie przedsięwzięcia, które przyczyniają się do dalszego rozwoju całej gminy Jarocin, a nawet regionu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje innowacyjny projekt, na którego bazie istniejąca oczyszczalnia ścieków zostanie przekształcona w pierwszą w Polsce stację odzysku surowców, gdzie z odpadów pościekowych odzyskiwany będzie fosfor i biogaz.

Nowatorskie podejście do zarządzania przyniosło efekty także w innym przekształconym przedsiębiorstwie - Zakładzie Gospodarki Odpadami. Spółka założona została przez wielkopolskie samorządy, a ich liderem jest gmina Jarocin. Dziś w porozumieniu działa 18 gmin, a wybudowany za 150 mln zł Zakład Zagospodarowania Odpadów przyjmuje odpady komunalne od ponad 240 tys. mieszkańców z Wielkopolski. Kolejnym celem, do którego dąży ZGO jest utworzenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Ma tam powstać linia sortowania odpadów zbieranych selektywnie, linia do produkcji paliwa alternatywnego wraz z suszarnią i placami technologicznymi oraz zespół kogeneracyjny służący do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Zakład zostanie również rozbudowany o dodatkową komorę fermentacyjną na bioodpady. Inwestycja częściowo już się rozpoczęła, a jej kolejne segmenty powstaną w latach 2019-2022.

Wykład burmistrza Pawlickiego obejmował także osiągnięcia Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – spółki, która jako pierwsza w Polsce oddała do zamieszkania lokale wybudowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Burmistrz podkreślał, że rozwój mieszkalnictwa jest jednym z motorów napędowych gminy. Ten rozwój przyciąga do miasta nowe firmy. W gminie powstają nowoczesne obiekty sportowo-rekreacyjne, przebudowywane są drogi, budowane jest energooszczędne oświetlenie. Wszystko po to, by poprawić komfort życia mieszkańców.

Zmiany objęły także likwidację straży miejskie oraz restrukturyzację szkół i przedszkoli, które w wielu przypadkach przekształciły się w placówki niepubliczne. W gminie Jarocin spośród kilkunastu przedszkoli tylko 3 stanowią placówki publiczne. Przekształcone przedszkola i szkoły świetnie prosperują z korzyścią dla dzieci i ich rodziców.

Na podstawie: UM Jarocin
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25