facebook RSS # #

15.09.2019 08:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-14 08:22       aktualizacja: 2019-03-14 12:53       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Będzie czyściej. Ustroń przystąpił do ogólnopolskiego programu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji

Będzie czyściej. Ustroń przystąpił do ogólnopolskiego programu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji
Fot. Polski Alarm Smogowy
Uzdrowiskowe miasto Ustroń przystąpiło w środę do ogólnopolskiego pilotażowego programu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. Oprócz niego uczestniczy w nim już 8 miast.

Zdaniem burmistrza Przemysława Korcza, to dowód, jak bardzo samorządowi zależy na czystym powietrzu i utrzymaniu statusu uzdrowiska.

Pilotażowy program „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów niskiej emisji” ma przyczynić się do czystszego powietrza m.in. poprzez inwentaryzacje pieców i badanie zanieczyszczeń powietrza. W programie uczestniczy dziewięć miast: Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Opoczno, Skała, Skawina i Zabrze, Targówek, będący dzielnicą Warszawy, a także Ustroń, który jest jedynym uzdrowiskiem w tym gronie.

Podpisy pod dokumentem o przystąpieniu Ustronia do pilotażu oprócz burmistrza miasta złożył Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, Piotr Woźny.

Dzięki projektowi powstanie prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy. Przeprowadzone zostaną także badania spirometryczne u dzieci w wieku od 10 do 13 lat. „Chcemy zobaczyć, jak wygląda ich kondycja i zderzyć te dane z informacjami na temat jakości powietrza. Takich danych nie posiadamy” – powiedział Piotr Woźny.

Pełnomocnik rządu podkreślił zarazem znaczenie stworzenia narzędzia do inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. „Trudno walczyć z czymś, co nie jest policzone i zweryfikowane. (…) Teraz damy praktyczne narzędzie do tego” - zapewnił.

W przyszłości to narzędzie będzie wykorzystywane w całym kraju. „Przez lata wydatkowaliśmy pieniądze na walkę ze smogiem. Problem polega na tym, że każda jednostka administracji wydaje je sama: rząd, fundusz ochrony środowiska, gminy, powiaty. Dzięki narzędziu, które testujemy, powstanie baza danych na temat tego, gdzie mamy największy problem z jakością powietrza. Głównym zadaniem, jakie stawiamy przed sobą, jest (…) uzyskanie precyzyjnej informacji, gdzie są miejsca wymagające najszybszej interwencji i gdzie skoncentrowanie działań przyniesie najszybciej pożądany efekt. Teraz ze smogiem walczymy po omacku, bo nie mamy precyzyjnych informacji. Ten projekt je dostarczy” – powiedział Piotr Woźny.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz potwierdził, że nie wszystkie dotychczasowe działania były skuteczne. „Przykładowo, gdyby zakazać palenia węglem w całym Krakowie, to jakość powietrza poprawi się tam o 3 do 6 proc. Problem tego miasta polega na położeniu w niecce. Przez układy powietrzne zasysa ono powietrze wokół miasta. Chodzi więc o to, by gminy wiedziały, jak lokować środki i nie ładować ich w działania o niskiej efektywności” – wyjaśnił.

Pilotaż, do którego przystąpił Ustroń, zostanie zrealizowany do grudnia br. W terenie testowane są już różne sposoby inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. W Skawinie burmistrz wraz z nakazami zapłaty podatku od nieruchomości przesłał mieszkańcom ankiety. „W Skawinie jest 19,7 tys. domów. Pod koniec marca będziemy wiedzieli, ilu mieszkańców wypełniło ankiety” – powiedział Piotr Woźny. W Ustroniu zajmą się tym kominiarze. Dotychczas zinwentaryzowali już ok. 500 kotłowni. To szósta część wszystkich domów.

Zbieraniem danych zajmie się Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy. „Stworzył on już bazę danych 14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce pod kątem dostępu do szerokopasmowej sieci internetowej. (…) Skoro poradził sobie z tym, to pewnie prościej będzie zrobić bazę ok. 6 mln budynków z informacją, jakie jest źródło ciepła” – dodał Piotr Woźny.

Jak ocenił pełnomocnik premiera, w rok, półtora po zakończeniu pilotażu, z przygotowywanego narzędzia będą mogły korzystać wszystkie samorządy.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz zaznaczył, że dbałość o czyste powietrze ma dla miasta priorytetowe znaczenie. „Ustroniowi zależy na utrzymaniu statusu uzdrowiska. Czyste powietrze, oprócz innych uwarunkowań, jest z tym integralnie związane. Działania proekologiczne są dla nas priorytetem. W mieście w ostatnich 8 latach wymieniliśmy już kilkaset pieców, dzięki wsparciu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska”- powiedział samorządowiec.

„Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji" jest elementem programu prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)”.
GOSPOSTRATEG wdrażany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ukierunkowany został na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego głównym założeniem jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25