facebook RSS # #

20.06.2019 08:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-10 08:46       aktualizacja: 2019-04-10 14:48       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Pomóc bezdomnym. Autobus SOS w Sopocie zakończył sezon, ale miasto udziela wsparcia bezdomnym przez cały rok

Pomóc bezdomnym. Autobus SOS w Sopocie zakończył sezon, ale miasto udziela wsparcia bezdomnym przez cały rok
Fot. UM Sopot
W pierwszym sezonie funkcjonowania Autobusu SOS w Sopocie (od 1 grudnia do 31 marca) skorzystało z niego 1600 osób. Wydano 3800 posiłków, a a 173 osoby pojechały do ogrzewalni.

Sopocki Autobus SOS kończył swą trasę przy ogrzewalni dla bezdomnych w Gdańsku. Udzielane przy jego pomocy wsparcie polegało m.in. na wydawaniu posiłków, czystej, ciepłej odzieży, pomocy ratownika medycznego oraz właśnie dowożeniu do ogrzewalni.

Codziennie z tej mobilnej oferty wsparcia dla bezdomnych korzystało średnio 14 osób. Nie wszystkie pochodziły z Sopotu.

W grudniu 2018 r. Sopot dołączył do akcji mobilnego Autobusu SOS, prowadzonej przez Gdańsk. Usługę tę realizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”, a Sopot dofinansował kursowanie autobusu do Sopotu. Specjalny autobus, w którym można było otrzymać gorącą zupę, czystą, ciepłą odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego, zatrzymywał się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino codzienne, w godz. 19.15-19.45. Następnie autobus jechał do Gdańska, gdzie miał kilka postojów, by zakończyć swoją trasę przy noclegowni przy ul. Mostowej.

– Taka mobilna forma wsparcia bardzo się sprawdziła zimą – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Sopot przez cały rok oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności, zapewnia schronienie oraz ciepły posiłek. W okresie zimowym jednak takie działania są intensyfikowane, stąd dodatkowe bezpośrednie wsparcie udzielane codziennie w autobusie. To zwiększenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia osób bezdomnych. Dzięki szerokiej akcji wsparcia prowadzonej w Sopocie, w ciągu ostatnich kilku lat żadna osoba bezdomna nie zmarła z wyziębienia.

Pracownicy socjalni sopockiego MOPS wspólnie ze służbami miejskimi (Strażą Miejską, Policją) systematycznie prowadzą monitoring i patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, proponując tym osobom różne formy wsparcia. Patrole odbywają się również w godzinach wieczornych i nocnych, aby jeszcze skuteczniej docierać z informacją na temat możliwości pomocy. Sopocki MOPS opracował specjalną ulotkę z informacją, gdzie osoby bezdomne mogą otrzymać wsparcie. Ulotka wręczana jest osobom bezdomnym podczas patroli, a także dystrybuowana wraz z plakatami „Nie bądź obojętny” w spółdzielniach mieszkaniowych, kościołach, urzędach oraz innych miejscach publicznych.

– Szczególną troską otaczamy bezdomne matki z dziećmi. Staramy się, aby dziećmi mogły wychowywać się w bezpiecznych domowych warunkach, a nie w placówkach – dodaje Czekaj. – Pomagamy im w wynajęciu mieszkania oraz wspieramy w uzyskaniu samodzielności poprzez systematyczną pracę socjalną, wsparcie psychologiczne czy asystenta rodziny.

W ramach treningu samodzielności osoby bezdomne objęte Indywidualnym Programem Wychodzenia z Bezdomności (IPWzB) przebywają w mieszkaniach chronionych na terenie Sopotu, gdzie prowadzona jest intensywna praca socjalna oparta o metodę indywidualnych przypadków, przy wsparciu asystenta osoby bezdomnej oraz koordynatora mieszkania.

– Sekcja ds. Osób Bezdomnych sopockiego MOPS od kilku lat prowadzi również działania edukacyjne. Spotykamy się z młodzieżą sopockich szkół średnich i rozmawiamy o bezdomności, informujemy ich, co należy robić w przypadku spotkania osoby bezdomnej – podkreśla Maciej Azarewicz, koordynator Sekcji. – Pracownicy socjalni uczestniczą także w spotkaniach informacyjnych na terenie spółdzielni mieszkaniowych czy z seniorami na Uniwersytecie III Wieku. Pamiętajmy, że najlepszą formą pomocy osobie bezdomnej jest poinformowanie o jej sytuacji odpowiednich służb lub skierowanie do ośrodka pomocy społecznej czy np. organizacji pozarządowej, która pomaga osobom potrzebującym. Tam mogą otrzymać profesjonalną i długofalową pomoc, która dam im szansę na wyjście z bezdomności.

jmk/

Na podstawie: UM Sopot
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25