facebook RSS # #

17.07.2019 17:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-09 09:05       aktualizacja: 2019-05-09 17:08       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Poezja promuje. Konkurs „Źródło” współorganizowany przez gminę Borzęcin staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w kraju

Poezja promuje. Konkurs „Źródło” współorganizowany przez gminę Borzęcin staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w kraju
Wystartowała 3. edycja organizowanego przez instytucje samorządowe konkursu poetyckiego „Źródło”. Jest on już jednym z ważniejszych konkursów poetyckich w Polsce.

Jego pełna nazwa brzmi Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”. Organizują go, tak samo jak w latach ubiegłych, Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do poetów jeszcze nieznanych bądź mało znanych oraz debiutantów zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

- „Źródło” staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce i to nie tylko z uwagi na bardzo dużą ilość zgłoszeń - blisko 300 uczestników z kraju i z zagranicy, ale i z uwagi na szeroki diapazon ważnych tematów i problemów podejmowanych przez autorów prac – mówi Józef Baran, znany poeta i pomysłodawca konkursu, pochodzący z Borzęcina. – Obok reminiscencji z dzieciństwa, powrotów w przeszłość, znalazły się tu wiersze wskazujące wręcz na ekologiczne uwrażliwienie na naturę, świat przyrody. A obok tego liczne zestawy dotyczące przemian społecznych czy dramatycznych relacji międzyludzkich, jak również zagrożeń związanych z cywilizacja współczesną, w której nie zawsze postęp duchowy idzie pod rękę z postępem technologicznym.

Laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi o łącznej puli 12 tys. złotych. Dodatkowo zostanie przyznanych 10 wyróżnień honorowych, nagrodzonych drukiem w okolicznościowym wydawnictwie pokonkursowym.

Prace konkursowe oceni Jury w składzie: Józef Baran - poeta, prozaik, autor ponad 30 książek, juror wielu konkursów poetyckich (przewodniczący Jury), prof. ndzw. UP dr hab. Marek Karwala - literaturoznawca, badacz poezji polskiej XX wieku, krytyk sztuki i publicysta, Beata Paluch - aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji oraz Adam Ziemianin – poeta, dziennikarz, twórca inspirujący wykonawców poezji śpiewanej.

Tematyka utworów powinna nawiązywać do idei konkursu. Mile widziane są wiersze inspirowane nazwą konkursu poetyckiego „Źródło” i jego mottem. Forma utworów jest dowolna.

Termin przesyłania prac konkursowych upływa 24 czerwca 2019 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Informacji na temat konkursu udziela Biuro Konkursowe: Anna Sadowska (Centrum Sztuki Mościce) – tel. 14 633 46 11, mail: a.sadowska@csm.tarnow.pl

Warto przypomnieć, że II edycję konkursu i nagrodę 3500 zł wygrała Antonina Tosiek z Poznania. Drugie miejsce przyznano Annie Piliszewskiej z Wieliczki, a trzecie Janowi Bieli z Myślenic. Pięć równorzędnych wyróżnień trafiło do Klary Domańskiej z Bydgoszczy, Stanisława Kuźnika z Kozery, Rafała Gratkowskiego z Zakopanego, Jacka Parkitny z Tarnowskich Gór i Krzysztofa Martwickiego z Płońska.

Za utwór związany z regionem Małopolski trzy równorzędne nagrody specjalne trafiły do Rafała Sowińskiego z Więckowic, Anny Morawiec z Olesna i Teodory Marii Pikuły z Lublina. Przyznano również 27 wyróżnień honorowych.

Wszystkich laureatów nagrodzono drukiem ich wierszy w wydawnictwie pokonkursowym.

jmk/

Na podstawie: UG Borzęcin
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25