facebook RSS # #

17.07.2019 17:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-13 07:39       aktualizacja: 2019-05-13 12:41       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Pięć frakcji. Strzegom dołącza do gmin segregujących odpady na 5 frakcji, już w 2019 r. chce osiągnąć 40-procentowy poziom recyklingu

Pięć frakcji. Strzegom dołącza do gmin segregujących odpady na 5 frakcji, już w 2019 r. chce osiągnąć 40-procentowy poziom recyklingu
Fot. UMiG Strzegom
Gmina Strzegom wprowadziła segregację śmieci na 5 frakcji. Dzięki nowoczesnemu systemowi monitorowania odbieranych odpadów już w 2019 r. ma zwiększyć poziom recyklingu do 40 proc.

9 maja odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne dla sołtysów wsi i dyrektorów szkół z gminy Strzegom – dotyczyło ono właśnie zasad segregowania na 5 frakcji (metal i tworzywa sztuczne, papier i tekturę, szkło, bioodpady, odpady zmieszane) w miejsce dotychczasowego podziału tylko na dwie frakcje: odpady suche i zmieszane. Spotkanie prowadzili m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Od kwietnia nowym operatorem zbierającym odpady w gminie Strzegom jest firma ENERIS Surowce. Przed spółką i mieszkańcami wyjątkowo trudne zadanie – zastosowanie wymaganych prawem zasad segregowania na 5 frakcji w miejsce dotychczasowego podziału na odpady suche i zmieszane. Co więcej, wprowadzony zostaje jednocześnie nowoczesny system monitorowania odbieranych odpadów, co ma pomóc osiągnąć 40-procentowy poziom odzysku surowców wtórnych jeszcze w 2019 roku.

- Nasza gmina przygotowywała się do wprowadzenia nowego systemu już od ubiegłego roku. Wystawa Strażnicy Planety, gra miejska w czasie Święta Granitu Strzegomskiego czy grupa robocza powołana w lutym ubiegłego roku – wszystkie te działania zmierzały do wypracowania jak najefektywniejszego systemu zbiórki, jej monitorowania i wieloetapowej edukacji. Efektem ma być transparentny i nowoczesny system, dzięki któremu gmina nie będzie ponosiła kar za zbyt niskie poziomy odzysku, a mieszkańcy będą mieli realny wpływ na ochronę środowiska - mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Zasady segregacji odpadów są takie same, niezależnie od zabudowy - wielorodzinnej czy jednorodzinnej. Od kwietnia odpady z plastiku i metalu mają trafiać do żółtych pojemników, a odpady zmieszane i bio do czarnych. Obowiązek zaopatrzenia się w te dwa pojemniki leży po stronie użytkowników. Odpady szklane wrzuca się do zielonych dzwonów, które firma ENERIS rozstawia na terenie miasta. Podobnie z odpadami z papieru – do ich segregacji dedykowane są dzwony niebieskie.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych już dziś oddzielają frakcję bio, a do końca roku także mieszkańcy bloków będą wrzucali odpady biodegradowalne do brązowych pojemników, podstawionych przez ENERIS.

- Właściciele i pracownicy firm również zobowiązani są do segregowania odpadów wytworzonych w swoich zakładach. Nie należy ich mieszać z odpadami komunalnymi. Każda firma ma obowiązek zaopatrzenia się w pojemniki: czarny, żółty, niebieski i zielony, a do końca roku otrzymają od ENERIS pojemniki na bioodpady. W żadnym wypadku nie należy wyrzucać odpadów poprodukcyjnych, nawet jeśli jest to papier czy szkło, do miejskich pojemników typu dzwon. Sposób segregacji i ilość przekazywanych odpadów będą ściśle kontrolowane i weryfikowane z deklaracjami złożonymi w Urzędzie Miejskim - mówi Jolanta Dryja, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Nowy system odbioru odpadów komunalnych w Strzegomiu został zaprojektowany w taki sposób, by wyeliminować luki w bazach danych. Stąd wprowadzony zostaje system RFID pozwalający gminie w sposób obiektywny i niezależny od operatora gromadzić dane na temat odbioru odpadów. Możliwe jest to dzięki etykietom RFID (tzw. czip) umieszczonym na pojemnikach (czarnym i żółtym) oraz czytnikom i wadze zainstalowanej na śmieciarkach.

- Od czerwca każdy pojemnik na odpady zmieszane oraz plastik i metal będzie czipowany. Rozpoczynamy tym samym zbieranie ważnych danych na temat poprawności zbiórki odpadów. Zbierane będą informacje takie jak: wielkość pojemnika i jego identyfikator, odbierana frakcja, waga odpadów zmieszanych, adres posesji, data i godzina odbioru, a także ewentualna przyczyna nieodebrania odpadów. Zainstalowanie czipów jest zgodne z prawem o ochronie danych osobowych (RODO) - podsumował Grzegorz Zarański, dyrektor ENERIS Surowce oddział we Wrocławiu.

Dane będą przetwarzane wyłącznie przez operatora systemu, czyli firmę ENERIS Surowce oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Będą służyły celom statystycznym, ale też mają posłużyć uszczelnieniu systemu odbioru odpadów oraz weryfikacji deklaracji segregacji odpadów złożonych przez mieszkańców.

jmk/

Na podstawie: UMiG Strzegom
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25