facebook RSS # #

17.07.2019 17:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-13 06:56       aktualizacja: 2019-05-14 06:09       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Linia sezonowa. Autobusy podmiejskie z przyczepą na rowery: w Swarzędzu i Częstochowie

Linia sezonowa. Autobusy podmiejskie z przyczepą na rowery: w Swarzędzu i Częstochowie
Fot. UMiG Swarzędz
Kolejne samorządy uruchamiają sezonową linię autobusową, w której przypadku autobusy mają dostosowaną do przewozu rowerów przyczepkę.

„Chcesz dojechać rowerem w urokliwe miejsce, do którego niestety nie prowadzi bezpieczna ścieżka? Żaden problem! Wystarczy zapakować swój jednoślad do… autobusu i wyruszyć na zwiedzanie. Powiat poznański z gminą Swarzędz po raz piąty uruchomił sezonową linię autobusową, na której kursuje pojazd z przyczepką do przewozu rowerów. Autobus nr 471 będzie dostępny we wszystkie soboty, niedziele i święta, aż do 13 października br. oraz w dni robocze 21 czerwca i 16 sierpnia” – pisze w swym komunikacie na ten temat poznańskie starostwo powiatowe.

Linia prowadzi przez gminy: Swarzędz, Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las (Biedrusko), a także Pobiedziska. W ciągu każdego weekendowego dnia autobus wykona 14 kursów. Każdy o długości blisko 50 km.

W ubiegłym roku autobusy linii nr 471 z przyczepami na bicykle (każda z nich może zabrać 15 jednośladów) przewiozły łącznie prawie 4 tys. pasażerów i 518 rowerów.

- Dużą liczbą połączeń chcemy zachęcić do jazdy na rowerze nie tylko podczas majowych weekendów, ale przez całe wakacje – mówi Jan Grabkowski, starostwa poznański. – To doskonała alternatywa by bezpiecznie przejechać przez miejsca, gdzie jest wzmożony ruch samochodowy, a nie ma ścieżek rowerowych.

Linię ponownie obsługuje Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne. Przewóz rowerów jest bezpłatny.

11 maja taką linię, na razie pilotażowo, uruchomiono po raz pierwszy między Częstochową a sąsiadującym z nią turystycznym miasteczkiem Olsztyn. Autobusy tej sezonowej linii (67R) – z dostosowaną do przewozu rowerów przyczepą – będą kursować w weekendy i dni świąteczne – od 11 maja do końca września. Z połączenia skorzystają jednak nie tylko rowerzystki i rowerzyści – linia 67R jest bowiem wzmocnieniem dotychczasowej, zwykłej linii 67, kursującej na trasie Częstochowa Estakada – Olsztyn Rynek. Linię 67R będzie obsługiwał standardowy, 12-metrowy pojazd z przyczepą na 20 rowerów – cztery kursy dziennie umożliwią więc przewóz 80 jednośladów.

– To efekt współpracy naszego miasta z gminą Olsztyn – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Być może dla początkujących rowerzystów już sama trasa do Olsztyna stanowi wyzwanie – teraz będą mogli dostać się do niego bez żadnych problemów. Takie rozwiązanie sprawdzi się również, gdy pogoda spłata figla. Chcemy sprawdzić, czy nowa linia przypadnie do gustu mieszkańcom zarówno Częstochowy jak i Olsztyna, a także turystom.

Na swojej trasie autobus zatrzyma się na trzech przystankach. Kierujący autobusem pomoże umieścić rowery na przyczepie i zabezpieczy je zbiorczo; do specjalnych uchwytów jednoślady przymocują sami ich właściciele. Przyczepa, zakupiona przez MPK za ok. 10 tys. zł, będzie dodatkowo ,,pod okiem” kamery systemu monitorującego.

Rowerowa społeczność Częstochowy skorzysta także z infrastruktury powstałej przy okazji budowy centrów przesiadkowych. Trzy największe dworce kolejowe w mieście zostaną bowiem połączone wybudowanymi bądź przebudowanymi drogami rowerowymi – łącznie będą liczyć blisko 5,5 km długości. Wszystkie ,,rowerowe” inwestycje w Częstochowie łączy idea tworzenia spójnej całości z istniejącej infrastruktury i sukcesywnie budowanych, nowych odcinków ścieżek. Dzięki temu powstaje kompleksowa sieć rowerowa oraz połączenia z gminami ościennymi. Obecnie rowerzyści mają do dyspozycji już łącznie 76 km ścieżek, a w ciągu następnych kilku lat w planach jest przekroczenie 100 km.

jmk/

Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Poznaniu, UM Częstochowa
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25