facebook RSS # #

18.08.2019 03:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-05 08:56       aktualizacja: 2019-06-05 11:59       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Szlak meblowy. Miasto Swarzędz otwiera Swarzędzki Szlak Meblowy

Szlak meblowy. Miasto Swarzędz otwiera Swarzędzki Szlak Meblowy
Fot. Jakub Pindych - PLOT
9 czerwca otwarty zostanie Swarzędzki Szlak Meblowy. Przemierzając go, mieszkańcy i turyści będą mogli poznać tajemnice Swarzędza – miasta stolarzy.

Szlak, mający być nową atrakcją turystyczną koło Poznania, powstał jako efekt współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

– Społeczeństwo Swarzędza stara się pielęgnować tradycje stolarskie – choćby poprzez organizację Józefinek czy otwarcie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. Naturalną kontynuacją naszych wcześniejszych działań jest stworzenie Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który łączy wątki stolarskie w jedną spójną całość – mówi Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

– W powszechnej świadomości Swarzędz łączy się z meblami. Wykorzystując to skojarzenie, stworzyliśmy atrakcyjną ofertę, bazującą na turystyce doświadczeń, skierowaną do osób zainteresowanych rzemiosłem i lokalnymi tradycjami – podkreśla Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Szlak prezentuje zarówno dzieje, jak i obecny stan rzemiosła meblowego. Na trasie znalazły się m.in.: dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej oraz miejsce po jego dawnej fabryce, późniejszym zakładzie słynnych Swarzędzkich Fabryk Mebli. Podczas spaceru będzie można obejrzeć ekspozycję współczesnych mebli lokalnych producentów, prezentowaną w historycznym pawilonie oraz odnaleźć oryginalne meble plenerowe, ustawione w ramach Meblowania miasta. Finałem zwiedzania jest nowoczesna ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie w Strefie Stolarza można zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski, poznać gwarowe nazwy narzędzi i zbudować wirtualne krzesło.

Szlak można zwiedzać w trakcie wycieczek z przewodnikiem, które rozpoczynają się pod słynnym swarzędzkim krzesłem w rozmiarze XL, które stanowi charakterystyczny element panoramy miasta.

– Unikatowym doświadczeniem, dostępnym jedynie w czasie wycieczek zorganizowanych, jest możliwość wizyty w działającym zakładzie stolarskim lub tapicerskim i wysłuchania opowieści pracujących w nim rzemieślników. Jako stolarz nie mogę tego nazwać inaczej, jak prawdziwym gwoździem programu – żartuje Piotr Kasprzak, Starszy Cechu Stolarzy Swarzędzkich.

Po szlaku można też wędrować samodzielnie, korzystając z folderu, dostępnego w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, punktach informacji turystycznej oraz w wersji elektronicznej.

Strona internetowa szlaku: www.szlakmeblowy.swarzedz.pl

jmk/

Na podstawie: UMiG Swarzędz
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25