facebook RSS # #

22.10.2019 09:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-08 07:25       aktualizacja: 2019-08-08 14:27       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Przydomowa retencja. Warszawski urząd miasta będzie udzielał dotacji do inwestycji w przydomową retencji wody

Przydomowa retencja. Warszawski urząd miasta będzie udzielał dotacji do inwestycji w przydomową retencji wody
Fot. kamaonline.pl
Warszawski urząd miasta będzie udzielał dotacji do budowy instalacji służących przydomowej retencji wody. Będą je otrzymywać osoby fizyczne oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Dotacje mają wynosić 4 tys. zł dla osób fizycznych oraz 10 tys. zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Miasto sfinansuje do 80 proc. kosztów takich inwestycji. Najpierw jednak na taki program musi zgodzić się Rada Warszawy, co jednak wydaje się przesądzone.

Podczas briefingu prasowego dyrektor oraz koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m. st. Warszawy, Justyna Glusman, poinformowała, że jest to część szerszego programu Warszawskiego Planu dla Klimatu.

- W ramach tego planu finansujemy odnawialne źródła energii, nowe nasadzenia, urządzenia do magazynowania wody, ekologiczny transport publiczny, czyli wszystkie te działania, które spowodują, że Warszawa będzie zmniejszać emisję dwutlenku węgla, i które pomogą zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych, z którymi się już dziś borykamy. Przede wszystkim mówię tu o gwałtownych ulewach, deszczach nawalnych, suszach, a także zwalczaniu miejskiej wyspy ciepła - powiedziała Glusman.

Jak dodała, z programu dotacyjnego przydomowej retencji będą mogli skorzystać wszyscy warszawiacy - zarówno osoby prywatne, które mają domowe ogródki, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Warszawski ratusz chce, żeby skorzystanie z tych dotacji było możliwe jeszcze w tym roku. Projekt uchwały będzie przedstawiony na wrześniowej radzie miasta. Teraz ruszają w tej sprawie konsultacje społeczne, które potrwają około dwóch tygodni.

Projekt jest bardzo istotny w kontekście zmian klimatycznych, bo chodzi o zatrzymywanie wody opadowej. Ratusz podkreśla, że mieszkańcy sami bardzo często apelują o podlewanie zieleni, w szczególności dbanie o drzewa czy trawniki miejskie. - My oczywiście staramy się robić co w naszej mocy, ale potrzebujemy też nowych rozwiązań. Sami w nie inwestujemy i zachęcamy spółdzielnie, wspólnoty, posiadaczy ogródków do aplikowania o środki na ten cel, które wkrótce będą dostępne - dodała Justyna Glusman.

Funkcją zbiorników będzie przede wszystkim gromadzenie wody - głównie deszczowej. Zbiorniki pozwolą też mieszkańcom na zmniejszenie kosztów np. podlewania ogródka. - Stawy, zbiorniki wodne na terenach zieleni spółdzielczej bardzo ładnie wyglądają, mają funkcję estetyczną. Dlatego zachęcamy mieszkańców do korzystania z tych dotacji - powiedziała Glusman.

Warszawa aktywnie działa na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Włącza się w działania różnych organizacji, współpracuje z Komisją Europejską. - Chcemy, aby Warszawa była liderem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ale działamy też na mikropoziomie lokalnym, tworząc instrumenty, z których mogą korzystać mieszkańcy i które pomogą przeciwdziałać niekorzystnym zmianom - powiedziała Glusman. Dodała, że wkrótce będą ogłoszone kolejne elementy programu.

jmk/

Na podstawie: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25