facebook RSS # #

23.09.2019 20:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-10 10:45       aktualizacja: 2019-09-10 14:56       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Jedyny w Polsce. Super nowinka dla pasażerów tarnowskiego MPK - jedyny taki system w Polsce

Jedyny w Polsce. Super nowinka dla pasażerów tarnowskiego MPK - jedyny taki system w Polsce
Fot. UM Tarnów
W Tarnowie pasażerowie komunikacji miejskiej będą mogli sprawdzić najbliższe odjazdy autobusów, skanując na przystanku kody QR i zbliżeniowe tagi NFC.

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, rozpoczął wdrażanie w praktyce pierwszego w Polsce systemu dynamicznej informacji pasażerskiej opartego na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC. Można już z niego korzystać na kilku ulicach, a do końca września specjalnie przygotowane tabliczki znajdą się na wszystkich przystankach w mieście i gminach obsługiwanych przez MPK.

W Tarnowie na 50 najważniejszych przystankach autobusowych funkcjonuje system informacji pasażerskiej oparty na elektronicznych tablicach świetlnych, pokazujących rzeczywisty czas pojawienia się autobusów konkretnych linii. Tablice są jednak kosztowne, a przystanków jest w mieście około 370, zaś łącznie z ościennymi gminami, które obsługuje tarnowskie MPK, aż 670. Tutaj w sukurs jego pasażerom przychodzą nowoczesne technologie - tam, gdzie nie ma świetlnych tablic, oprócz standardowych, drukowanych rozkładów jazdy, już pojawiają się specjalne kody QR i zbliżeniowe tagi NFC, dzięki którym każdy dysponujący smartfonem pasażer może na swoje urządzenie otrzymać te same informacje, które pojawiają się na świetlnych tablicach. Konieczne jest tylko połączenie smartfonu z internetem.

Na czym rzecz polega? Kody QR to specjalnie przygotowane grafiki, w których zakodowane są różnego rodzaju informacje, w większości przypadków kierujące do konkretnej strony internetowej, bez konieczności wpisywania adresów. Aby je odczytać w nowszych smartfonach (np. iPhone) wystarczy uruchomić aparat fotograficzny i skierować obiektyw na kod, w starszych zainstalować trzeba bezpłatną aplikację. Połączony z internetem smartfon błyskawicznie pobiera dane z systemu miejskiej komunikacji i w mgnieniu oka wyświetla informacje o kursach autobusów z konkretnego przystanku, z rzeczywistym czasem przyjazdu.

Jeżeli chodzi o tagi NFC, efekt ich działania jest identyczny jak kodów QR. Jednak niepotrzebny jest aparat fotograficzny i aplikacja, a wystarczy aktywny moduł NFC w smartfonie. Połączony z internetem smartfon po prostu zbliżamy do zaznaczonego na tabliczce miejsca i już mamy pełną informację o odjazdach.

Wdrażany właśnie w Tarnowie system jest dotychczas jedynym w Polsce, w pełni działającym. Kilka dużych miast, jak np. Poznań, jest dopiero w fazie testów. Systemy takie, powiązane z miejską komunikacją, działały dotychczas tylko w największych europejskich metropoliach.

„Dodać należy, iż dzięki wysokiemu poziomowi informatyzacji systemów miejskiej komunikacji publicznej na wdrożenie tego nowoczesnego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej Zarząd Dróg i Komunikacji wydał… trzy tysiące złotych, nie licząc oczywiście dużego wkładu pracy firmowych informatyków” – informuje tarnowski magistrat.

jmk/

Na podstawie: UM Tarnów
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25