facebook RSS # #

16.02.2020 22:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-03 09:06       aktualizacja: 2019-10-03 09:17       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Fachowcy z Katowic. Katowice promują szkolnictwo zawodowe

Fachowcy z Katowic. Katowice promują szkolnictwo zawodowe
Fot.PAP/G.Michałowski
Zaangażowanych sześć firm i organizacji, wizyty studyjne dla uczniów, lekcje poświęcone wyborowi zawodu - tak wygląda druga edycja projektu Katowice Miastem Fachowców, promującego szkolnictwo zawodowe.

Wizyty studyjne w firmach rozpoczęły się 16 września br. i potrwają do 22 listopada br. Podczas nich uczniowie mają możliwość poznania: specyfiki pracy w danym zawodzie, praktycznych zasad funkcjonowania firmy, umiejętności wykorzystywanych na danym stanowisku, a także mają szansę uzyskania informacji o możliwości zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz sposobie rekrutacji nowych pracowników.

Łącznie zaplanowano około 60 takich wizyt studyjnych. Uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych odwiedzą miejsca pracy partnerów, z którymi Miasto Katowice podpisało listy intencyjne, a są to: Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca, Piekarnia Antoni Król, Polska Grupa Górnicza S. A., Tauron Polska Energia S. A., PKP CARGO S. A. Południowy Zakład Spółki, a także Śląska Izba Turystyki wraz z wybranymi firmami zrzeszonymi w jej strukturze.

"Istotnym elementem rozwoju gospodarki jest dobre przygotowanie kadry, które odbywa się na poziomie kształcenia wyższego, ale także wcześniej w szkołach średnich. Na dzisiejszym rynku pracy poszukiwani są specjaliści branżowi, których chcemy w Katowicach kształcić" - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak tłumaczy, projekt ma zachęcić młodzież stojącą przed wyborem dalszej ścieżki edukacji do podejmowania kształcenia w szkołach branżowych oraz technicznych poprzez pokazanie im atrakcyjnych perspektyw zawodowych. Ponadto projekt ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie dualnego systemu kształcenia, a także ukazanie oferty miasta Katowice w zakresie możliwości rozwoju zawodowego.

Podczas ubiegłorocznej edycji projektu w wizytach studyjnych wzięło udział około tysiąca uczniów.

Dyrektor Wykonawczy ds. Zasobów Ludzkich TAURON Polska Energia S.A. Grażyna Zemowska zapowiada, że podczas planowanych, kilkunastu wizyt w obiektach tej firmy uczniowie "będą mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji energii elektrycznej i ciepła, poznać warunki oraz specyfikę pracy na kluczowych stanowiskach".

Tadeusz Szwajca, właściciel firmy Stosowanie Maszyn wskazuje z kolei, że jego firma boryka się z niedoborem właściwie przygotowanych pracowników. "Dostrzegając ten problem współpracujemy ze szkołami średnimi i uczelniami współorganizując praktyki i staże, w ramach których uczniowie i studenci zapoznają się z procesem produkcyjnym i montażowym innowacyjnych silników hydraulicznych, w tym programowaniem i pracą na obrabiarkach sterowanych numerycznie" - mówi pracodawca.

"To jest bardzo ważny aspekt  wdrażania młodych ludzi do samodzielności zawodowej. Liczymy, że udział w projekcie Katowice Miastem Fachowców, poprzez bezpośredni kontakt z naszą firmą i tym co robimy, pozwoli na wyrobienie sobie lepszego oglądu co do dalszego kierunku kształcenia i drogi zawodowej, a w przyszłości znaleźć zatrudnienie w naszej firmie" - dodaje Szwajca.

Także Mirosław Zborowski dyrektor PKP CARGO S. A. Południowego Zakładu Spółki wskazuje, że jego zakład uczestniczy w projekcie Katowice Miastem Fachowców, ponieważ chce pokazać młodzieży na czym polega praca na kolei.

"W PKP CARGO cenimy możliwość współpracy z osobami, które dopiero wkraczają na rynek pracy i chętnie bierzemy udział w tego typu wydarzeniach. Dbamy o to, aby specjalistyczną wiedzę przekazywali nowemu pokoleniu nasi doświadczeni pracownicy. Promowanie zawodów kolejowych wśród  dzieci i młodzieży do dla nas jedno z najważniejszych działań. W poprzedniej edycji uczniowie wykorzystując symulator lokomotywy mieli możliwość  zapoznać się ze specyfiką pracy maszynisty" - mówi.

Miasto Katowice jako organizator projektu podkreśla, że obserwacje lokalnego rynku pracy wykazują, iż jedną z głównych barier rozwoju działalności przedsiębiorstw jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.

"Wielu przedsiębiorców niszowych branż oraz szeroko pojętego rzemiosła ma trudności w znalezieniu pracowników posiadających niezbędne kwalifikacje i praktyczne przygotowanie do wykonywania danego zawodu. Projekt Katowice Miastem Fachowców jest odpowiedzią na te potrzeby, a ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej ma wzmocnić pozycję Katowic jako gospodarczego centrum regionu" - wskazują władze Katowic.

js/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25