facebook RSS # #

19.02.2020 12:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-07 08:38       aktualizacja: 2019-10-07 12:40       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Sposób na smog. Nowe pomysły Katowic na walkę ze smogiem

Sposób na smog. Nowe pomysły Katowic na walkę ze smogiem
Fot. PAP/A.Warżawa
Stworzenie bazy największych trucicieli i zachęcanie ich do wymiany kotłów, inwentaryzacja źródeł ciepła – to m.in. planują władze Katowic, chcąc zapewnić miastu czystsze powietrze.

- Walka ze smogiem jest dla naszego regionu jednym z największych wyzwań - mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, zajmujący się kwestiami środowiska w mieście. - To kwestia zdrowia tysięcy mieszkańców. Dlatego w Katowicach przez cały rok podejmujemy szereg działań na rzecz czystego powietrza. Z jednej strony to realizacja działań, które od kilku lat przynoszą efekty, a z drugiej to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, które można wdrożyć. W tym sezonie planujemy wdrożenie trzech nowych działań. Po pierwsze – stworzenie bazy największych trucicieli i aktywne zachęcanie ich do wymiany kotłów. Po drugie - inwentaryzacja źródeł ciepła w całym mieście oraz cykle spotkań w dzielnicach. Po trzecie – wprowadzenie zmian do naszej uchwały antysmogowej, by jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców.

Podczas 11 spotkań w dzielnicach z mieszkańcami miasta prezentowane będą działania miasta w zakresie ochrony powietrza oraz dotacyjny system wsparcia dla mieszkańców z budżetu Katowic na zmianę systemów grzewczych i montaż OZE. - Organizując spotkania na początku sezonu grzewczego, chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom na bezpieczne, a zarazem efektywne wykorzystanie źródeł ciepła – tłumaczy wiceprezydent Skiba.

Na spotkaniach obecni będą kominiarze z Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Strażnicy Miejscy z Katowic a w niektórych lokalizacjach, pracownicy lokalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych.
Warto też wspomnieć, że prezydent Katowic Marcin Krupa powołał 9-osobową Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza. W jej skład wchodzą przedstawiciele urzędu miasta, odpowiedzialni za ochronę powietrza i energetykę, ale również zewnętrzni eksperci, lekarze i szerokie grono przedstawicieli nauki. Jej celem jest szukanie nowych rozwiązań, a także ocena działań już podejmowanych przez miasto.

Kolejnym przykładem innowacyjnego podejścia Katowic jest montaż 127 czujników jakości powietrza w placówkach edukacyjnych (żłobkach, przedszkolach i szkołach) oraz placówkach służby zdrowia. Jest to najgęstsza w Polsce sieć tego typu czujników należących do miasta. Efektem jest „wzrost świadomości dotyczącej narażenia dzieci na zanieczyszczenia w konkretnej lokalizacji (szkole, miejscu zamieszkania), wzrost presji społecznej i tym samym większa akceptacja dla działań związanych z ochroną powietrza”.

Katowice jako jedno z pierwszych polskich miast wprowadziły też zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych, które po wejściu w życie uchwały antysmogowej płacą więcej za ogrzewanie. Ponieważ zakazane zostały m.in. najtańsze na rynku muły oraz flotokoncentraty węglowe, część mieszkańców zmuszona jest do zakupu lepszych niż dotychczas, ale równocześnie droższych gatunków węgla. Dodatkowo sytuację pogarsza notowany od wielu miesięcy wzrost cen opału. Dlatego Urząd Miasta Katowice zdecydował się już dwa lata temu na wprowadzenie zmian w systemie pomocy społecznej, której podopieczni w zdecydowanej większości korzystają z pieców węglowych. Dofinansowanie dla nich do zakupu opału wynosi w Katowicach 900 zł.

Jednak aby jednocześnie zachęcać mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, od sezonu grzewczego 2018/2019 wprowadzono nową formę pomocy dla mniej zamożnych rodzin: dofinansowanie do kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego, pod warunkiem wcześniejszego wymiany pieca węglowego na elektryczny lub gazowy.

W 2018 roku pomocą na zakup opału objęto 1363 rodziny na łączną kwotę 1,3 mln zł. W tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 1,48 mln zł. Ponadto wypłacane są „zasiłki energetyczne” oraz zasiłki na dofinansowanie wkładu własnego przeznaczonego na wymianę pieca na proekologiczny.


Władze Katowic twierdzą, że te działania odnoszą swój skutek. Przywołują na dowód dane „systemu monitoringu powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Katowic. Pokazują one, że jakość powietrza w tym mieście się poprawia. – Podczas pierwszych III kwartałów tego roku mieliśmy w Katowicach najlepszą jakość powietrza w historii pomiarów – podkreśla wiceprezydent Mariusz Skiba. - Dla okresu od początku stycznia do końca września wskaźnik stężenia pyłu PM 10 wynosił niespełna 33 (mikrogramy na m3), podczas gdy rok temu wynosił dla analogicznego okresu ponad 38, a dwa lata temu ponad 41.
 
jmk/

Na podstawie: UM Katowice
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25