facebook RSS # #

05.12.2019 19:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-26 10:30       aktualizacja: 2019-11-26 13:45       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Program Fabryka. Powstały dwie spółki ARP i samorządów w ramach Programu Fabryka

Program Fabryka. Powstały dwie spółki ARP i samorządów w ramach Programu Fabryka
Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz prezydenci Elbląga i Stalowej Woli podpisali umowy powołujące spółki do realizacji Programu Fabryka w obu miastach.

„Fabryka – Porta Mare” (Elbląg) i „Fabryka – Urbi Ferro” (Stalowa Wola) to spółki celowe, dzięki którym powstaną w tych miastach nowoczesne biurowce. Koszt ich budowy wyniesie około 80 mln zł.

Program „Fabryka” Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (należąca do państwa) uruchomiła w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Nazwa programu pochodzi od radomskiej Fabryki Broni. Dotychczas do projektu przystąpiły cztery miasta: Mielec, Zamość, Stalowa Wola i Elbląg.

Dwa ostatnie podpisały właśnie umowę na powstanie spółek celowych do realizacji inwestycji, czyli budowy w tych miastach dwóch nowych biurowców. Obie spółki, w którym strategicznym udziałowcem będzie ARP, przygotują te inwestycje, będą je realizować, a potem zajmą się wynajmem powstałych biurowców i ich zarządzaniem. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycje w obydwu miastach mają zakończyć się do końca 2023 roku.

Spółka „Fabryka Porta Mare” wybuduje w Elblągu (na Wyspie Spichrzów) budynek biurowo-usługowy o powierzchni 10 tys. mkw. (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 3 tys. mkw) na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych.

- Dzisiejsze podpisanie umowy o powołaniu spółki to sfinalizowanie rozmów, które prowadzimy od wielu miesięcy - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Bardzo się cieszę, że Elbląg jest jednym z pierwszych miast, w którym realizowany będzie program „Fabryka”. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Dzięki dogodnemu położeniu, atrakcyjnym terenom, nowoczesnej infrastrukturze, uczelniom wyższym oraz dobremu klimatowi dla biznesu, mamy bardzo duży potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, jak i sektor usług biznesowych. Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu na Wyspie Spichrzów, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla osób młodych.

Z udziału w programie Fabryka są też bardzo zadowolone władze Stalowej Woli, gdzie spółka Fabryka Urbi Ferro wybuduje budynek biurowo-usługowy klasy B/B+ o powierzchni biurowej ok. 5 tys. mkw. (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 1,5 tys. mkw).

– Agencja Rozwoju Przemysłu po raz kolejny wybiera Stalową Wolę jako sprawdzonego partnera do realizacji swoich celów biznesowych, a jednocześnie realizuje program rządowy wsparcia dla średnich miast – podkreśla Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli. - Cieszymy się, że tak znaczący projekt powstanie w Stalowej Woli, a tym samym przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i stworzenia nowych miejsc pracy w naszym mieście. Realizacja tego projektu jest kolejnym krokiem w budowaniu drugiego filaru stalowowolskiej gospodarki - obok przemysłu powstają miejsca pracy w biznesie i innowacyjnych przedsiębiorstwach. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że rynek pracy biurowej oraz biznesowej wciąż jest trudny i wiele osób, pomimo wysokich kompetencji, nie może znaleźć wymarzonej pracy. Mocno wierzę, że ten projekt odmieni obecną sytuację.

- Program Fabryka postępuje systematyczne - mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. - Obecnie rozpoczynamy kolejny, ważny etap. Podpisujemy ze Stalową Wolą i Elblągiem umowy, powołujące spółki, których celem będzie budowa w obu miastach biurowców dla nowoczesnych centrów usług biznesowych. Jestem przekonany, że nasza współpraca doprowadzi do powstania wspaniałych budynków, zainspiruje inne samorządy, a tym samym przyniesie korzyści nie tylko lokalnie, ale także pomoże w zrównoważonym rozwoju całego kraju.

Mechanizm działania Programu Fabryka polega na wsparciu określonych miast przez budowę w nich nowoczesnych, bardzo dobrze wyposażonych budynków biurowych (biurowo-usługowych). Zgodnie z zasadą „biznes przyciąga biznes”, zarówno obecność renomowanych firm, jak i dobrze wykwalifikowana kadra, mają powodować przyciąganie kolejnych firm, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też innych firm, korzystających z usług tej branży.

„Badania wskazują, że podaż powierzchni biurowych jest mniejsza niż popyt, co jest barierą zarówno dla firm outsourcingowych, ale przede wszystkim dla miast, które mogłyby tą niepowtarzalną okazję wykorzystać dla własnego rozwoju” – pisze w swym komunikacie ARP. Dodaje, że inwestycje w ramach programu „Fabryka” prowadzone są w wybranych miastach, które „cechuje największy poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych”.

Biurowce, które powstaną w ramach Programu Fabryka, mają być przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów: dobra lokalizacja (np. centrum) lub dostępność komunikacyjna, w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów oraz udogodnienia dla rowerzystów: ścieżki rowerowe w pobliżu i miejsca dla rowerów.

jmk/

Na podstawie: ARP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25