facebook RSS # #

20.01.2020 03:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-02 12:00       aktualizacja: 2019-12-02 13:36       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Pionierskie Mielno. Pierwszy w regionie projekt PPP z wykorzystaniem dotacji unijnej

Pionierskie Mielno. Pierwszy w regionie projekt PPP z wykorzystaniem dotacji unijnej
Fot. UMiG Mielno
Gmina Mielno przeprowadzi termomodernizacją czterech obiektów użyteczności publicznej. Będzie to pierwszy w regionie tzw. hybrydowy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego.

Hybrydowe projekty PPP to takie przedsięwzięcia, które są współfinansowane z dotacji unijnej. Jak to będzie wyglądać w gminie Mielno? Przetarg na partnera prywatnego w jej projekcie termomodernizacyjnym wygrała polska spółka IZIM (umowę z nią gmina podpisała 29 listopada), należąca do funduszu BaltCap Infrastructure Fund. Fundusz przeznaczy na realizację tego projektu ponad 17 mln zł, a resztę kosztów pokryje dotacja unijna, w wysokości 7,4 mln zł, z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Zachodniopomorskiego (to dotychczas największa dotacja z tegoż RPO, jaką udało się z niego uzyskać gminie Mielno).

Projekt będzie polegał na termomodernizacji dwóch szkół podstawowych (w Mielnie i Sarbinowie), budynku MOPS i budynku OSiR. Obejmie m.in. docieplenie ścian, wymianę okien oraz modernizację instalacji grzewczych. W budynkach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie LED oraz panele fotowoltaiczne, co znacznie obniży rachunki za prąd. Dodatkowo w ramach projektu zostanie wdrożony system zdalnego zarządzania energią, który umożliwi całodobowe zarządzanie, kontrolę i monitorowanie zużycia ciepła i energii elektrycznej w budynkach. Tym systemem przez 8 lat będzie zarządzał i utrzymywał go wybrany w przetargu prywatny partner, z którym gmina właśnie podpisała umowę.

– To niezwykle ważna chwila dla gminy Mielno, podpisanie tej umowy jest ukoronowaniem czterech lat ciężkiej pracy. To największa umowa w historii gminy, ale też największe dofinansowanie projektu z urzędu marszałkowskiego. Jesteśmy dumni, że to właśnie my realizujemy pierwszy projekt hybrydowy w województwie zachodniopomorskim. Oczywiście jest to także wielkie wyzwanie – mamy sygnały, że wiele gmin obserwuje nasze poczynania i rozważa, czy iść w nasze ślady. Myślę, że to ważny moment dla rozwoju rynku PPP nie tylko w regionie, ale i w Polsce – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna.

– Ta inwestycja nie tylko poprawi jakość usług świadczonych w budynkach użyteczności publicznej gminy, lecz również zmniejszy zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz emisję dwutlenku węgla o ponad 70 proc. Zakładamy, że nie będzie to jedyny projekt z zakresu efektywności energetycznej realizowany przez nas w Polsce, gdyż przygotowujemy oferty i bierzemy udział w kolejnych tego typu przetargach organizowanych przez polskie gminy – dodaje Šarunas Stepukonis, partner BaltCap Infrastructure Fund.

Celem utworzonego przez BaltCap funduszu BaltCap Infrastructure Fund o wartości 100 mln euro są inwestycje w projekty z zakresu modernizacji transportu, energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz infrastruktury samorządowej.

Finansowanie w wysokości 20 mln euro zapewnił funduszowi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest kluczowym elementem „Planu Inwestycyjnego dla Europy” (tzw. Plan Junckera). Kolejne 20 mln euro pochodzi z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Fundusz został utworzony na 20 lat, a wśród jego inwestorów są wszystkie największe fundusze emerytalne w krajach bałtyckich, towarzystwo ubezpieczeń na życie oraz inni inwestorzy instytucjonalni. Łączne zaangażowanie litewskich, łotewskich i estońskich funduszy emerytalnych stanowi 60 proc. kapitału BaltCap Infrastructure Fund i jest to największa w historii inwestycja funduszy emerytalnych z krajów bałtyckich w pojedynczy fundusz.

jmk/

Na podstawie: UM Mielno, NBS Communications
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25