facebook RSS # #

26.01.2020 19:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-06 07:59       aktualizacja: 2019-12-06 12:02       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Eko burmistrz. Wiceburmistrz Mikołowa zainicjował akcję ekologiczną

Eko burmistrz. Wiceburmistrz Mikołowa zainicjował akcję ekologiczną
Fot. UM Mikołów
Wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel, poprowadził w szkołach specjalne lekcje poświęcone ochronie środowiska, inaugurując samorządową ekologiczną akcję informacyjną.

- Jestem tu, bo chciałem zaproponować Wam współpracę. To dla mnie bardzo istotny temat – tak Matusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa, rozpoczął swoją pierwszą eko-lekcję skierowaną do uczniów szkół podstawowych i średnich. Tym samym w Mikołowie ruszyła samorządowa kampania, celem której jest zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie z sobą kryzys ekologiczny. A ten, niestety, jest już faktem.

„Największe rzeki świata – szczególnie azjatyckie – zamieniają się w autostrady śmieci” – alarmuje w komunikacie na temat swej eko-akcji Urząd Miasta Mikołów. „Wszystko co z sobą niosą, wpada do oceanów. Z odpadów uformowała się już gigantyczna wyspa, która pływa po Pacyfiku. Jest trzy razy większa od Polski! My, żyjąc w Mikołowie, mamy szczęście – oceany są daleko od nas. Czyżby? Plastik, metal, toksyczne barwniki, metale ciężkie – to codzienny pokarm dla ryb i ssaków morskich, które później dla rzekomego zdrowia sami spożywamy. Natury nie da się oszukać. Wszelkie szkody jakie jej wyrządzimy, powrócą do nas. Trzeba zacząć działać u podstaw i zacząć teraz”.

Zastępca burmistrza Mateusz Handel rozpoczął kampanię informacyjną, której celem będzie zwrócenie uwagi – szczególnie osób młodych – na rozmiary problemu. Razem z radnymi, a także przedstawicielami Zakładu Inżynierii Miejskiej, udał się do mikołowskich podstawówek i liceum, by poprowadzić specjalną lekcję ekologiczną.

– Bardzo bym chciał, by młodzi ludzie stali się ambasadorami tej akcji – tłumaczy wiceburmistrz. - To jedna z nielicznych sytuacji, gdzie przykład nie musi iść z góry, ale z dołu. Mam wrażenie, że my dorośli, w naszym codziennym zabieganiu, łatwo ignorujemy kwestie ekologiczne. Nie zauważamy wagi problemu. Nasze dzieci w tych sprawach często postępują dużo właściwiej niż my i mogą mieć na nas ogromy wpływ. W ramach naszych prezentacji w szkołach pokazywaliśmy jak wielkie spustoszenie wyrządza środowisku nadmiar plastiku. Przeprowadzaliśmy eko-quiz i zadawaliśmy wiele pytań. Muszę przyznać, że jestem zdumiony wysoką widzą i świadomością ekologiczną naszych uczniów. To naprawdę budujące.

Wiceburmistrz Mikołowa zaznacza, że w tego rodzaju akcjach, najlepiej zaczynać od siebie, od zmiany własnych nawyków. Dlatego w Urzędzie Miasta Mikołów wprowadził zakaz stosowania plastiku na imprezach miejskich, wprowadził wielofrakcyjne kontenery na śmieci, w korytarzach magistratu przy dystrybutorach z wodą znajdziemy już tylko papierowe kubki. Zamontowano też filtry do spożywania wody z kranu. Ponadto do kampanii mają włączyć się radni, starostwo powiatowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Urząd planuje również zorganizować warsztaty szycia toreb ekologicznych.

Na wykład w szkołach zastępca burmistrza nie przyszedł z pustymi rękoma. Wszyscy słuchacze otrzymali metalowe bądź plastikowe bidony wielorazowego użytku, które świetnie zastępują jednorazowe butelki typu PET. Każda z czterech odwiedzonych podstawówek otrzymała również prezent ufundowany przez Zakład Inżynierii Miejskiej. To tzw. „poidełka” znane z amerykańskich seriali młodzieżowych. Cztery urządzenia sprowadzona właśnie z USA. Można bezpośrednio z nich napić się orzeźwiającej schłodzonej wody lub napełnić swój bidon. Przy okazji elektroniczny licznik wskazuje, ile butelek w plastikowych opakowaniach udało nam się zaoszczędzić.

Akcja rozpoczęła się od ograniczania plastiku w codziennym użytku. „To jednak dopiero początek” – pisze mikołowski magistrat. „Jest wiele wątków, na które trzeba zwrócić uwagę, dlatego kampania będzie miała charakter cykliczny. W przyszłym roku będzie można się spodziewać „poidełek” w kolejnych mikołowskich szkołach”.

Na podstawie: UM Mikołów
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-09 07:51:04
dziara: Skopiował nasze działania i bryluje. Ale niech tam, chwalebne te akcje i oby takich więcej. Cały sęk w tym, aby nauczyciele podtrzymywali tematy ekologiczne przy każdej nadarzającej się do tego okazji.

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25