facebook RSS # #

25.01.2020 23:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-12 07:19       aktualizacja: 2019-12-12 12:21       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Projekt Zawodowcy. Gorzów chce mieć nowocześniejsze szkolnictwo zawodowe

Projekt Zawodowcy. Gorzów chce mieć nowocześniejsze szkolnictwo zawodowe
Fot. UM Gorzów Wielkopolski
W Gorzowie Wlk. powstanie, za 104 mln zł, Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. To inwestycja tamtejszego samorządu. Ma ona pomóc miastu w zapewnieniu mu potrzebnych kadr.

We wtorek prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podpisał umowę z wykonawcą tej inwestycji. Na potrzeby Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu zostaną zaadaptowane budynki poszpitalne przy ulicy Warszawskiej. Powstanie kompleks dydaktyczno - administracyjny o łącznej powierzchni ponad 7,7 tys. mkw.

- Ta inwestycja potwierdza wybrany przez nas kierunek rozwoju miasta. Stawiamy na projekt Zawodowcy w Gorzowie. To przyszłość naszych szkół zawodowych, technicznych oraz gorzowian. Mamy już przygotowanych nauczycieli i specjalistów, ruszamy z jego realizacją – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.

Rewitalizacja obejmuje przebudowę istniejących budynków. Wybudowane zostaną i nowe obiekty. Powstaną nowoczesne pracownie, warsztaty zawodowe oraz hala sportowa.

Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu to odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku pracy i rozwój nowoczesnych technologii. - CEZiB to połączenie potencjału i zasobów kilku placówek: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego.

Dodatkowo utworzone zostanie Centrum Poradnictwa Zawodowego i Informacji Zawodowej, Centrum Współpracy z Pracodawcami i Inwestorami. Część wyposażenia już mamy, przed nami jest jeszcze dodatkowy przetarg w tym zakresie – wyliczała wiceprezydent Małgorzata Domagała.

„CEZiB jest największą inwestycją edukacyjną w północnej części województwa lubuskiego i w jego stolicy” informuje gorzowski magistrat. „Poprzez rewitalizację istniejących zabytkowych terenów poszpitalnych powstaje miejsce, w którym będzie możliwe kształcenie zawodowe na poziomie technikum, branżowej szkoły zawodowej, szkoły policealnej, kształcenie ustawicznego dorosłych oraz upowszechnianie i odkrywanie nauki i techniki przez wszystkie pokolenia mieszkańców Gorzowa i okolic.

W założeniu centrum ma być generatorem innowatorów – kreatywnych i rzetelnych pracowników w takich branżach, jak: automotive, transport, spedycja, logistyka, budownictwo, mechanika i stolarstwo. Nauka przedsiębiorczości odbywać się będzie w sposób naturalny, poprzez zakładanie uczniowskich start-upów oraz ich funkcjonowanie w ramach programu małej gospodarki, polegającym na współpracy grup różnych branż na zasadach odzwierciedlających funkcjonowanie biznesu.

Mechanizmy finansowe i gospodarcze zobowiążą do współpracy uczniów kształcących się w zawodach branż zlokalizowanych w centrum. Zostaną opracowane i wdrożone nowatorskie programy nauczania, umożliwiające dynamiczne przygotowanie uczniów do funkcjonowania w świecie biznesu.

Oferta edukacyjna CEZiB będzie obejmowała technikum, szkołę branżową, policealną, kursy ustawiczne dla dorosłych. Metody nauczania będą adekwatne do wyzwań lokalnego rynku pracy i oczekiwań pokolenia. Duży nacisk zostanie położony na rozwój umiejętności społecznych oraz kompetencji miękkich, pożądanych przez lokalny rynek pracy. Uczniowie zostaną przygotowani do roli animatorów, będą prowadzić warsztaty w obszarach kształcenia Centrum, adresowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz seniorów.

Dodatkową przestrzenią, dla której zostanie utworzona specjalna oferta będzie strefa konstruktora/programisty, w której adepci wiedzy technicznej będą mogli pracować z wykorzystaniem nowoczesnych panelowych zestawów edukacyjnych do nauki automatyki, sterowania, hydrauliki, elektroniki, elektrotechniki czy mechatroniki, dla zaawansowanych będzie również strefa programowania i obróbki w technologii CNC.

W ramach działalności CEZiB będzie funkcjonowała pracownia nowych mediów. Umożliwi ona również korzystanie z oferty centrum osobom, które z różnych powodów nie będą mogły przybyć tutaj osobiście.

jmk/

Na podstawie: UM Gorzów Wielkopolski
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25