facebook RSS # #

20.02.2019 01:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-23 13:48       aktualizacja: 2017-05-23 13:56       DZIECKO
  A A A

Daleko od domu. RPD: gminy wskazują przedszkole znacznie oddalone od tego, które wybrał rodzic

Daleko od domu. RPD: gminy wskazują przedszkole znacznie oddalone od tego, które wybrał rodzic
Fot. Fotolia
Ustawa przedszkolna nie w pełni zabezpiecza potrzeby małych dzieci związane z dostępem do edukacji – uważa Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Zgodnie z przepisami ustawy przedszkolnej, od 1 września 2017 r. gmina jest zobowiązana m.in. do zapewnienia dzieciom w wieku 3 lat miejsca w jednostkach wychowania przedszkolnego (przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub w innych formach wychowania przedszkolnego). RPD w wystąpieniu generalnym do Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej zwrócił uwagę na dwa problemy związane z wdrożeniem nowych przepisów.

Pierwszy to odległość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka.

Według przepisów, jeżeli dziecko nie dostanie się do wybranego przez rodziców przedszkola, gmina musi wskazać inną placówkę w myśl zasady, że „w miarę możliwości” powinna być ona położona najbliżej przedszkola.

Jednak jak wynika z informacji napływających do RPD, samorządy wskazują przedszkola znacznie oddalone od tego, które wybrał rodzic.

„Wynika to z ustalonej sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz braku przepisów zabezpieczających najmłodsze dzieci przed wyznaczeniem im tak oddalonych przedszkoli” – czytamy w wystąpieniu rzecznik.

Marek Michalak podkreśla, że na skutek tego rodzice, zwłaszcza z terenów wiejskich i małych miejscowości, mogą rezygnować z posyłania dziecka do przedszkola z powodu braku możliwości zapewnienia dziecku dowożenia do odległej placówki.

Drugim problem, jaki zgłaszają rodzice do rzecznika jest likwidacja sal w budynkach przedszkoli, wykorzystywanych aktualnie do organizacji zajęć dodatkowych, gimnastycznych, wydarzeń kulturalnych (teatrzyki i koncerty) oraz uroczystości okolicznościowych z udziałem przedszkolaków i ich rodziców.

Jak informuje RPD, dyrektorzy argumentują tę zmianę koniecznością zagwarantowania miejsc trzylatkom ubiegającym się o przyjęcie na rok szkolny 2017/2018.

Rzecznik podkreśla, że działania polegające na zwiększeniu liczby miejsc w danym przedszkolu nie mogą ograniczać dostępności dzieci do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.

„Wskazane problemy nie należą do grupy przypadków, które naruszają wprost obowiązujące prawo oświatowe. Niemniej jednak są to sytuacje, które uderzają w realizację prawa dziecka do wczesnej edukacji – jej dostępności i jakości” – czytamy w wystąpieniu RPD do MEN.

Rzecznik zwrócił się do minister edukacji o „zwrócenie uwagi na sytuację dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola i tych, które już realizują edukację przedszkolną oraz zaproponowanie rozwiązań, które w sposób właściwy zagwarantują im korzystanie z edukacji przedszkolnej na najwyższym poziomie”.

Źródło: RPD
jma/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25