facebook RSS # #

08.12.2019 11:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-17 10:08       aktualizacja: 2018-05-17 14:46       DZIECKO
  A A A

Przyjaźni rodzinie. W opolskim przyznano nagrody dla samorządów przyjaznych rodzinom i seniorom

Przyjaźni rodzinie. W opolskim przyznano nagrody dla samorządów przyjaznych rodzinom i seniorom
Fot. UMWO
Śniadania dla uczniów wiejskich szkół, stypendia, lekcje dodatkowe, mieszkania chronione dla seniorów, spotkania integracyjne dla rodzin zastępczych – to niektóre rozwiązania opolskich samorządów nagrodzonych w konkursie "Opolskie dla rodziny".

Marszałek opolskiego podczas uroczystej gali przyznał nagrody i wyróżnienia dla samorządów przyjaznych rodzinom i seniorom w konkursie „Opolskie dla rodziny”. W kategorii „Samorząd przyjazny dla rodziny” nagrodzono: Pokój, Strzelce Opolskie, Opole, powiat opolski i krapkowicki. Wyróżniono: Kędzierzyn-Koźle, Gogolin oraz Krapkowice.

Nagrodzone samorządy pomagają rodzinom finansowo, oferują pakiety zniżek, są otwarte na potrzeby rodziców małych dzieci, ale i seniorów.

W gminie wiejskiej Pokój we wszystkich szkołach dzieci otrzymują śniadania, a wójt zaoferowała ze swoich pieniędzy stypendia. – Przedszkolaki korzystają z wielu zajęć dodatkowych. Mamy logopedę, który pomaga tym, którzy mają problemy. Ale działa u nas także ośrodek, w którym spotykają się seniorzy – poinformowała wójt gminy Pokój Barbara Zając.

Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc otrzymał statuetkę za stworzenie warunków dla seniorów. Obecnie w gminie działają mieszkania chronione.

Nagrodę odebrał również Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, który podkreślił, że „karta marszałkowska” wraz z kartą zniżek oferowaną przez miasto, to najlepsze wsparcie dla rodzin.

- Nie byłoby wyróżnienia, gdyby nie pasja pracowników. Stworzyliśmy niezwykły kontakt z rodzinami zastępczymi. Corocznie w naszych spotkaniach integracyjnych bierze udział ponad sto osób. Część dzieci w naszych internatach zwalniana jest z opłat – mówiła Leonarda Płoszaj, wicestarosta nagrodzonego powiatu opolskiego.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreślił, że w regionie widać szczególną troskę o rodziny i seniorów.

– Zbudowaliśmy takie relacje, które tworzą dobry klimat do życia w tym województwie. Nie jesteśmy wyjątkowi w porównaniu z innymi regionami pod względem możliwości finansowych, korzystamy z tych samych programów unijnych. Ale tu są ludzie, którzy są świadomi naszych problemów i wiedzą, jak je rozwiązać poprzez odpowiednie zarządzanie pieniędzmi. Wyjątkowość polega na wyjątkowości ludzi – powiedział marszałek Buła.

Oprócz samorządów marszałek nagrodził także pracodawców przyjaznych rodzinom i seniorom. Nagrody w konkursie „Opolskie dla rodziny” zostały przyznane w kategoriach: Opolski Samorząd dla Rodziny, Opolski Pracodawca dla Rodziny oraz Super Partner Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło w sumie 88 zgłoszeń konkursowych. Korzystający z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora głosowali na najlepszych ich zdaniem partnerów karty. Przyznano tytuły super partnerów karty w kilku kategoriach.

W kategorii „czas wolny” laureatem został Zamek Moszna. Prezes Tomasz Ganczarek zauważa, że karta rodziny i seniora jest coraz częściej wykorzystywana przez odwiedzających. – Początki były trudne, ludzie nie wiedzieli czemu karta służy, ale bardzo szybko zaczęli dostrzegać jej walory – dodaje.

Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że przykłady działalności nagrodzonych i wyróżnionych zachęcą innych do podejmowania działań prorodzinnych oraz prosenioralnych w województwie opolskim.

Więcej na ten temat i lista laureatów dostępna na stronie internetowej UMWO.

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25