facebook RSS # #

08.12.2019 12:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-22 11:25       aktualizacja: 2019-05-22 12:07       DZIECKO
  A A A

Samorządowe żłobki. Rafalska: zachęca samorządy do tworzenia nowych miejsc w żłobkach

Samorządowe żłobki. Rafalska: zachęca samorządy do tworzenia nowych miejsc w żłobkach
Fot.PAP/L.Muszyński
Zachęcam samorządy, bo to jest naprawdę bardzo dobra propozycja - tak minister rodziny Elżbieta Rafalska mówiła w Gorzowie Wlkp. o rządowej pomocy w ramach programu Maluch+. Przypomniała, że w tym roku na tworzenie nowych i utrzymanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi rząd przeznaczył 450 mln zł.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wzięła w środę udział w spotkaniu w urzędzie wojewódzkim w Gorzowie, na którym były podpisywane umowy z samorządami i podmiotami prywatnymi z woj. lubuskiego, które w tym roku uzyskały dofinansowanie z programu Maluch+.

Łącznie umowy te opiewają na prawie 8 mln zł. W tym roku w Lubuskiem z programu Maluch+ wsparcie zostanie przekazane na utworzenie 262 nowych miejsc i funkcjonowanie 2 111 miejsc opieki nad małymi dziećmi.

"Na ten program rząd nasz przeznacza kwotę 450 mln zł, to trzykrotnie więcej niż jeszcze w 2015 czy 2016 roku. Dostępność do tych miejsc (w żłobkach - PAP) była określana wskaźnikiem 12,4. Na koniec tego może wynieść blisko 25 proc. W tym czasie przybyło nam około 100 tys. nowych miejsc dla małych dzieci. Jeżeli mówimy o polskiej dzietności, o tym żeby ona była wyższa, to dla rodziców jest niezwykle ważne, co zrobią po tym, jak wrócą do pracy. Kto zaopiekuje się ich dziećmi" - powiedziała Rafalska.

W tym roku przy zakładaniu nowego żłobka dofinansowanie do jednego miejsca w nim wynosi 30 tys. zł, o 50 proc. więcej niż w zeszłym roku. Natomiast wsparcie na organizację miejsc w istniejących placówkach to 22 tys. zł. Ponadto program przewiduje dopłaty to utrzymania miejsc opieki nad małymi dziećmi

"Jeśli rodzice płacą 300 zł, to w tych 300 zł jest ten udział rządowych pieniędzy i dzięki temu mniej płacą też za żłobek. Również podmioty prywatne mogą korzystać z tego dofinansowania zarówno na utworzenie żłobka, modernizację bądź dofinansowanie już istniejących placówek. Oferta jest szalenie interesująca i dofinansowanie może sięgać 80 proc." - dodała minister.

Rafalska oceniła, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane programem. Wskazała, że rodzice czekają na miejsca w żłobkach np. w Gorzowie i Zielonej Górze.

"Każdy samorząd, który starałby się o te środki miałby je zagwarantowane. Pada więc pytanie, dlaczego nie wszyscy z tej naprawdę dobrej propozycji programu rządowego nie chcą korzystać, to jest też pytanie do rodziców, bo żłobek samorządowy nie tylko proponuje wysoki standard opieki, ale zdecydowanie też niższą odpłatność za pobyt dziecka w placówce niż w podmiotach prywatnych, gdzie odpłatność jest znacznie wyższa. Zachęcam samorządy, bo to jest naprawdę bardzo propozycja. Nie czekajcie do kampanii wyborczej, bo wtedy jest większe zainteresowanie, tylko na początku kadencji budujcie te żłobki, wtedy dzieci będzie się rodziło w Lubuskiem również więcej" - powiedziała minister

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że w ostatnich trzech latach do woj. lubuskiego z programu Maluch+ do samorządów i podmiotów prywatnych trafiło łącznie ponad 30 mln zł (łącznie z tegoroczną pulą - PAP). Dzięki temu udało się utworzyć ponad 1,2 tys. miejsc opieki nad maluchami.

"Ostatnie lata są bardzo intensywnymi latami realizacji tego programu. Ciszę się, że samorządy korzystają, że dzisiaj kolejne nowe miejsca w samorządach będą tworzone. Gmina Drezdenko, gmina Zabór, to jest dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy takich miejsc oczekują, a w woj. lubuskim mamy takie informacje, że jeszcze około 1,5 tys. miejsc na dzisiaj jest potrzebnych do utworzenia. Mam nadzieję, że kolejne edycje tego programu będą przez samorządy wykorzystane" - powiedział Dajczak.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

js/

TAGI: DZIECKO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-22 12:48:59
wójt: la ubogich samorządów wiejskich to pułapka finansowa. Podobnie jak SENIOR PLUS. Dotacja na uczestnika jest w takiej samem wysokości dla ledwie wiążących "peryferyjnych" gmin wiejskich jak i np. dla Warszawy i bardzo bogatych gmin. W W-wie rodzice dopłacają 1000,00 zł i więcej miesięcznie. W ubogich gminach nie chcą dopłacać i 100 zł. Wolą zniedołężniałe babcie niż oddać większość minimalnej pensji na dziecko. To samo dotyczy SENIORA PLUS. Na wsi dominują emerytury KRUS-owskie/1000,00 zł/. Seniorzy choć bardzo potrzebują pobytu w DDW SENIOR to nie mają z czego dopłacić. To nie emerytury "poznańskie", czy "warszawskie". I z czego mają dopłacać wiejskie gminy? Z subwencji oświatowej? To zaprzeczenie polityki spójnego rozwoju.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25