facebook RSS # #

15.10.2019 16:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-30 14:00       aktualizacja: 2019-09-30 14:03       DZIECKO
  A A A

Miasta dzieciom. UNICEF zachęca miasta do obchodów rocznicy Konwencji o prawach dziecka

Miasta dzieciom. UNICEF zachęca miasta do obchodów rocznicy Konwencji o prawach dziecka
Fot.PAP/B.Zborowski
Nadzwyczajna sesja rady miasta z udziałem dzieci, organizacja specjalnego wydarzenia dla dzieci czy podświetlenie na niebiesko miejskich budynków - to niektóre tylko pomysły jak polskie miasta mogą uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. UNICEF - międzynarodowa organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci zachęca samorządy, by włączyły się w te obchody.

"Najbardziej znane miasta na świecie włączają się każdego roku w działania UNICEF na rzecz dzieci. Nie może zabraknąć w tej grupie polskich miast" - zachęca organizacja.

W tym roku przypada 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału.

UNICEF zaprasza "wszystkie samorządy miast" do uczczenia tego dnia. Wśród proponowanych działań jest m.in. udział w konferencji poświęconej tematyce praw dziecka z perspektywy lokalnych społeczności i samorządów. Konferencja odbędzie się 20 listopada w Warszawie, w jej trakcie zostaną zaprezentowane np. międzynarodowe i polskie dobre praktyki oraz założenia Programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom.

Oprócz udziału w konferencji UNICEF proponuje miastom włączenie się w obchody m.in. poprzez:

- działania komunikacyjne i marketingowe - każde miasto, które przystąpi do obchodów rocznicy będzie mogło zorganizować na swoim terenie kampanię promującą prawa dziecka i rocznicę powstania tego dokumentu;

- akcję outdoorową - UNICEF dostarczy pliki z zaprojektowanymi na tę okazję wzorami bilboardów, banerów etc., które mogą pojawić się w przestrzeni miejskiej, w zaprojektowanych materiałach znajdzie się miejsce na dodanie przez miasto własnego logotypu.

- podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka na całym świecie obchodzona jest w ten sposób i wiele miast, które dołączają do globalnej inicjatywy UNICEF.

- organizację w mieście wydarzenia na rzecz dzieci i zebranie ich opinii na temat miasta;

- zwołanie Sesji Nadzwyczajnej Rady Miasta z udziałem dzieci podczas której będą one miały możliwość przedstawienia swoich pomysłów i postulatów.

UNICEF przyjmuje zgłoszenia zainteresowanych miast do 10 października na adres mailowy: apacak@unicef.pl. Organizacja deklaruje, że przedstawione propozycje współpracy mogą być modyfikowane przez samorządy w zależności od ich możliwości finansowych i organizacyjnych. Miasto może także podjąć inne działania promujące 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

"Na naszym kraju spoczywa szczególna odpowiedzialność monitorowania przestrzegania praw dziecka, gdyż to właśnie Polska była inicjatorem powstania Konwencji, i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwszą wersję" - przypomina rzeczniczka UNICEF Polska Monika Kacprzak.

Jak przypomina, realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka spoczywa przede wszystkim na państwie oraz jego strukturach jednak to samorządy, będące najbliżej obywateli, poprzez codzienną realizację założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturalnej, są jednym z głównych gwarantów i promotorów praw dziecka wśród lokalnych społeczności.

W ocenie UNICEF Polska, przypadająca 20 listopada rocznica "to wspaniała okazja do zaprezentowania działań samorządu prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka, a także zwrócenia uwagi na wyzwania, które stoją przed lokalnymi społecznościami".

js/

TAGI: DZIECKO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25