facebook RSS # #

15.02.2019 23:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-18 09:29       aktualizacja: 2017-12-18 11:36       INFORMATYZACJA
  A A A

Trzy nowe kroki BIP. Redaktorzy BIP będą logować się do systemów przez Profil Zaufany

Trzy nowe kroki BIP. Redaktorzy BIP będą logować się do systemów przez Profil Zaufany
Fot. MC

Redaktorzy BIP będą logować się do systemów administracyjnych przez Profil Zaufany. Zdaniem resortu cyfryzacji znacząco wpłynie to na bezpieczeństwo publicznych serwisów.

Scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP) został zintegrowany z systemem Profil Zaufany (PZ). Dzięki temu administratorzy BIP będą się logować przy użyciu PZ.

Informacje na stronach podmiotowych BIP mogą zamieszczać jedynie redaktorzy - pracownicy podmiotów publicznych posiadających konto na platformie ePUAP. Publikują je przez SSDIP - bezpłatną aplikację, która umożliwia założenie i prowadzenie stron podmiotowych BIP.

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej resort cyfryzacji, wygląd stron BIP pozostanie taki sam, więc wprowadzonych zmian nie odczują obywatele szukający informacji na stronach Biuletynów Informacji Publicznej. Zmiana sposobu logowania się administratorów znacząco zwiększy bezpieczeństwo publicznych serwisów.


Źródło: MC


Wśród głównych zmian jest wymiana dotychczasowego modułu logowania (za pomocą konsoli Draco) na nowy - umożliwiający uwierzytelnienie użytkownika zarejestrowanego w systemie Profil Zaufany. Dodano moduł umożliwiający wybranie kontekstu (zarejestrowany podmiot publiczny) za pomocą usługi Metoda Logowania Profil Zaufany.

Dodano też moduł służący do sprawdzania uprawnień użytkownika dla wybranego kontekstu, bo od wybranego przez użytkownika kontekstu zależą jego uprawnienia w systemie. Kolejna zmiana to nowy moduł, który umożliwia wylogowanie się z SSDIP za pomocą Profilu Zaufanego.

Nowa procedura dla redaktorów BIP przedstawiona została przez Ministerstwo Cyfryzacji jako „Procedura w trzech krokach”.

Według niej krok pierwszy polega na tym, że po wybraniu funkcji „Logowanie” nastąpi przekierowanie na Profil Zaufany, gdzie redaktor musi zalogować się zgodnie ze skonfigurowanym przez siebie sposobem logowania (login i hasło lub certyfikat).

Krok drugi, to ten, zgodnie z którym po skutecznej autentykacji na Profilu Zaufanym redaktor zostanie przekierowany na stronę z wyborem kontekstu. Krok trzeci to po prostu „dalsze postępowanie bez zmian”.

Logowanie do konsoli Draco, która nadal będzie służyć do zaawansowanego zarządzania uprawnieniami ePUAP, również pozostaje bez zmian.
http://ssdip.bip.gov.pl/kkż/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25