facebook RSS # #

20.02.2019 01:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-04 11:03       aktualizacja: 2018-01-05 11:18       INFORMATYZACJA
  A A A

Transmisja z urzędu. MC nie pracuje nad narzędziem dla transmisji obrad dla samorządów

Transmisja z urzędu. MC nie pracuje nad narzędziem dla transmisji obrad dla samorządów
Fot. Fotolia

Samorządy będą musiały same zapewnić transmisję posiedzeń organów stanowiących. Resort cyfryzacji nie planuje stworzenia narzędzia informatycznego dla wszystkich JST - poinformowała minister Anna Streżyńska.

„Ministerstwo Cyfryzacji nie prowadzi obecnie analiz mających na celu przygotowanie tego typu narzędzi dla jednostek samorządu terytorialnego" - w ten sposób minister Anna Streżyńska odpowiedziała na interpelację posła Piotra Liroya Marca w sprawie rozwiązań cyfrowych dla samorządów.

Poseł zwrócił uwagę, że procedowany w Sejmie projekt ustawy o jawności życia publicznego  przewiduje m.in. zwiększenie kontroli społecznej nad pracą samorządów oraz przebiegu wyborów. Część z rozwiązań ma charakter cyfrowy. Chodzi między innymi o wprowadzenie obowiązku transmisji z obrad organów stanowiących wszystkich szczebli samorządu oraz imienne głosowania z sesji rad, a także publikowanie ich niezwłocznie na stronie internetowej danej jednostki samorządu terytorialnego.

Zdaniem Liroya samorządy mogłyby skorzystać z rozwiązań stosowanych już obecnie w Sejmie, którego strona internetowa umożliwia odtwarzanie obrazu i dźwięku z prac posłów w trybie rzeczywistym. Według posła podobne narzędzie wspólne dla wszystkich samorządów „może być zdecydowanie bardziej funkcjonalne, a ewentualne błędy szybciej wykrywane i usuwane. Także koszty wdrożenia będą dzięki takiemu rozwiązaniu niższe".

W odpowiedzi minister Streżyńska zaznaczyła, że jej resort nie dysponuje informacjami dotyczącymi rozwiązań informatycznych stosowanych w Sejmie RP do transmisji i utrwalania obrad za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. „Nie jest więc możliwe udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy rozwiązania te mogą zostać wykorzystane na potrzeby transmisji i rejestracji obrad rad gmin, powiatów i województw".

Streżyńska dodała, że „Ministerstwo Cyfryzacji nie prowadzi obecnie analiz mających na celu przygotowanie tego typu narzędzi dla jednostek samorządu terytorialnego". Stwierdziła przy tym, że „mając na uwadze czas oraz środki potrzebne do zaprojektowania i wdrożenia tak szerokiego rozwiązania, oraz bieżące prace i zobowiązania resortu, na dzień dzisiejszy Ministerstwo Cyfryzacji nie planuje stworzenia otwartej platformy do informatyzacji jednostek samorządu terytorialnego."


mp/


 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-10 08:34:57
m.j.: Tylko po co? Świat podglądaczy wirtualnych!
 
2018-01-05 12:13:53
2maxx: Wyjaśnienia MC jak zwykle - nic nie wiedzą. Będzie pewnie jak z centralnym BIP-em, centralnym obiegiem dokumentów - MC będzie myślało (tworzyło koncepcje, organizowało grupy robocze, konferencje itp) przez kilka lat. W tym czasie każda Gmina sama wdroży sobie lub kupi rozwiązanie dotyczące transmisji on-line obrad sesji. Po czym MC obwieści że już ma gotowe rozwiązanie (tak jak było z centralnym BIP-em), tylko że nikt nie będzie już tym zainteresowany.
 
2018-01-05 09:34:54
Artur: No niekoniecznie. W przypadku YT streamujesz tam i potem łącze nie ma znaczenia bo ruch przejmie właściciel czyli Google :) Ale pojawią się (słuszne poniekąd) zarzuty, czemu to to rozwiązanie, gdzie Mieszkaniec musi oglądać reklamy itp. itd.
Druga sprawa. MC dość delikatnie sugeruje w odpowiedzi, że tego tak szybko (a ustawy "o jawności" jeszcze nie ma) zrobić się nie da, a z drugiej strony w listopadzie wybory, gdzie skala jest nieprzyrównywanie większa już zrobić trzeba (choć MC nic do tego akurat) i tu już musowo musi się udać (wszak ustawa jest, a wybory mają pójść gładko ;) ).
 
2018-01-04 19:47:25
obywatel: Czyli efekt będzie taki, że samorządy kupią najtańszą kamerkę, ustawią ją w rogu sali i transmisję puszczą na YouTube czy innym darmowym serwisie streamingowym. Trzeba przecież dbać o budżet. I teraz tak:
1) jeśli urząd nie ma łącza internetowego z wystarczająco dużym uploadem, to wideo będzie niekoniecznie płynne delikatnie rzecz ujmując,
2) jakość obrazu i dźwięku będzie raczej słabej jakości - nie ukrywajmy, zasięg mikrofonu w kamerce internetowej nie jest zbyt duży, a obraz traci na szczegółowości w pewnej odległości od kamery,
3) do obsługi tego sprzętu oddelegowany zostanie pracownik z biura rady, który ma raczej marne pojęcie o prowadzeniu profesjonalnej transmisji wideo i audio.

Spełnione zostaną wymagania ustawowe? Ano spełnione. Czy to w jakikolwiek sposób "poprawi" obywatelom dostęp do posiedzeń rady? Ano nie, a tylko ich zdenerwuje słaba jakość transmisji i brak profesjonalizmu w prowadzeniu relacji wideo.

Brawo ustawodawco, jak zwykle wiesz co robisz*

* jakby ktoś nie zrozumiał, to ironia

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25