facebook RSS # #

17.01.2019 21:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-09 15:11       aktualizacja: 2018-01-09 16:12       INFORMATYZACJA
  A A A

Nowy antywirus. COI: do 12 stycznia LAS powinni odinstalować antywirusa ze stacji SRP

Nowy antywirus. COI: do 12 stycznia LAS powinni odinstalować antywirusa ze stacji SRP
Fotolia
COI informuje, że resort cyfryzacji udostępnił dla stacji dostępowych SRP nowe oprogramowanie antywirusowe Symantec. Stare trzeba odinstalować do 12 stycznia.

Centralny Ośrodek Informatyki informuje, że do 12 stycznia należy odinstalować oprogramowania ESET ze stacji dostępowych SRP. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia dla stacji dostępowych SRP oprogramowanie antywirusowe Symantec.

COI zaznacza, że informacja jest przeznaczona dla Lokalnych Administratorów Systemu.
31 grudnia 2017 r. skończyła się licencja na oprogramowanie antywirusowe ESET udostępniane przez Ministerstwo Cyfryzacji dla stacji dostępowych SRP. „W związku z tym, należy bezwarunkowo odinstalować oprogramowania ESET ze stacji dostępowych SRP w nieprzekraczalnym terminie do 12 stycznia 2018 r.” – podkreśla COI.

COI poinformował też, że od 1 stycznia 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia dla stacji dostępowych SRP oprogramowanie antywirusowe Symantec.

Instrukcja deinstalacji oprogramowania ESET oraz instrukcja instalacji i pakiet instalacyjny oprogramowania antywirusowego zostały udostępnione na stronach:
http://10.240.240.249/av oraz http://pomocny.obywatel.gov.pl/av
COI podkreśla, że strony te są dostępne tylko w ramach dedykowanej sieci SRP. W celu pobrania oprogramowania, jeden z podanych wyżej adresów należy wprowadzić w przeglądarce internetowej na stanowisku podłączonym do SRP.

Instalacja i aktualizacja pakietu oprogramowania antywirusowego jest możliwa wyłącznie w ramach dedykowanej sieci SRP. Pobrany pakiet instalacyjny można dystrybuować na inne stacje podłączone do sieci SRP za pomocą nośników zewnętrznych (np. pendrive).

COI zaznacza, że korzystanie z oprogramowania jest dozwolone tylko na stacjach roboczych, które mają dostęp do aplikacji ŹRÓDŁO w ramach dedykowanej sieci SRP.

Na stronach http://10.240.240.249/av oraz http://pomocny.obywatel.gov.pl/av podano także informacje kontaktowe – będą pomocne w przypadku wystąpienia problemów z instalacją oprogramowania.

Kkż/
 
KOMENTARZE: 18 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-16 11:09:26
antek: COI i service desk nie są partnerami do współpracy, nie mają pojęcia o funkcjonowaniu bagna w praktyce, lekceważą zgłoszenia składane przez administratorów systemu i użytkowników.
Informatycy samorządowi, tak samo jak użytkownicy końcowi skazani są na współpracę z COI. Problem w tym, że COI nie ma woli współpracy z samorządami, nie mamy zatem z kim współpracować.
Działanie bagna zleży przede wszystkim od COI, a nie od informatyków gminnych.
Można jedynie mieć nadzieję, że po ostatniej rekonstrukcji rządu "dobra zmiana" trafi do COI.
Na dzień dzisiejszy na atmosferze, czyli service desku siedzą żandarmi do odrzucania zgłoszeń błędów składanych składanych przez informatyków samorządowych i utrudniania kontaktów z ich przełożonymi.
 
2018-01-16 08:46:27
infor: janka gdyby COI traktowało nas normalnie a nie po macoszemu to i reszta wyglądałaby inaczej, a tak ... jest jak jest, mało tego ze strony COI brak chęci współpracy jedynie żądania i to w formie jakiej w innych sytuacjach się nie spotykam, informatycy od początku zwracali się z prośbą do COI o lepszą współpracę.
Dlaczego zwracasz się do informatyków o zainteresowanie systemem w którego oni nie mają nic do powiedzenia? Może jestem monotematyczny ale poprzedni system miał swoich serwisantów którzy znali system od podszewki i jak coś się działo wystarczył jeden telefon i już był. Teraz ja mam się zajmować systemem, o którym nie wiem nic - informacji znikąd nie można uzyskać i do tego żąda się ode mnie zainteresowania.
 
2018-01-16 08:04:40
użytkownik końcowy: @janka- nie pisz bzdur, nie uogólniaj. Całe to bagno funkcjonuje z pomocą informatyków gminnych. Gminy nie dostają żadnej subwencji na informatyków, a to co dostają na użytkowników końcowych to też niewiele.
Ustawodawca określił, kto jest odpowiedzialny za bagno.
Odpowiedzialny za źródło minister wyznaczył podmiot odpowiedzialny za system, podmiotem tym jest COI.
 
2018-01-15 18:29:17
infogeomat: @janka Zupełnie się nie zgadzam z takimi oskarżeniami. Informatycy nie piszą zewnętrznych programów, nie mają dostępu do kodu źródłowego i nie mają wpływu na działanie. Zawsze jest podawany telefon na support, a instrukcje wydawane w słuchawce nie wymagają wiedzy tajemnej. To nie informatycy pracują na aplikacji, a użytkownicy, czyli urzędnicy. Jestem informatykiem w urzędzie i "całe szczęście", że informatyzacja w tym kraju leży, bo musielibyśmy pracować za urzędników, którzy mają gęsią skórkę na myśl o wydaniu informacji elektronicznej i przesłaniu epuapem.
 
2018-01-15 14:57:27
janka: informatycy w urzędach zajmują się po macoszemu aplikacją źródło, gdyby nie nadzór przez pracujących na Źródle pracowników wszystko by było nie tak, apel do informatyków: więcej zainteresowania usc i rdo, pozdrawiam zadowolony z siebie (nie z informatyka)użytkownik :)
 
2018-01-15 09:26:45
infor: informatyk-um ma rację - sprawdziłem ja też ostatni newsletter dostałem we wrześniu i to dotyczący zmiany podpisu, na atmosferę nie wchodzę bo i po co to nic nie daje jak jest problem dzwonię na infolinię a na Źródle informacja była po informacji prasowej !!!! Drodzy pracownicy COI nie wiem komu wysłaliście newsletter ale nie informatykom.
 
2018-01-12 19:48:47
informatyk-um: @Centralny Ośrodek Informatyki: Ostatni newsletter dostałem we wrześniu. Na atmosfere wchodzę aby zgłosić błąd w systemie. A wg COI to chyba powinienem codziennie aby sprawdzić czy czasem nie ma jakiegoś komunikatu.
 
2018-01-12 15:30:47
LASBAG: @Centralny Ośrodek Informatyki: to że podlegacie pod MC nie upoważnia Was do tego, żeby robić idiotów z użytkowników systemu. W pierwszej kolejności była informacja na tym portalu, a po krytycznych komentarzach za dzień lub dwa ukazała się informacja na stronie atmosfery i przy logowaniu do aplikacji Źródło. To Wasza stała praktyka. Przedstawiciel COI piszący ten komentarz nie zdaje sobie sprawy z tego, że wszystkie informacje przesłane elektronicznie mają zapisaną datę i godzinę i bardzo łatwo sprawdzić, co było wcześniej.
Jak by ten komentarz dodawał odpowiedzialny pracownik COI napisał by prawdę i złagodził tym wrogie relacje panujące pomiędzy COI, a użytkownikami systemu.
Mam nadzieję, że nowy Minister Cyfryzacji zrobi porządek z tym ośrodkiem, a szczególnie z pseudoinformatykami z Łodzi.
 
2018-01-12 12:27:28
Centralny Ośrodek Informatyki: Nie przypuszczaliśmy, że sprawa wymiany antywirusa może wywołać aż takie emocje. By je nieco schłodzić informujemy, że komunikat przesłaliśmy wcześniej standardowymi kanałami czyli newsletterem, Atmosferą oraz ŹRÓDŁEM. Informacja w serwisie samorządowym PAP do tylko DODATKOWA forma komunikacji, której nigdy za wiele (jesteśmy wdzięczni za taką możliwość). Zdajemy sobie sprawę, że cała operacja to obciążenie dla Sz. P. LAS-ów, ale tu nie było innego wyjścia. Prosimy o wyrozumiałość i dziękujemy za współpracę.
 
2018-01-11 07:47:07
Inf: Kierownictwo COI - OPANUJCIE SIĘ! Żaden szanujący manager nie pozwolił by sobie na taką formę przekazu istotnej informacji technicznej kierowanej do administratorów końcówek SRP.
Po pierwsze, informacja powinna być podawana wcześniej (nie wspominając już o informacji podanej w piątek po południu odnoście certyfikatów, z datą wykonalności na poniedziałek...), po drugie LAS-y mają w COI zarejestrowane swoje adresy e-mail, których wreszcie używajcie!
 
2018-01-11 07:36:52
infor: jestem LAS i pierwsze słyszę o konieczności wymiany czegokolwiek !!!!
Żadnej informacji ani oficjalnej dla LAS, ani dla Urzędu (pytałem osób pracujących na Bagnie) nie było ani na email ani na stronie gdzie LAS czy kto inny ma dostęp, ba nawet tam gdzie nie ma dostępu.
Jeżeli nie będzie informacji oficjalnej nic nie robię.
O głupotach takich jak kolejne dyżury "specjalistów" czy kolejne "wprowadzone zmiany" potrafią wysłać do LAS, a takich informacji nie?
Ja takich informacji nie otrzymałem.
Na ten portal nie muszę zaglądać więc nic nie wiem, poza tym co to jest za informowanie "pocztą pantoflową"?
 
2018-01-10 21:08:03
samorządowiec: Dla mnie jako pracownika samorządowego wiążące są przepisy powszechnie obowiązującego prawa oraz informacje, wytyczne, czy zalecenia, które oficjalne wpłynęły do mojego urzędu, po których zostaje jakiś ślad.
Podawanie przez COI zaleceń przez portal internetowy (w dodatku portal, do którego dociera bardzo wąska grupa) świadczy, że pracujący w COI ludzie nie mają pojęcia o funkcjonowaniu administracji publicznej.
To bardzo dziwne, że nad tą grupą ludzi nie ma żadnego nadzoru, nie ma nikogo logicznie myślącego. Na pracę w bagnie skazane są wszystkie urzędy w kraju, jednak stroną internetową, którą śledzić zobowiązani są wszyscy urzędnicy jest strona Rządowego Centrum Legislacji.
Do urzędu nie wpłynęła żadna informacja z COI o nowym oprogramowaniu antywirusowym, należy zatem wnioskować, że nie jesteśmy zobowiązani do stosowania zaleceń przedstawionych w przedmiotowym artykule.
Nadmieniam jednocześnie, że nie jest to pierwszy przypadek tego typu zaniedbań COI.
 
2018-01-10 20:55:32
Piotr: Skoro o wymianie certyfikatów informacje rozesłali w ramach biuletynu, to jakiemu durniowi przyszło do głowy oficjalnie informować o tym iż wszystkie końcówki sieci SRP pracują na nielegalnym oprogramowaniu.
Idiotyczne działanie, informowanie o krokach do wykonania dla LASów przesyła się do prasy zamiast na adresy meilowe informatyków.
 
2018-01-10 18:15:16
Mainfo: A co my lokalni informatycy z tego miec będziemy.... tylko wytyczne, rozkazy, i problemy... za ile... koniec. Czynów społecznych...
 
2018-01-10 13:24:11
2maxx: Ciekawe - 31 grudnia 2017 r. skończyła się licencja na oprogramowanie antywirusowe ESET. Czyli Gminy działają/pracują aktualnie na pirackim oprogramowaniu - może ESET powinien wystąpić do COI z pozwem. Było by ciekawie.
 
2018-01-10 12:46:07
IT_UG: COI jak zwykle pełen profesjonalizm. Właśnie poinformowało społeczeństwo, że na komputerach podłączonych do SRP jest nieaktualne oprogramowanie antywirusowe. Dodatkowo podało informację o rodzaju oprogramowania antywirusowego używanego na stacjach roboczych. Obie informacje są ewidentnym złamaniem Art. 39 ust. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych. Ale raczej nikt konsekwencji wycieku takich informacji nie poniesie.
 
2018-01-10 07:44:45
informatyk-um: Jak zwykle o tym że trzeba coś zrobić, dowiaduje się z informacji prasowej a nie z oficjalnej informacji przesłanej do urzędów.
 
2018-01-09 17:00:42
obywatel: Ciekawe w jaki sposob ta informacja zostala przekazana. Przyszlo oficjalne pismo do urzedow gmin? Bo jesli nie, to COI moze sobie same siebie informowac. W kontaktach z podmiotami zewnetrznymi konieczne jest zachowanie pewnej formy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25