facebook RSS # #

23.01.2020 11:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-08 15:13       aktualizacja: 2018-03-09 13:40       INFORMATYZACJA
  A A A

WiFi dla gmin. Będzie wsparcie dla gmin w zapewnieniu dostępu do WiFi

WiFi dla gmin. Będzie wsparcie dla gmin w zapewnieniu dostępu do WiFi
Fot. PAP/EPA
Komisja Europejska pracuje nad uruchomieniem naboru do programu WiFi4EU, którego celem jest wsparcie gmin w zapewnieniu bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak wyjaśnia resort, WiFi4EU ma zapewnić dostęp do sieci w miejscach takich jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hotspotów WiFi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu.

W celu uzyskania dofinasowania beneficjenci będą zobowiązani do rejestracji na portalu prowadzonym przez Komisję Europejską.

„Zapisy będą prowadzone przez 6–8 tygodni, aby zapewnić beneficjentom wystarczająco dużo czasu na rejestrację przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków. Kolejność rejestracji nie ma wpływu na możliwość uzyskania dofinasowania” – wyjaśnia MC.

Ministerstwo informuje, że według Komisji Europejskiej proces rejestracji będzie prosty i nie będzie wymagał angażowania zewnętrznych podmiotów doradczych. Zgłoszenie będzie odbywało się w aplikacji udostępnionej przez KE i tylko tam możliwe będzie uzyskanie finansowania projektu. Po ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków zarejestrowani beneficjenci będą mogli na tym samym portalu złożyć wniosek o przyznanie bonu. Złożenie wniosku będzie polegało na kliknięciu we właściwy przycisk na stronie.

Bon na 15 tys. euro

Jak informuje MC, środki na ten cel przekazane zostaną w postaci bonu o wartości 15 tys. euro.

„Unia Europejska będzie finansować koszty jedynie sprzętu i instalacji hotspotów WiFi, a beneficjent przez co najmniej trzy lata będzie ponosić koszty podłączenia do internetu (abonament internetowy) oraz konserwacji sprzętu” – wyjaśnia MC. „Koszty związane z procedurą przetargową (łącznie z opracowaniem warunków zamówienia) nie będą finansowane w ramach bonu” - dodaje.

Finansowania nie uzyskają także nakłady inwestycyjne związane z utworzeniem sieci niezbędnej do doprowadzenia internetu oraz koszty dodatkowego wyposażenia niezwiązane bezpośrednio z hotspotami WiFi.
Bon, który otrzyma gmina, będzie realizowany tylko na rzecz dostawcy sprzętu i instalatora, ale dopiero po potwierdzeniu, że sieć została zainstalowana i jest gotowa do użytkowania.

Zgłoszenia przez portal

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że portal nie został jeszcze otwarty. Informacja o terminach rejestracji i ogłoszenia konkursu zostanie opublikowana na stronach Komisji Europejskiej i portalu Gov.pl.

Uwaga na oszustów


W internecie pojawiły się strony, które sugerują, że mogą pomóc lub pośredniczyć w zdobyciu funduszy z programu. Witryny te zawierają treści zbliżone lub skopiowane ze stron Komisji Europejskiej, często przypominają swoją budową lub wyglądem stronę programu WiFi4EU.

„Podmioty zainteresowane uzyskaniem bonu prosimy o zachowanie ostrożności w korzystaniu z podobnych usług i w pierwszej kolejności o weryfikację stron i podmiotów świadczących takie usługi” – ostrzega MC.

W przypadku wątpliwości zachęca do zweryfikowania podmiotów oferujących swoje usługi w Ministerstwie Cyfryzacji - pod adresem: wifi4eu@mc.gov.pl.

Źródło: MC

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-11 09:12:40
Arek: Nie ma potrzeby do tego celu instalowania firewalli tej klasy. Sam internet dla gminy da sie odseparowac na zwyklym tiku. Inna kwestia to 15k euro to niewielki budzet nawet jak na mala gmine patrzac na pozniejsze utrzymanie tej infrastruktury.
 
2018-03-09 06:58:10
informatykgminny: Pytanie. Czy będzie można finansować urządzenia zabezpieczające siec WiFi np. Firewall UTM, czy tylko same AP WiFi.?
Bo za internet, światłowód do AP płacimy sami.
Koszt samego AP do WiFi to nie wielka kwota, za to Firewall z UTM do filtracji to już koszt.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25