facebook RSS # #

16.02.2020 23:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-17 11:12       aktualizacja: 2018-04-17 15:06       INFORMATYZACJA
  A A A

Nowy minister. Prezydent powołał Marka Zagórskiego na stanowisko ministra cyfryzacji

Nowy minister. Prezydent powołał Marka Zagórskiego na stanowisko ministra cyfryzacji
Fot. PAP/J. Kamiński
- Moim zadaniem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której Centralna Ewidencja Kierowców będzie mogła być jak najszybciej wdrożona - powiedział nowy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Prezydent Andrzej Duda powołał go na nowego ministra cyfryzacji we wtorek. Dotychczas był on wiceszefem tego resortu. Poprzednio funkcję tę sprawowała Anna Streżyńska, odwołana z funkcji w styczniu, wskutek rekonstrukcji rządu. Nadzór nad MC przejął wtedy premier Mateusz Morawiecki.

Marek Zagórski od września 2016 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie zastępował szefa MC w czasie jego nieobecności. Koordynował wówczas m.in. pracę pozostałych wiceministrów, a także wykonywał czynności kierownictwa wobec Departamentów: Prawnego, Kompetencji Cyfrowych, Polityki Geoinformacyjnej, Rozwoju Usług Cyfrowych i Otwartości Danych, Telekomunikacji oraz Zarządzania Danymi.

Nowy minister cyfryzacji podkreślał po nominacji przez prezydenta, że po ostatnich trzech miesiącach, gdy wspólnie z premierem kierowali resortem cyfryzacji, są dwa sukcesy. - Jeden to przekonanie Rady Ministrów, że cyfryzacja jest elementem przekrojowym - powiedział.

Drugim sukcesem jest w jego opinii to, że "udało się ustabilizować" proces tworzenia CEPiK. - Ta część, która została wdrożona 13 listopada już dzisiaj działa - przekonywał Zagórski. Dodał, że przed jego resortem teraz wdrażanie dalszego etapu CEPiK.

- W tym całym procesie rzeczywiście popełniono wiele błędów, a nauka dla mnie jest taka, by wyciągnąć tego wnioski - powiedział, komentując raport NIK w tej sprawie. Przyznał, że "Centralna Ewidencja Kierowców nie funkcjonuje i jeszcze nie została rozpoczęta".

- Moim zadaniem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której Centralna Ewidencja Kierowców będzie jak najszybciej mogła być wdrożona, ale żeby była tak wdrożona i tak przygotowana, by nie wiązało się to z takimi kłopotami dla obywateli, jak było dotąd - wskazał.

Mówiąc o innych planach swojego resortu, Zagórski zaznaczył, że MC przywiązuje "dużą wagę do kwestii regulacyjnych, związanych z informatyzacją państwa". Zwracał uwagę, że przygotowany został m.in. projekt ustawy, który zakłada "tworzenie schematu identyfikacji elektronicznej".

- To bardzo ważny element, bo chodzi o to, by upowszechnić system identyfikacji elektronicznej w Polsce chociażby po to, by w sposób bezpieczny, pewny obsługiwać cały system służby zdrowia i mieć pewność, że dane zdarzenie w tym systemie miało rzeczywiście miejsce - powiedział nowy minister.

Poza tym w planach MC jest m.in. upowszechnienie internetu 5G w Polsce, doprowadzenie do końca wdrożenia rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), a także uruchomienie w ciągu kilkunastu miesięcy pakietu e-dokumentów.

Przed pracą w Ministerstwie Cyfryzacji Marek Zagórski - od grudnia 2015 r. - był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Odpowiadał tam m.in. za prowadzone procesy prywatyzacji, współpracę z firmami doradczymi i inwestorami. Nadzorował także postępowania likwidacyjne i upadłościowe wobec spółek z udziałem Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych.

W latach 2006-2007 w rządzie Jarosława Kaczyńskiego był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie odpowiadał m.in. za nadzorowanie zadań wykonywanych przez podsekretarzy stanu. Sprawował nadzór nad departamentami finansów oraz płatności bezpośrednich. Był odpowiedzialny za kontrolowanie działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W latach 1999-2001 pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do kwietnia br. Zagórski należał do ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie (dawniej Polska Razem), wchodzącej wraz z PiS i Solidarną Polską w skład Zjednoczonej Prawicy. W Porozumieniu pełnił funkcję wiceszefa partii. W kwietniu br. został przyjęty do Prawa i Sprawiedliwości.

Był posłem na Sejm IV kadencji (2001-2005), zasiadał wówczas m.in. w Komisji Finansów Publicznych. W 2015 roku został wybrany ponownie na posła.

Zagórski pracował także w mediach oraz zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego był m.in. redaktorem naczelnym Wydawnictwa Punkt Widzenia (1992-1993), redaktorem naczelnym TV GryfNet (1993-1994), był prezesem zarządu Pomorskiej Stacji Radiowej (1995-1998), od 2005 r. pracował jako prezes zarządu spółki prawa handlowego "Poręczenia Kredytowe", a następnie w latach 2009-2015 był prezesem zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Urodził się 6 sierpnia 1967 r. w Kamieniu Pomorskim.

Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie studiował na wydziale humanistyki i uzyskał tytuł magistra pedagogiki. Ukończył Uniwersytet Szczeciński, Wydział Humanistyczny, kierunek Pedagogika oraz podyplomowe studia w zakresie finansów i bankowości w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posługuje się językiem angielskim.

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-23 18:28:56
informatyk_samorzadowy: Jeżeli ktoś uważa CEPIK za sukces to ja już nie mam więcej pytań ...
 
2018-04-17 20:51:27
realista: Pedagog, finansista i bankier, polityk. Jakie to ma powiązanie z cyfryzacją w administracji?
A dlaczego nie powołano absolwenta administracji, prawnika, informatyka, programisty itp.?
Politycy powinni być w sejmie, a w rządzie powinni być fachowcy, specjaliści z danej dziedziny.
"Żonaty, ma dwoje dzieci"- a kogo to interesuje?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25