facebook RSS # #

16.02.2020 22:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-17 12:52       aktualizacja: 2018-04-17 13:33       INFORMATYZACJA
  A A A

Szybciej w USC. COI zapowiada aktualizację SRP, która przyspieszy wydawanie akt stanu cywilnego

Szybciej w USC. COI zapowiada aktualizację SRP, która przyspieszy wydawanie akt stanu cywilnego
Fot. PAP/G.Michałowski
W nocy z 19 na 20 kwietnia 2018 r. nastąpi duża aktualizacja Systemu Rejestrów Państwowych, która przyspieszy proces wydawania aktów stanu cywilnego - poinformował Centralny Ośrodek Informatyki.   

W komunikacie przesłanym PAP Centralny Ośrodek Informatyki poinformował, że w nocy z 19 na 20 kwietnia planowane jest wdrożenie SRP w wersji 1.12.0.8. "Wdrożenie odbywać się będzie w godzinach 19:00-5:00 i będzie wiązało się z niedostępnością systemu" - podkreślił rzecznik COI Igor Ryciak. 

Dodał, że wprowadzone zmiany dotyczą m.in. II etapu masowej migracji projektów aktów stanu cywilnego. Dzięki nim możliwe będzie masowe przetwarzanie zmigrowanych projektów aktów stanu cywilnego w BUSC.

"W ramach etapu I masowej migracji został przygotowany mechanizm, który umożliwia napełnianie BUSC projektami aktów stanu cywilnego bezpośrednio z aplikacji wspierających. Etap II wprowadza funkcjonalność masowego podpisywania tych projektów aktów, które zostały utworzone w wyniku migracji (z pliku, ręczna, masowa). Dodatkowo umożliwia masową aktualizację rejestru PESEL" - wyjaśnił rzecznik COI.

Zwrócił przy tym, że wdrożenie tych funkcjonalności pozwoli na przyspieszenie procesu migrowania aktów stanu cywilnego do Systemu Rejestrów Państwowych, a tym samym procesu wydawania odpisów aktów stanu cywilnego.

Konieczna aktualizacja przeglądarki i starszych Windowsów

COI poinformował też, że w związku z wdrożeniem wersji aplikacji ŹRÓDŁO wraz z nowymi funkcjonalnościami do podpisywania akcji w systemie do prawidłowego działania aplikacji ŹRÓDŁO na komputerach wyposażonych w system operacyjny Windows XP/Vista/7/10 niezbędne będzie użycie najnowszej wersji przeglądarki Firefox w wersji co najmniej 52ESR.

Dodatkowo na komputerach wyposażonych w system operacyjny Windows XP/Vista nie będzie możliwe zainstalowanie nowej wersji aplikacji do podpisywania i skanowania (WSS), która zastąpi obecną wersję, opartą na technologii NPAPI oraz korzystanie z funkcjonalności masowego podpisywania aktów stanu cywilnego.

Obecna wersja aplikacji do podpisywania i skanowania będzie utrzymywana przez trzy miesiące od wdrożenia nowej wersji. Po upływie trzech miesięcy nie będzie możliwości jej dalszego wykorzystywania. Nie będzie zatem możliwe składanie podpisu w aplikacji ŹRÓDŁO na komputerach z systemem operacyjnym XP/Vista.

Ponadto COI wskazał, że wszelkie nowe funkcjonalności oraz obszary interfejsu użytkownika nie będą dostępne na komputerach, na których przeglądarka internetowa jest w starej wersji (obecnie w przypadku Firefox wersja niższa niż 52ESR). Docelowo nie będzie możliwe korzystanie z aplikacji ŹRÓDŁO na komputerach wyposażonych w stare wersje przeglądarek.

Jak wyjaśniono, ma to związek z zaprzestaniem dostarczania przez Microsoft aktualizacji zabezpieczeń w systemach Windows XP i Vista, poprawek niezwiązanych z zabezpieczeniami, asysty technicznej i aktualizacji zawartości technicznej online.

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji zasugerowało aktualizację systemów operacyjnych XP/Vista lub wymianę sprzętu komputerowego z systemami XP/Vista na nowy, wspierany przez producenta, aby możliwa była prawidłowa praca w aplikacji ŹRÓDŁO.

Rzecznik COI zaznaczył, że Ministerstwo Cyfryzacji nie planuje wymiany bądź doposażenia gmin w nowy sprzęt komputerowy oraz aktualizacji systemów operacyjnych.


mp/
 
KOMENTARZE: 9 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-10 09:24:45
Zły : PESEL_RDO_USC Jak to co?
Podpis masowy działa tylko w zastosowaniu do projektów aktów które się nazbierało w Źródle. Nowych projektów na migratorach które poprawnie działały przed aktualizacją nie da się utworzyć masowo. Kto wiedział że można pchać projekty do źródła w wolnej chwili ten wygrał małą nagrodę. Pozostali stracili bo migratory teraz nie działają wcale
 
2018-04-20 10:12:31
PESEL_RDO_USC: No i wdrożenie nowej wersji przesunięte na bliżej nieokreślony termin. Ciekawe co było powodem...
 
2018-04-18 23:32:57
infor: urzędnik_usc pogratulować jesteście w grupie uprzywilejowanej skoro informację o obecnej aktualizacji otrzymałaś na email, już po ostatniej akcji było to zgłaszane, że LAS nic nie wie o planowanych aktualizacjach niestety emalie nie dochodzą do wielu, a próba ponownego wprowadzenia adresu email kończy się informacją że taki już w bazie jest i nic z tego ostatni email jaki otrzymałem to chyba wrzesień 2017r.
Z całym szacunkiem doceniam fakt że praca w Bagnie jest coraz lepsza, system jest poprawiany, ale sprzęt który otrzymaliśmy w 2010 r. robi się za stary na nowy system, MC powinno uwzględnić powoli wyminę sprzętu (szczególnie drukarek które mają problem z drukiem na śliskim papierze ze znakami wodnymi).
Pełni nadziei że tym razem nic nie zepsują i w piątek rano będzie działać czekamy na aktualizację.
 
2018-04-18 09:27:58
jackx: Chwila, chwila, w informacji jest wyraźnie napisane:
"Obecna wersja aplikacji do podpisywania i skanowania będzie utrzymywana przez trzy miesiące od wdrożenia nowej wersji. Po upływie trzech miesięcy nie będzie możliwości jej dalszego wykorzystywania. Nie będzie zatem możliwe składanie podpisu w aplikacji ŹRÓDŁO na komputerach z systemem operacyjnym XP/Vista." ta więc bez paniki
 
2018-04-18 08:48:42
LAS: W niniejszym komunikacie redakcja pomieszała sprawy techniczne i informacja stała się nielogiczna. Właściwa informacja jest następująca:
Aplikacja WSS jest właśnie oparta na technologii NPAPI i ma zajtąpić JAVA. JAVA jest obecnie niezbędna do realizacji podpisu cyfrowego, skanowania i drukowania. Wycofanie JAVA i wprowadzenie WSS wymusza instalacje Firefox w wersji 52 ESR.
To pociąga stosowanie WINDOWS 7 i 10 itd, itd.
Kasa, kasa + nowe problemy i kłopoty.
 
2018-04-18 08:20:33
urzędnik_usc: Ja rozumiem krytykę i ogólną niechęć do tego systemu, ale nie popadajmy w paranoję i nie krytykujmy, kiedy nie mamy podstaw.

"Czy dowiem się kiedyś o jakichś zmianach z oficjalnej wiadomości przesłanej do urzędu, czy jak zwykle tylko z portalu samorządowego" - ja oraz wszyscy pracownicy w moim USC, a także LAS, dostajemy na maila informacje o planowanych aktualizacjach Źródła. Sądzę, że jest to standard i nie jesteśmy jakimiś wybrańcami.

"Niektóre błędy od ponad 3 lat nie zostały naprawione" - zgadza się, są takie błędy, ale z tego co mi wiadomo, naprawa niektórych błędów wymaga wdrożenia nowej wersji aplikacji. Możemy się na to denerwować, ale programowanie mimo wszystko nie polega na tym, że każdy problem da się załatwić paroma kliknięciami.

"Ile USC skorzysta z tego masowego migratora?" - ten kto uzna za stosowne, to skorzysta, obowiązku nie ma.

Źródło obecnie i trzy lata temu to jak niebo i ziemia. Idzie to w dobrym kierunku, a dosyć częste aktualizacje świadczą jednak o tym, że ludzie nad tym pracują. Nie ma systemów ani programów idealnych, zwłaszcza tak złożonych jak ten. Zawsze znajdzie się coś do poprawy. Jeszcze trzy, dwa lata temu byłem wielkim krytykiem Źródła. Wtedy ten program nie nadawał się do pracy i nawet myśleć nie chcę, ile powstało przez niego w aktach i rejestrach błędów, o których teraz nawet nie wiemy i nie jesteśmy w stanie ich sprawdzić. Kiedyś wyjdą na wierzch - gdy interesant przyjdzie załatwić sprawę. Niemniej jednak wstrzymajmy się z krytyką każdego działania programistów, bo naprawdę wiele się poprawiło.
 
2018-04-18 07:26:36
kierownica: "Dzięki nim możliwe będzie masowe przetwarzanie zmigrowanych projektów aktów stanu cywilnego w BUSC." - a to oznacza .....zmigrujesz "masowo" sto aktów, do każdego musisz "wejść" dodać PESEL, nazwisko rodowe, sprawdzić czy pozostałe dane wprowadzone przed laty do "systemu wspierającego" są poprawne i dopiero podpisać.....zatem WPROWADZAMY AKTUALIZACJĘ, KTÓRA PRZYSPIESZY WYDAWANIE AKTÓW, to wierutna bzdura!!!!! Kto nie pracuje na co dzień ze ŹRÓDŁEM nie ma pojęcia o czym mówi!!!!
Ministerstwo Cyfryzacji "nie planuje wymiany bądź doposażenia gmin w nowy sprzęt komputerowy oraz aktualizacji systemów operacyjnych" , dobrze zatem będziemy dalej pracować na zabytkach - wytartych klawiaturach, monitorach które pamiętają początki komputeryzacji gmin, a do tego komputery, których odgłos stwarza wrażenie jakbyśmy pracowali na lotnisku, a nie w biurze usc. Informatycy nie mogą wymienić nam sprzętu, nawet jakby chcieli bo do zadań zleconych jest sprzęt "ministerialny". Sugeruję ministerstwu doprowadzić do końca już rozpoczęte projekty w zakresie ŹRÓDŁA np. odpowiedzi - konkretne rozwiązania problemów zgłaszanych na atmosferę, do tego zapoznanie się od "kuchni" z pracą usc, a nie czerpanie wiedzy z suchych opowieści z mchu i paproci, które ni jak mają się do pracy w systemie i z systemem,a następnie chwalić się kolejnym sukcesem i otwierać szampana. Szanowni Państwo, życzę miłego piątku (po aktualizacji).
 
2018-04-17 21:02:23
realista: A kiedy COI usprawni service desk zwany atmosferą? Kiedy zgłoszenia błędów będą realizowane? Niektóre błędy od ponad 3 lat nie zostały naprawione, a zgłoszenia są blokowane, odrzucane, konsultanci nie mają pojęcia o systemie, nie mówiąc już o prawie.
Ile USC skorzysta z tego masowego migratora?
 
2018-04-17 14:38:20
pesymista: czyli tradycyjnie -jak to po każdej aktualizacji - przez tydzień nic nie będzie działało poprawnie.
Czy dowiem się kiedyś o jakichś zmianach z oficjalnej wiadomości przesłanej do urzędu, czy jak zwykle tylko z portalu samorządowego
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25