facebook RSS # #

16.02.2020 22:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-12 13:24       aktualizacja: 2018-07-12 13:53       INFORMATYZACJA
  A A A

Hotspoty z błędem. Kolejny nabór wniosków na instalację darmowych hotspotów - jesienią

Hotspoty z błędem. Kolejny nabór wniosków na instalację darmowych hotspotów - jesienią
Fot. PAP/ W. Pacewicz
Pierwszy, wiosenny nabór wniosków w ramach inicjatywy WiFi4EU na dofinansowanie przez Komisję Europejską instalacji hotspotów dla gmin został anulowany. Gminy, chętne na skorzystanie z unijnych środków, będą mogły się jeszcze zarejestrować przed kolejnym zaproszeniem KE do składania wniosków, jesienią br.

Portal Komisji Europejskiej WiFi4EU, który miał umożliwić gminom aplikację o bony na instalację bezpłatnych hotspotów w miejscach publicznych, został zamknięty z powodu problemów technicznych po pierwszych godzinach naboru wniosków, który został ogłoszony w połowie maja br.

Jak poinformowała unijna komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel, po wezwaniu do składania wniosków 15 maja br. w ciągu kilku sekund ponad 5 tys. gmin złożyło wnioski, a w ciągu kilku godzin zrobiło to 11 tys. podmiotów.

- Jednak, po kilku godzinach, musieliśmy zamknąć portal WiFi4EU w odpowiedzi na otrzymane informacje na temat problemu technicznego – napisała komisarz w specjalnym oświadczeniu wydanym w połowie czerwca w tej sprawie. Jak wyjaśniła, zidentyfikowano błąd oprogramowania dostarczonego przez wykonawcę.

– To pozwoliło niektórym gminom aplikować w dobrej wierze przed otwarciem naboru, podczas gdy uniemożliwiło to innym aplikację po otwarciu naboru – dodała.

Przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków przez KE w maju, gminy mogły się wcześniej - od 20 marca - rejestrować w portalu WiFi4EU (www.wifi4eu.eu). Była to pierwsza część ubiegania się o bon w ramach programu WiFi4EU.

Jak poinformowała Gabriel, rejestracje gmin na portalu WiFi4EU zachowają ważność w przyszłych naborach, więc gminy będą mogły złożyć wniosek ponownie „za pomocą jednego kliknięcia przycisku”. Te gminy, którym nie udało się zarejestrować, będą mogły to zrobić po ponownym uruchomieniu portalu WiFi4EU.

Zainteresowanie programem Komisji Europejskiej WiFi4EU było ogromne w całej Europie. W ciągu niecałych dwóch miesięcy zarejestrowało się ponad 18 tys. gmin, około jedna czwarta całej Europy, a tym samym wyraziło zainteresowanie unijnym dofinansowaniem na instalację hotspotów w miejscach publicznych.

Jak dowiedzieliśmy się w źródłach unijnych, z Polski zarejestrowało się 789 gmin, czyli 32 proc. wszystkich polskich gmin. Najwięcej gmin zarejestrowało się z Malty (97 proc. wszystkich tamtejszych gmin); Portugalii (91 proc. wszystkich tamtejszych gmin) i Grecji - 85 proc. greckich gmin było zainteresowanych programem.

Przypomnijmy, że gminom w programie WiFi4EU oferowany jest bon o wartości 15 tys. euro do wykorzystania na zakup i instalację sprzętu Wi-Fi (punktów dostępu do bezprzewodowego internetu) w przestrzeni publicznej w wybranych przez siebie ośrodkach lokalnego życia publicznego np. bibliotekach, muzeach, parkach czy placach. Koszty utrzymania sieci będą pokrywane przez gminy.

W pierwszym naborze wniosków, który ruszył w połowie maja, każdy kraj uczestniczący w programie miał otrzymać co najmniej 15 bonów. Dofinansowanie miało otrzymać tysiąc gmin, a bony miały być rozdzielane zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Bony na hotspoty z pierwszej rundy wniosków zostaną dodane do budżetu programu na następne nabory.
Jak zapewniła komisarz Gabriel, anulowanie pierwszego naboru wniosków nie będzie miało wpływu na opóźnienia w realizacji całego programu, ponieważ przyznanie pierwszych bonów na hotspoty dla gmin planowane było po okresie letnim.

W ciągu najbliższych dwóch lat będą ogłaszane kolejne nabory wniosków.

Do 2020 r. w budżecie UE zarezerwowano kwotę 120 mln euro na finansowanie sprzętu potrzebnego do świadczenia usług publicznego dostępu do Wi-Fi w maksymalnie 8 tys. gmin we wszystkich państwach członkowskich UE oraz w Norwegii i Islandii.

Inicjatywa WiFi4EU to część unijnej reformy przepisów telekomunikacyjnych obejmującej nowe środki służące zaspokojeniu coraz większych potrzeb Europejczyków w zakresie łączności, a także zwiększeniu konkurencyjności Europy.

amk/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25