facebook RSS # #

22.01.2020 12:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-20 10:13       aktualizacja: 2019-11-19 23:15       KLUBOWY TEMAT DNIA
  A A A

Toruń: Mistrzostwa Europy LA

Toruń: Mistrzostwa Europy LA
Fot. Małgorzata Litwin
W 2021 roku w Toruniu odbędzie się prawdziwe sportowe święto – w dniach 5-7 marca w Arenie Toruń rozegrane zostaną 36. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce.

Będzie to pierwsze wydarzenie lekkoatletyczne tej rangi w Polsce od kilkudziesięciu lat – wcześniej mistrzostwa odbyły się w 1975 roku w katowickim Spodku.

Aby Halowe Mistrzostwa Europy w 2021 roku zostały przygotowane na najwyższym poziomie, w dniu 19 listopada 2019 roku w toruńskim magistracie podpisana została umowa pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki o współpracy w zakresie organizacji wydarzenia.

- To będzie największa impreza lekkoatletyczna w 2021 roku na świecie, gdyż w tym roku nie odbywają się mistrzostwa świata. Cieszy nas niezmiernie, że oczy całego świata zwrócone będą właśnie na Toruń – powiedział z dumą prezydent Michał Zaleski.

- Podpisując stosowną umowę, każda ze stron zadeklarowała, czym się zajmie. Miasto Toruń będzie m.in. przygotowywało obiekty, czyli halę Arena Toruń przy ul. Bema, ale także obiekty w sąsiedztwie, jak hala tenisowa przy ul. Szosa Chełmińska i hala położonego w pobliżu „spożywczaka”, które będą pełnić funkcję obiektów treningowych. Oczywiście będziemy także pomagali w poszukiwaniu sponsorów, w tym sponsorów lokalnych – wyjaśnił dalej prezydent. Do zadań Gminy Miasta Toruń należeć będzie także nadzór nad ceremoniami otwarcia i zakończenia wydarzenia oraz koordynowanie oficjalnymi spotkaniami z przedstawicielami IAAF, EA, PZLA, Gminy i zawodnikami, jak również logistyka i zakwaterowanie. Miasto już wkrótce rusza także z szeroką promocją tego wydarzenia – pod koniec sierpnia 2020 roku obowiązkiem Torunia jest zaprezentować się podczas otwartych lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które odbywać się będą w Paryżu.

Decyzję o przyznaniu Toruniowi organizacji tego wydarzenia ogłoszono 27 kwietnia 2018 roku w Berlinie. Toruń otrzymał 11 głosów od Rady European Athletics (EA) i pokonał holenderski Apeldoorn (4 głosy). Wcześniej Toruń dwukrotnie starał się o pozyskanie tej imprezy – w 2017 roku (zawody odbyły się w Belgradzie) i 2019 roku (zawody odbyły się w Glasgow).

- Arena Toruń to najlepsza lekkoatletyczna hala w Polsce. Do tego Toruń jest miastem dobrze położonym, ma dostęp do autostrady i dróg ekspresowych, z dogodnym dojazdem na lotniska, ma również odpowiednią bazę hotelową. Jest też miastem charakterystycznym, które zapewne zostanie w pamięci sportowców, którzy będą tu rywalizowali. Jestem przekonany, że będzie ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem i hala będzie pełna, a także, że polscy lekkoatleci odegrają tutaj ogromną i ważną rolę – zapewnił Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji podpisania umowy, Sebastian Chmara przekazał prezydentowi Michałowi Zaleskiemu pamiątkowy medal upamiętniający 100-lecie istnienia PZLA, dziękując za dotychczasową wieloletnią współpracę.

Na najważniejszą imprezę lekkoatletyczną w roku 2021 na pewno przyjadą największe gwiazdy tego sportu. Spodziewanych jest ponad 1000 osób – zawodników, trenerów i osób im towarzyszących. Do tego do Torunia przyjadą także rzesze kibiców zarówno z kraju, jak i z całego kontynentu. – Lekkoatletyka i ta halowa, i ta stadionowa, to zawsze wielkie wydarzenie. Dla tych, którzy nie będą mogli oglądać Halowych Mistrzostw Europy na żywo, zapewnione będą transmisje telewizyjne, także w międzynarodowych kanałach sportowych – dodał Sebastian Chmara.

Również Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, zapewnił, że do Torunia w 2021 roku przyjedzie czołówka sportowców. – Wielu zawodników przedłużyło swoją karierę uprawiania lekkoatletyki, aby zakończyć ją właśnie w Toruniu. Kibice na pewno przeżyją tu niezapomniane chwile – zdradził Krzysztof Wolsztyński.

Jak poinformował Krzysztof Wolsztyński, 8 lutego 2020 roku podczas Halowego Meetingu Lekkoatletycznego Copernicus Cup będzie obecna delegacja Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, która oceniać będzie stan przygotowań do mistrzostw Europy.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25