facebook RSS # #

21.09.2018 14:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-12 09:20       aktualizacja: 2017-09-12 15:43       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Klimat na samorząd. Sesja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia

Klimat na samorząd. Sesja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia
Fot. Ministerstwo Środowiska
Samorządy odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu degradacji gleb, osiągnięciu neutralności klimatycznej oraz adaptacji do zmian klimat - powiedział we wtorek w Chinach wiceminister środowiska Paweł Sałek

W Chinach odbywa się 13. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia. Dyskusje dotyczą przeciwdziałania pustynnieniu w krajach dotkniętych poważnymi suszami, zwłaszcza w Afryce.

W spotkaniu ministrów bierze udział pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej wiceminister środowiska Paweł Sałek, który przewodniczył specjalnej sesji poświęconej roli samorządów w rozwiązywaniu problemów związanych z degradacją ziemi.

„Szczególnie ważne jest podejmowanie wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania degradacji gleb, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz adaptacji do zmian klimatu. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają samorządy, które na swoim poziomie realizują konkretne działania” – powiedział wiceminister, cytowany w komunikacie resortu środowiska.

Sałek podkreślił, że w Polsce przykładem takich działań jest projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Celem tego przedsięwzięcia, koordynowanego przez Ministerstwo Środowiska, jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.

Wiceminister zwrócił także uwagę na opracowywaną w Polsce koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. Projekt ten polega m.in. na zwiększaniu lesistości, co przyczynia się do wzrostu udziału pochłaniania CO2 przez lasy i przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu, w tym suszy. Ponadto, dwutlenek węgla pochłaniany przez gleby zapobiega ich degradacji, a tym samym przyczynia się do zwiększenia różnorodności biologicznej na danym obszarze.

Jak poinformował resort środowiska, podczas pobytu w Chinach Paweł Sałek spotkał się także ze specjalnym reprezentantem chińskiego rządu ds. zmian klimatu Zhenhua Xie. Tematem rozmów była polityka klimatyczna, a zwłaszcza oczekiwania wobec konferencji klimatycznych: tegorocznej COP23 w Bonn oraz przyszłorocznej COP24 w Katowicach.

„Ministrowie zgodnie stwierdzili, że najważniejszymi wyzwaniami wobec COP24, któremu Polska będzie przewodniczyć, jest przyjęcie zasad wdrażających porozumienie paryskie. Minister Xie zaoferował współpracę i pomoc w osiągnięciu tego celu” – podkreślono w komunikacie resortu.

Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego COP22, który odbył się w Marrakeszu (Maroko), władze samorządowe z różnych części świata przyjęły deklarację ws. działania na rzecz klimatu. Oficjalna prezentacja dokumentu odbyła się na Szczycie Klimatycznym Przywódców Lokalnych i Regionalnych, zorganizowanym przez Komitet Regionów UE.

Zaapelowano wtedy, aby zaangażować samorządy w przygotowanie i wykonanie planu ograniczenia zmiany klimatu; podkreślono, że osiągnięcie realnych wyników wymaga odpowiednich instrumentów finansowych.

Porozumienie klimatyczne z Paryża zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25