facebook RSS # #

21.09.2018 16:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-28 16:14       aktualizacja: 2017-09-29 11:43       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Opinia z Polski. Woźniak przygotuje kluczową opinię KR ws. przyszłości unijnych finansów

Opinia z Polski. Woźniak przygotuje kluczową opinię KR ws. przyszłości unijnych finansów
Fot.PAP/J.Kaczmarczyk
Pod koniec roku Komitet Regionów UE, unijny organ doradczy, przedstawi opinię autorstwa marszałka woj. wielkopolskiego Marka Woźniaka odnoszącą się do dokumentu Komisji Europejskiej na temat przyszłości unijnych finansów.

Dokument KE jest jedną z serii analiz poświęconych zagadnieniom, które będą miały kluczowe znaczenie dla kształtu UE w nadchodzących latach. Zostały one opublikowane przez Komisję w ślad za białą księgą z pięcioma możliwymi scenariuszami rozwoju wydarzeń w Unii.

Woźniak ocenił, że w dokumentach, które powstały w KE, jest wiele ważnych deklaracji, takich jak cztery filary dla przyszłego budżetu, do których zaliczono: silną gospodarkę, zrównoważony rozwój, solidarność i bezpieczeństwo.

Jak powiedział marszałek na posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Komitetu Regionów, na budżet należy spojrzeć pod kątem oczekiwań obywateli, nie skupiając się wyłącznie na jego wielkości - wtedy przyjmiemy bardziej ambitny punkt widzenia.

„Można już dzisiaj powiedzieć na pewno, że nie powinniśmy, jako Komitet Regionów, zadowolić się 1-proc. wkładem do budżetu (dochodu narodowego brutto państw członkowskich), tylko mówić o tym, że powinien on być zdecydowanie większy - oczywiście +zdecydowanie+ biorę w nawias, bo to będzie zależało od szeregu uwarunkowań - ale jednak większy” – mówił Woźniak.

W rozmowie z PAP marszałek podkreślił, że Komitet Regionów na pewno będzie bronił przyszłej polityki spójności. Jak powiedział, założenie minimum jest takie, że po odjęciu pieniędzy, których będzie mniej w wyniku Brexitu, polityka spójności nie straci już nic więcej, a być może uda się zawalczyć, by pieniądze nie były dużo mniejsze niż obecnie.

„Ten głos będzie głosem jednolitym, który będzie mówił, że środków na politykę spójności nie należy ograniczać, czyli żadnych cięć. Po drugie, wsparcie ma dotyczyć wszystkich regionów, nie tylko wybranych grup” – zaznaczył marszałek.

Dodał, że w Komitecie Regionów będzie też liczne grono członków, o ile nie wszyscy, którzy opowiedzą się za nienaruszalnością pieniędzy na drugi filar polityki rolnej, dotyczący rozwoju obszarów wiejskich.

Według Woźniaka unijne samorządy powinny jasno odnieść się również do scenariuszy dla Unii Europejskiej zarysowanych przez KE. „Nie byłoby tutaj nadużyciem z mojej strony, gdybym powiedział, że powinniśmy być entuzjastami piątego scenariusza, zakładającego Unię, która będzie się zajmowała większą ilością obszarów” – zaznaczył. Zaapelował ponadto, żeby członkowie KR zajęli stanowisko w kwestii bezpieczeństwa, wspólnej polityki obronnej czy migracji.

W ocenie marszałka „ogromnym osiągnięciem” dokumentu KE na temat przyszłości unijnych finansów jest zdefiniowanie w postaci kryteriów europejskiej wartości dodanej, co przybliżyło nas do odpowiedzi na kluczowe pytanie o to, jakim celom powinien służyć europejski budżet.

Woźniak ocenił, że Komisja Europejska stoi przed trudnym zadaniem, ponieważ zbudowanie określonego kształtu budżetu przy tylu niewiadomych wydaje się dzisiaj „dość abstrakcyjne”. Według niego, trzeba jednak dyskutować, a przede wszystkim podjąć zdecydowane kroki w celu wyklarowania się stanowisk kluczowych graczy, zwłaszcza państw członkowskich.

„Stanowisko, jakie zajmie 27 krajów członkowskich, może być to trzęsienie ziemi dla wszelkich pomysłów, ale patrząc optymistycznie, może być to też otwarcie szansy na ten właśnie ambitny dla Europy scenariusz” – ocenił marszałek. Odnosząc się do wystąpienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Woźniak powiedział, że następuje coś w rodzaju licytacji na temat tego scenariusza, a prezydent zdecydowanie przelicytował, mówiąc o nowym traktacie elizejskim i o grupie na rzecz odbudowy Europy.

Prace nad opinią Komitetu Regionów zostaną zakończone w styczniu w trakcie głosowania na posiedzeniu plenarnym. Opinia trafi następnie do unijnych instytucji m.in. Komisji Europejskiej.

Z Brukseli: Mateusz Kicka

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25