facebook RSS # #

15.01.2019 09:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-20 16:32       aktualizacja: 2018-01-24 12:31       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Jak liczyć straty. Całbecki zaapelował o unijną metodologię liczenia strat po kataklizmach

Jak liczyć straty. Całbecki zaapelował o unijną metodologię liczenia strat po kataklizmach
Fot. UM
Należy wypracować wspólną dla UE metodologię liczenia strat po kataklizmach – apelował w poniedziałek w Brukseli marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Na posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów marszałek przedstawił informację na temat skutków sierpniowych nawałnic w Polsce, które dotknęły ponad 100 gmin w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

Zwrócił przy tym uwagę na problem kalkulowania strat, który pojawił się już po nawałnicach. Według marszałków województw, łączna suma zniszczeń przekroczyła miliard euro. Na tę sumę składają się straty w środowisku przyrodniczym, w rolnictwie oraz w infrastrukturze.

Jak zauważył Całbecki, „licząc metodą rządową”, uzgodnioną z Komisją Europejską, kwota strat również okazała się bardzo wysoka, choć dwukrotnie niższa. „Uzgodnienia zapadły między KE a rządem, aby przyjąć właśnie taką metodologię liczenia strat. Około pół miliarda euro - to są szacunki, które maja charakter zamortyzowany” - zastrzegł marszałek.

W jego ocenie, należałoby wypracować wspólną metodologię obliczania skutków kataklizmów, choćby zniszczeń przyrodniczych. Marszałkowie przyjęli np., że w związku z utraconymi, często bezpowrotnie, walorami środowiskowymi jeden hektar zniszczonego lasu to ok. 20 tys. euro strat.

„Można policzyć te straty na podstawie utraconych pożytków z gospodarki leśnej, ale wydaje się, że to nie tylko kwestia gospodarki leśnej, czyli nie tylko pożytki drewna z danego obszaru powinniśmy liczyć jako utratę, ale również kwestie związane chociażby z turystyką, z innymi formami rozwoju gospodarczego, opartego o las” – powiedział Całbecki.

Zdaniem marszałka, podobnie jest w przypadku infrastruktury. Wyjaśnił, że kiedy liczymy wartość odtworzeniową budynku, jest ona zupełnie inna od tej liczonej metodą odszkodowawczą, którą szacujemy na podstawie zniszczonego czy utraconego mienia. „Często ma ono niższą wartość niż to, ile środków trzeba przeznaczyć na jego odtworzenie” – zaznaczył marszałek.

Według wiceprzewodniczącego sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego Adama Banaszaka sierpniowy kataklizm daje możliwość przetestowania rozwiązań, które w tej chwili funkcjonują na poziomie Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy w sytuacji wystąpienia katastrof.

„Bardzo ważną kwestią, której się prawdopodobnie trzeba będzie przyjrzeć ponownie, jest uznanie katastrofy za dużą katastrofę regionalną, co dopiero pozwala na skorzystanie z Funduszu Solidarności, ale – co ważniejsze – tylko duża katastrofa naturalna pozwala na przesunięcie środków w ramach regionalnego programu operacyjnego na likwidację skutków kataklizmu” – wskazał Banaszak.

Dodał, że władze woj. kujawsko-pomorskiego przetestują, czy po przejściu całej procedury faktycznie będą miały możliwość przesunięcia środków z RPO na likwidację skutków katastrofy.

„Z pewnością w najbliższym czasie podzielimy się z państwem spostrzeżeniami, jak ten proces wyglądał, czy został szczęśliwie zakończony, czy udało się skorzystać z takiej możliwości, jaką daje w tej chwili prawo europejskie, które my, jako Komitet Regionów, opiniowaliśmy i wydaliśmy pozytywną rekomendację” – podkreślił Banaszak.

Skalkulowany dla województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego próg start, po którego przekroczeniu można było ubiegać się o unijne wsparcie, wynosił ok. 1,5 miliarda zł. Jest to średnia ważona wartość 1,5 proc. regionalnego dochodu narodowego brutto dla trzech poszkodowanych województw. Tymczasem wysokość start skalkulowana na potrzeby wniosku do KE o wsparcie ze środków unijnego Funduszu Solidarności wyniosła 2,1 mld zł.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Europejski Komitet Regionów jest unijnym organem doradczym, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów ze wszystkich państw członkowskich UE, w tym 21 Polaków. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii KR w procesie tworzenia unijnego prawa.

Z Brukseli: Mateusz Kicka

kic/ woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-24 12:10:48
Jego: Liczenia start?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25