facebook RSS # #

26.03.2019 22:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-15 10:57       aktualizacja: 2018-02-16 12:06       KOMITET REGIONÓW
  A A A

KE chce, by liderzy UE zadecydowali ws. łączenia funduszy z praworządnością

KE chce, by liderzy UE zadecydowali ws. łączenia funduszy z praworządnością
Fot. Fotolia
KE przedstawiła opcję powiązania dostępu do funduszy z poszanowaniem wartości UE. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się przedstawiciele unijnych samorządów.

Komisja Europejska zaprezentowała w środę dokument przedstawiający różne warianty nowego wieloletniego budżetu UE, który ma umożliwić realizację priorytetów po 2020 roku. Chce, by był on podstawą dyskusji na nieformalnym szczycie unijnej "27" w przyszłym tygodniu.

Komisja przedstawiła scenariusze, które pokazują skutki finansowe różnych wariantów polityki. Jedną z przedstawionych pod rozwagę opcji jest możliwość większego uzależnienia finansowania z UE od poszanowania podstawowych wartości Unii.

Choć w dokumencie Komisji Europejskiej warunkowość dostępu do funduszy jest opcją (nie decyzją), komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger poinformował, że już rozpoczęły się prace legislacyjne nad odpowiednim tekstem prawnym. Rozmówcy PAP w Brukseli tłumaczą, że chodzi o przygotowanie się na wszystkie scenariusze.

Komisja chce, żeby w sprawie praworządności, ale też innych dylematów dotyczących budżetu wypowiedzieli się szefowie państw i rządów.

Jednoczesne zaznaczyła, że "w trakcie debaty potrzebne będzie rozważenie wpływu możliwego łamania podstawowych wartości czy praworządności na poziomie krajowym na indywidulanych beneficjentów funduszy z UE, takich jak studentów Erasmusa, badaczy czy organizacji społeczeństwa obywatelskiego".

Uzależnienie funduszy od stanu praworządności byłoby niekorzystne dla Polski, która jest w sporze w tej sprawie z KE. Ze słów przewodniczącego KE Jeana-Clauda Junckera wynika, że jest jednak szansa na kompromis.

Powiązaniu kwestii praworządności z funduszami unijnymi sprzeciwia się Europejski Komitet Regionów, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z państw członkowskich UE. Na początku miesiąca KR przyjął rezolucję popierającą Komisję Europejską w sporze z Polską. W dokumencie zawarto jednak sprzeciw wobec łączenia stanu praworządności z funduszami unijnymi.

W rezolucji napisano, że instytucja "odrzuca jakąkolwiek polityczną warunkowość", która oznaczałaby, że władze samorządowe mogłyby ucierpieć w wyniku polityki rządu centralnego. "Polityka spójności nie może podlegać warunkowości na poziomie europejskim, na którą władze lokalne i regionalne oraz inni beneficjenci nie mają żadnego wpływu" - podkreślono w dokumencie.

Rezolucję wysłano do Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego jako stanowisko władz lokalnych i regionalnych UE. Nie jest ona jednak dla nich wiążąca.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25