facebook RSS # #

22.01.2020 19:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-04 20:00       aktualizacja: 2018-07-04 18:30       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Zaradne regiony. Tytuły Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości - do Hiszpanii, Holandii i Grecji

Zaradne regiony. Tytuły Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości - do Hiszpanii, Holandii i Grecji
Fot.KE
Hiszpańska Asturia, holenderska Geldria oraz grecka Tesalia zdobyły tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2019" za najbardziej przyszłościową wizję rozwoju przedsiębiorczości w Europie.
 

O tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" mogą ubiegać się m.in regiony i miasta, ale także np. obszary metropolitarne, które przedstawią "najbardziej wiarygodną, przyszłościową i obiecującą" strategię przedsiębiorczości. Konkurs organizują unijne instytucje, m.in. Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów, organ doradczy, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z krajów członkowskich UE.

Nagrodę co roku przyznaje się trzem obszarom UE. W konkursie nie nagradza się za dotychczasowe wyniki, lecz dopinguje do działań promujących przedsiębiorczość i szeroko pojętą współpracę. W wyścigu mogą więc startować regiony, które nie mają jeszcze sukcesów na swoim koncie, a jedynie opracowały strategię ożywienia lokalnej gospodarki. Stąd nadawanie tytułu z rocznym wyprzedzeniem - w 2018 r. samorządy walczyły o tytuł "ERP 2019".

Laureaci konkursu zostali ogłoszeni podczas środowej ceremonii wręczenia nagród w Brukseli. Składające się m.in. z przedstawicieli unijnych instytucji jury będzie teraz przez cały rok monitorować wdrażanie nagrodzonych w konkursie strategii regionalnych.
 
Leżąca w północnej Hiszpanii Asturia została wyróżniona w oparciu o "imponujący zestaw konkretnych działań dotyczących tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw, zwiększenia dostępu MŚP do finansowania oraz promowania kształcenia w zakresie przedsiębiorczości".
 
Sąsiadującą z Niemcami holenderską Geldrię uznano za jeden z 20 najbardziej konkurencyjnych gospodarczo regionów Europy, którego zdefiniowanym celem jest rozwój międzynarodowej i zrównoważonej gospodarki, zdolnej do rozwoju technologicznie zaawansowanych produktów i procesów.
 
Z kolei położona nad Morzem Egejskim w środkowo-wschodniej Grecji Tesalia została nagrodzona za starania, podejmowane aby poradzić sobie z konsekwencjami przedłużającego się spadku wydajności gospodarczej, odbudowy potencjału i zmniejszenia wysokiego poziomu bezrobocia.
 
Trzy lata temu tytuł otrzymała Małopolska, a obok polskiego regionu wyróżnione zostały wtedy szkockie Glasgow i włoska Lombardia.

Małopolska przekonała jurorów, że koncentruje się na wspieraniu obszarów tzw. inteligentnej specjalizacji. Przeprowadzone przez samorząd województwa analizy pozwoliły wytypować obszary, w których region ma największy potencjał rozwoju.

Zaliczono do nich m.in. sektor IT, biotechnologię i budownictwo energooszczędne. Władze samorządu województwa wskazywały ponadto, że zamierzają rozwijać gałęzie gospodarki, które już wcześniej stanowiły o jego sile, czyli sektor chemii, przemysł metalurgiczny i maszynowy.

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25