facebook RSS # #

10.12.2019 15:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-29 16:52       aktualizacja: 2018-11-30 12:01       KOMITET REGIONÓW
  A A A

KR o dezinformacji. Geblewicz: budowa społeczeństwa odpornego na propagandę priorytetem UE

KR o dezinformacji. Geblewicz: budowa społeczeństwa odpornego na propagandę priorytetem UE
Fot.PAP/M.Bielecki
Budowa społeczeństwa odpornego na propagandę powinna być jednym z priorytetów w kolejnym budżecie EU – uważa marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W czwartek Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów UE przyjęła opinię dot. zwalczania dezinformacji w internecie, autorstwa marszałka Geblewicza.

Unijny organ doradczy alarmuje w dokumencie, że media społecznościowe jak żaden inny kanał informacji sprzyjają rozprzestrzenianiu się kłamstw. "Fałszywa informacja pojawiająca się np. na platformie Twitter ma aż o 70 proc. większe szanse na +podanie dalej+ przez użytkownika (tzw. retweet) niż informacja prawdziwa" – podkreślono w stanowisku, powołując się na badania naukowe.

Przed głosowaniem nad opinią w komisji odbyła się dyskusja, podczas której Geblewicz powiedział, że Europejski Fundusz Społeczny (EFS) powinien "dostrzegać" zmiany społeczne, które zachodzą w społeczeństwie europejskim. EFS jest narzędziem polityki spójności i jednym z głównych funduszy unijnych.

"Warto zachęcić Parlament Europejski, aby zaproponował w przyszłym Europejskim Funduszu Społecznym priorytet poświęcony budowaniu społeczeństwa świadomego, odpornego na propagandę oraz posiadającego kompetencje weryfikacji informacji rozprzestrzenianych za pomocą internetu" – zaznaczył marszałek. Analogiczny zapis znalazł się w przyjętej przez CIVEX opinii.

"Ta opinia jest bardzo zrównoważona. Mamy świadomość tego, że po jednej stronie mamy europejską +kartę praw człowieka+ (Karta praw podstawowych UE - PAP) i gwarantowane nam wszystkim obywatelom wolności, również w zakresie wygłaszania swoich poglądów, również w zakresie głoszenia swoich idei. Z drugiej zaś strony chcemy, żeby nasze poglądy nie udawały wiadomości i nie były traktowane jako pełna prawda. W związku z tym mamy do czynienia ze zjawiskiem bardzo wrażliwym" – mówił Geblewicz.

Marszałek podkreślił, że w ostatnich latach naukowo potwierdzono przypadki, w których media społecznościowe stały się świadomym przekaźnikiem dezinformacji i narzędziem używanym do manipulacji politycznej, ekonomicznej i społecznej przez "aktorów wewnętrznych" i "aktorów zewnętrznych".

W opinii zasugerowano trzy kluczowe obszary, w których samorządy mogą wspierać wysiłki w walce z dezinformacją, do których zaliczono: edukację obywatelską, wsparcie organizacji pozarządowych oraz  wsparcie rzetelnych mediów lokalnych. "Uczenie obywateli odpowiedzialnego i świadomego korzystania z mediów internetowych, w tym zwłaszcza mediów społecznościowych, jest najlepszą, długofalową metodą walki z dezinformacją" – mówił Geblewicz.

Uczestniczący w debacie Christophe Rouillon, burmistrz położonej na południowy zachód od Paryża miejscowości Coulaines, zaznaczył, że dezinformacja jest "stara jak świat". "Pamiętajmy o Protokołach mędrców Syjonu (antysemicka fałszywka - PAP), które skutkowały wieloma negatywnymi zjawiskami antysemityzmu. Faktem jest jednak, że rozpowszechnianie fałszywych informacji rzeczywiście przyśpiesza pod osłoną anonimowości" – powiedział. W tym kontekście burmistrz Coulaines wymienił działalność brytyjskiej Cambridge Analytica, która – według doniesień medialnych - miała przyczynić się do wyniku głosowania ws. Brexitu.  

"Obecnie przed nami wielka stawka jak identyfikować, ścigać, sankcjonować, karać ludzi rozpropagowujących fałszywe informacje, czasami w sposób celowy. Nie można zwalczać dezinformacji tylko poprzez zwalczanie ich prawdą i pracą. Jeżeli informacja fałszywa rozprzestrzenia się szybciej, to dlatego, że opiera się na emocjach, a informacje rzetelne bardziej doczytą rozumu" – podkreślił.

Zdaniem radnego duńskiego regionu Jutlandia Północna Erika Hogha-Sorensena, komunikat Komisji Europejskiej, do którego nawiązuje opinia Geblewicza, to zła inicjatywa. Komisja Europejska skierowała do Komitetu Regionów komunikat w kwietniu br. KE ogłosiła wtedy wprowadzenie środków w celu zwalczania zjawiska dezinformacji, w tym ogólnounijny kodeks postępowania.

"Sformułowania (zawarte w komunikacie KE – PAP) są bardzo niejasne i mogłoby to skutkować cenzurą. Pamiętajmy, że nie można zbytnio majstrować przy swobodzie wypowiedzi mimo fake newsów" – powiedział Duńczyk.

"Pochodzę z takiego kraju, że mam trochę więcej doświadczenia, a co za tym idzie wyczulenia i wrażliwości na cenzurę, dlatego też w tej opinii w kilku miejscach jest zawarte dosyć wyraźne podkreślenie, że regulacje nie mogą wkraczać w nasze prawa i wolności" – ripostował Geblewicz.

Skala manipulacji obecnej w mediach społecznościowych jest trudna do zweryfikowania. Z dostępnych badań naukowych wynika, że w samym tylko 2018 r. formalnie zorganizowane kampanie manipulacji i dezinformacji w mediach społecznościowych miały miejsce w 48 krajach. Różne siły polityczne (partie, rządy itp.) na całym świecie wydały ponad pół miliarda dolarów na wdrażanie operacji psychologicznych i manipulacje opinią publiczną w mediach społecznościowych.

Z danych przytaczanych przez Komisję Europejską w komunikacie nt. zwalczania dezinformacji wynika, że 83 proc. Europejczyków uważa, że fałszywe informacje są problemem dla demokracji. Tymczasem w 2016 r. dla 57 proc. użytkowników w UE czytniki wiadomości i wyszukiwarki w mediach społecznościowych były głównym sposobem czytania wiadomości w internecie.

W 2014 r. Światowe Forum Ekonomiczne wskazało gwałtowne rozprzestrzenianie błędnych informacji w internecie jako jedną z 10 najważniejszych tendencji zachodzących w nowoczesnych społeczeństwach.

Przyjęty przez komisję CIVEX projekt opinii zostanie poddany pod głosowanie Komitetu Regionów na najbliższym posiedzeniu plenarnym na początku przyszłego roku. Następnie trafi do unijnych instytucji, m.in. Komisji Europejskiej, jako oficjalne stanowisko władz samorządowych UE.

Z Brukseli: Mateusz Kicka

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-07 11:06:32
Mann: Takie słowa w ustach każdego polityka to hipokryzja, a później ten pan będzie chciał zgarnąć kasę za walkę z propagandą partyjną, aby podwyższyć słupki PO.
 
2018-12-06 15:43:03
Leszek: Polecam m.in. "Jak się bronić przed indoktrynacją"
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,255.0.html

choć w tej lokalizacji jest dużo więcej wartościowych pozycji:
http://forum.swietageometria.info/index.php/board,22.0.html
 
2018-12-02 12:44:22
...: Do dzisiaj krąży fałszywa informacja jakoby to uczniowie Chrystusa wykradli ciało Mistrza...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25