" /> Serwis Samorządowy PAP
facebook RSS # #

16.02.2020 23:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-10 13:55       aktualizacja: 2018-12-10 14:13       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Drugi tydzień COP. Krupa: "Protokół z Katowic" jeszcze jest w zasięgu

Drugi tydzień COP. Krupa:
Fot.Komitet Regionów UE
"Protokół z Katowic" jeszcze jest w zasięgu – powiedział w poniedziałek PAP prezydent Katowic Marcin Krupa.

Samorządowiec wziął udział w konferencji Światowego Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii, wspieranego przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów, która odbyła się w ramach 24. szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

Nazwa "protokół z Katowic" nawiązuje do protokołu z Kioto (Japonia), który jest pierwszym dokumentem uzupełniającym Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, zakładającym redukcję emisji gazów cieplarnianych. Przyjęcie takiego dokumentu oznaczałoby podjęcie decyzji, które następnie będzie wcielał w życie cały świat.

"+Protokół z Katowic+ – to było nasze marzenie, jest to dalej naszym marzeniem i nadzieja umiera ostatnia. Oczywiście +protokół z Katowic+ jeszcze jest w zasięgu, trwają dyskusje, trwają rozmowy. Z tego co wiem, jest to na dobrej drodze. Natomiast przypieczętowania potrzeba w obecności najważniejszych osób tego świata, po akceptacji tego, co zostało tutaj wypracowane" – wyjaśnił Krupa.

Jego zdaniem negocjacje przebiegają "dość konkretnie", jednak w Katowicach brakuje najważniejszych głów państw.

"Jeżeli byliby przedstawiciele tych wielkich mocarstw jak Stany Zjednoczone, Rosja czy Niemcy, to można by było mówić o znacznie konkretniejszych działaniach na przyszłość, ale wiem, że ten czas na pewno nie jest stracony. Dyskusje, które się tu toczą, będą na pewno kontynuowane w przyszłości" – podkreślił.

Według Krupy, szefowie państw i rządów są na tzw. standby'u . Jeżeli delegacje wypracują porozumienie ws. działań przeciwko zmianom klimatu, wtedy głowy państw pojawią się i dojdzie do podpisania ważnych dokumentów.
Dodał, że podjęcie decyzji ws. dwóch czy trzech elementów będzie już wielkim sukcesem COP 24,a co za tym idzie również miasta i kraju.

Na długo przed szczytem klimatycznym unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Canete mówił, że to będzie trudny COP. "Pokładam ogromne nadzieje w polskiej prezydencji, ale łatwo nie będzie" – oceniał. Zdanie to podziela przedstawiciel polskiej prezydencji COP24 Tomasz Chruszczow.

W Katowicach odbywają się bowiem bardzo techniczne negocjacje. Dotyczą one dokumentów, które pokażą, jak wdrożyć porozumienie paryskie, jak ono "ma działać". Wiemy, co porozumienie ma osiągnąć, ale nie wiemy jak. Celem  szczytu jest przyjęcie "pakietu katowickiego", który będzie zestawem narzędzi do jego wdrożenia.

W poniedziałek rozpoczął się drugi tydzień najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesjĄ Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14).

Przyjęte przed trzema laty w Paryżu porozumienie klimatyczne zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni. Wymaga to powstrzymania wzrostu, a następnie redukcji koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie globalnym.

Wdrażanie porozumienia paryskiego jest tematem rozmów, które prowadzą w Katowicach delegaci ze 190 krajów. Równolegle do negocjacji odbywają się tu wydarzenia towarzyszące, w których biorą udział reprezentanci nauki i biznesu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, a także samorządów.

Z Katowic: Mateusz Kicka

kic/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25