facebook RSS # #

19.02.2020 14:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-13 15:14       aktualizacja: 2019-05-13 17:28       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Wspólna przyszłość. W Warszawie zainaugurowano europejski Zielony Tydzień

Wspólna przyszłość. W Warszawie zainaugurowano europejski Zielony Tydzień
Fot. UMWW
Przegląd unijnej polityki ochrony środowiska, konferencje i debaty - tak będzie wyglądał tegoroczny Green Week czyli największe w Europie przedsięwzięcie poświęcone ochronie środowiska. W tym roku wydarzenie zainaugurowano w Warszawie.

Zielony Tydzień otworzyła konferencja "Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie", którą zorganizowała Komisja Europejska oraz samorząd województwa mazowieckiego. W konferencji wzięła udział delegacja komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów. 

"Bardzo się cieszę, że w 15. rocznicę członkostwa Polski w UE miejscem inauguracji Zielonego Tygodnia jest Polska i Warszawa" - mówił Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

Podkreślił, że podnoszone podczas Zielonego Tygodnia tematy jak jakość powietrza, gospodarka odpadami czy zmiany klimatu są dla Polski zagadnieniami priorytetowymi i "stanowią kluczowy element strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Przypomniał w tym kontekście wdrażany w Polsce, rządowy program "Czyste Powietrze", który ma zredukować problem tzw. niskiej emisji czy reformę Inspekcji Ochrony Środowiska.

Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella podkreślił, że jest to już 19. Edycja Zielonego Tygodnia, ale pierwsza na Mazowszu. Zaznaczył, że sporo  miast z całej Europy chciało być gospodarzem tegorocznej edycji, a Warszawę wybrano m.in. dlatego, że doskonale radzi sobie z wiodącym tematem tegorocznego tygodnia czyli wdrażaniem prawa środowiskowego.

"Po drugie - imponuje nam to, w jaki sposób w działania środowiskowe angażujecie młodych!" - mówił Vella. "Wprowadzamy rozwiązania prawne dziś, ale nakierowane są one na nasza wspólną przyszłość! To kolejne pokolenia będą mierzyć się ze skutkami naszych działań! Dlatego słuchanie ich pomysłów i opinii na ten temat jest tak kluczowe!" - dodał.

Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz członek Europejskiego Komitetu Regionów Adam Struzik podkreśla, że tematem przewodnim spotkania jest jak od stanowionego prawa dojść do czystego środowiska. "Prawo i stan środowiska są nierozerwalnie związane" - podkreślił. W ocenie Struzika jednym z najważniejszych elementów jest dostosowanie prawa polskiego do prawa unijnego i związane z tym konsekwencje.

Mazowsze - jak mówił rozpędza się w gonieniu Europy pod względem projektów środowiskowych. "Jest bardzo wiele dobrych praktyk w naszych miastach, w naszych gminach; na poziomie wojewódzkim udało się uchwalić wojewódzki plan gospodarowania odpadami, mamy też uchwałę antysmogową (...), jesteśmy na konsekwentnej, upartej drodze, by żyć w czystym środowisku" - mówił dziennikarzom Struzik.

Działania stolicy na rzecz klimatu podkreślał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak mówił, Warszawa która już jest jednym z bardziej zielonych miast Europy ma mieć jeszcze więcej drzew, powstaną nowe parki, odwrócona ma być logika, zgodnie z którą pod presją inwestycyjną miasto traciło tereny zielone. Zapowiedział też, że do końca 2022 r. w stolicy mają zostać wyeliminowane piece na paliwo stałe, rozwijana ma być zaś miejska sieć ciepłownicza; miasto stawia też na rozwój transportu publicznego.

I wiceprzewodniczący komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów Roby Biwer Podkreślał, że takie inicjatywy jak "Zielony Tydzień" są bardzo ważne dla władz regionalnych i lokalnych. "To właśnie miasta i regiony stoją na pierwszej linii jeśli chodzi o ochronę środowiska (...) Okazuje się, że trzy czwarte legislacji wprowadza się na poziomie lokalnym oraz regionalnym" - podkreślił Biwer. Jak mówił, różnego rodzaju władze lokalne, regiony i miasta odgrywają ogromnę rolę w procesach ochrony środowiska, a Komitet Regionów jako instytucja UE, łącząca regiony i miasta wspiera je w tym zakresie.

Podczas poniedziałkowej inauguracji wręczono też nagrody w konkursie ekologicznym dla szkół podstawowych, który odbył się pod patronatem marszałka Struzika, bo - jak podkreślał Struzik - "efektywna ochrona środowiska zależy nie tylko od nas ale też od edukacji przyszłych pokoleń".

W zamierzeniu organizatorów Green Week ma być coroczną okazją okazją do wymiany pomysłów i sprawdzonych praktyk między przedstawicielami administracji państwowej, przemysłu, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i mediów.

Warszawska konferencja otwiera cykl wydarzeń, które przez jeden majowy tydzień mają - w zamierzeniu Komisji Europejskiej - zmienić UE  w „platformę ekologiczną, laboratorium pomysłów, scenę wystaw, warsztatów i pokazów itd. - wszystko to wokół i dla środowiska".

Poniedziałkowej konferencji towarzyszył otwarty piknik naukowo-środowiskowy w ogrodach BUW, gdzie powstała m.in. ekspozycja poświęcona zanieczyszczeniom wód słodkowodnych mikroplastikiem oraz ich oczyszczaniu m.in. z wykorzystaniem małż słodkowodnych; wystawa dotycząca badań przyrodniczych prowadzonych przy użyciu dronów, lidarów, bliskiej podczerwieni czy zdjęć satelitarnych.

Tegoroczny Green Week koncentruje się wokół zbioru raportów na temat stanu wdrażania przepisów środowiskowych w Europie - Przegląd realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska (EIR), który Komisja Europejska opublikowała 27 marca 2019 r.

"Podczas Zielonego Tygodnia UE 2019 przeanalizowane zostaną wyniki tego przeglądu, między innymi pod kątem następujących kwestii: w jaki sposób przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska przynoszą korzyść obywatelom? Na czym polega pomyślne wdrożenie przepisów? Dlaczego i gdzie występują luki we wdrożeniu przepisów? W jaki sposób zainteresowane podmioty mogą przejmować odpowiedzialność za unijne przepisy? Oraz w jaki sposób Unia Europejska może to ułatwiać, dbając o to, aby głosy obywateli były brane pod uwagę?" - zapowiada Komisja Europejska.

Zielony Tydzień UE obejmować będzie też szereg imprez partnerskich, organizowanych w całej Europie; natomiast w dniach 15-17 maja w Brukseli odbędzie się konferencja wysokiego szczebla podczas której wręczone zostaną nagrody Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (Komitet Regionów) oraz nagrody programu LIFE.

js/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25