facebook RSS # #

11.12.2019 14:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-12 16:02       aktualizacja: 2019-06-12 16:13       KOMITET REGIONÓW
  A A A

Bez rachunków. Rusza kampania "Dom bez rachunków"

Bez rachunków. Rusza kampania
Koszt energii elektrycznej i ogrzewania w domu jednorodzinnym może być na poziomie 200 zł rocznie - przekonują twórcy kampanii społecznej "Dom bez rachunków", która promuje budowę samowystarczalnych energetycznie budynków. Bank Ochrony Środowiska uruchomił właśnie kredyt hipoteczny dedykowany takim projektom.

Kampania jest wspólnym pomysłem siedmiu organizacji branżowych: zrzeszających m.in. producentów fotowoltaiki, urządzeń wentylacyjnych i grzewczych. Skierowana jest do osób, które zamierzają  najbliższej przyszłości budować dom, a także instalatorów, architektów i branżystów.

Idea "Domu bez rachunków" zakłada budowę budynków jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym, wyposażonych w pompę ciepła, fotowoltaikę oraz rekuperację.

Według twórców kampanii, taki budynek w ciągu roku generuje więcej energii z odnawialnych źródeł niż jej zużywa, a koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia oraz zużycia energii elektrycznej pod codzienne potrzeby mieszkańców domu plus energetycznego, sprowadzają się jedynie do rachunków za opłaty stałe, czyli kilkunastu złotych miesięcznie.

"Na naszych oczach dzieje się w Polsce rewolucja prosumencka" - mówił podczas konferencji promującej akcję pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

Jak wyliczył, na koniec 2017 r. w Polsce panele fotowoltaiczne były na ok. 26 tys. domów jednorodzinnych, w ciągu 2018 r.  ta liczba zwiększyła się do 54-55 tys. mikroinstalacji, a w samym tylko I kwartale 2019 r. zainstalowano ich już 11 tys. "Te przyrosty są naprawdę spektakularne" - stwierdził Woźny.

Wspierając akcję "Dom bez rachunków" tłumaczył, że mowa tu o rozwiązaniach dla nowych domów, których rocznie buduje się w Polsce 75-80 tys. i - jak mówił - powinny być one przykładem, że dom może być zeroemisyjny.

Jak wyliczył, sektor budownictwa daje ok. 50 proc. zapotrzebowania na energię finalną w Polsce. Zatem - jak przekonywał Woźny - każda, nawet mała inwestycja w prywatny dom będzie miała wpływ na poprawę istotnych dla Polski wskaźników makroekonomicznych, z których nasz kraj będzie musiał się rozliczać w ramach zobowiązań klimatycznych.

Stąd - jak przekonywał - warto tłumaczyć Polakom, że mamy nowe rozwiązania technologiczne jak np. właśnie połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.

Przedstawiciel Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej Paweł Lachman zaprezentował na konferencji poradnik dla inwestorów, który szczegółowo omawia zasady nowatorskiej instalacji, pokazuje też ich konkretne, już działające przykłady. Poradnik można znaleźć na stronie kampanii.

Wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Konrad Raczkowski poinformował z kolei, że bank właśnie ruszył z promocyjną ofertą kredytu "EKO DOM+", który na preferencyjnych zasadach pomoże sfinansować domy samowystarczalne energetycznie.

Kampanię organizują: Sekcja Główna Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Ciepłownictwa Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych; Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji; Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV; Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe; Stowarzyszenie Polska Wentylacja; Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła; Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25