facebook RSS # #

22.06.2018 22:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-29 09:56       aktualizacja: 2017-08-29 10:10       MIASTO
  A A A

Precz z komuną. Władze woj. śląskiego rozważają usunięcie patrona trzech obiektów

Precz z komuną. Władze woj. śląskiego rozważają usunięcie patrona trzech obiektów
Fot. W. Pacewicz/PAP
W trzech zarządzanych przez woj. śląskie obiektach odbędą się konsultacje ws. pozostawienia ich dotychczasowego patrona, gen. Jerzego Ziętka – poinformował w poniedziałek marszałek woj. śląskiego. Wojciech Saługa. Chodzi o centra rehabilitacyjne w Reptach i Ustroniu oraz Park Śląski.

To konsekwencja postanowień tegorocznej nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która doprecyzowała kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników czy tablic, gloryfikujących ustrój totalitarny, a także rozszerzyła katalog obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, objętych zakazem nadawania nazw propagujących totalitaryzm.

„Z dużym zaskoczeniem przyjmuję ostatnie doniesienia medialne oraz informacje, które przekazują mi parlamentarzyści, że ustawa dekomunizacyjna ma objąć także Jerzego Ziętka. Ziętek to powstaniec śląski, przed wojną naczelnik Radzionkowa, a później wojewoda zasłużony dla powstania wielu obiektów na Śląsku. Spodek, Park Śląski, zespoły leczniczo- rehabilitacyjne w Reptach i Ustroniu - to tylko niektóre jego inicjatywy” - podkreślił Saługa.

„Wzorem włodarzy miast postanowiłem zatem zapytać mieszkańców czy w trzech zarządzanych przez nas obiektach życzą sobie zmiany patrona” - wskazał marszałek. „Nie wyobrażam sobie, żeby władza walczyła z mieszkańcami. Jeżeli opinie mieszkańców nt. Jerzego Ziętka są pozytywne, a takie sygnały zbieramy, to absurdem będzie podejmowanie działań wymazujących imię gen. Ziętka z przestrzeni publicznej. My będziemy mogli jedynie nie wykonywać jakichś decyzji lub iść z nimi do sądu” - dodał Saługa.

Jak zapowiedział urząd marszałkowski, we wrześniu ankiety oraz urny pojawią się w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty" w Tarnowskich Górach, Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (dziś nosi „handlową” nazwę Parku Śląskiego) oraz Śląskim Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego przekazali, że głos w konsultacjach będzie można oddać też poprzez internet.

Władze miasta odnoszą się w ten sposób do następstw ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r. Ustawa ta nałożyła na samorządy konieczność zmiany nazwy obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób - w ciągu 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie, czyli do 1 września br.

W przypadku niewykonania przez samorząd obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, czyni to wojewoda – poprzez tzw. zarządzenie zastępcze – w ciągu trzech miesięcy od terminu obowiązującego samorządy. Zarządzenie zastępcze wojewody wymaga opinii IPN co do jego przedmiotu.

Zgodnie z ustawą miasta w woj. śląskim w ostatnich miesiącach przegłosowały już zmiany mniej budzących emocje patronów. W wielu z nich nie głosowano dotąd ws. zmian nazw miejsc upamiętniających m.in. gen. Jerzego Ziętka, jednak wojewoda śląski zapowiedział już, że wypełni ustawę.

17 lipca br. prezydent podpisał nowelizację ustawy, która m.in. rozszerzyła katalog obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które nie będą mogły nosić nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny o szkoły i ich zespoły, przedszkola, szpitale, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury i instytucje społeczne. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

mm/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25